2007'den Bugüne 85,215 Tavsiye, 26,646 Uzman ve 18,976 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Organik Beslenme Nedir
YAZI #4118 © Yazan Dyt.Müge ÜLKER | Yayın Ocak 2018
Son zamanlarda sıklıkla karşımıza çıkan genetiği değiştirilmiş yiyeceklerin (*GDO’lu *) insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri nedeni ile*organik beslenme*adı verilen bir kavram ortaya çıkmıştır. Beslenme ve doğru beslenme çok farklı şeylerdir. Tükettiğimiz her hangi bir şeyle doymak mümkündür ancak sağlıklı olabilmek için doğru beslenme şarttır. Tükettiğimiz besinlerin doğal olması ve bize zarar vermemesi gerekmektedir. Yıllardan beri önemi üzerinde durduğumuz doğal beslenme şimdilerde*organik beslenme*olarak adlandırılmakladır.
Organik besin;*tarım ilaçları, hormon, antibiyotik ve herhangi bir kimyasal madde kullanılmadan üretilen besinlerdir.*Hayvansal*ve bitkisel besinlerin organik olarak üretimi maliyeti ve iş yükünü arttırdığı için son yıllarda organik üretimden ve dolayısıyla organik besinden çok uzaklaşmamıza sebep olmuştur.
Organik tarım*ve hayvancılık yapılırken tarım ilaçları ya da kimyasalların kullanılmamasının yanı sıra çevre kirliliğinden uzak olması da oldukça önem taşımaktadır.
İnsan popülasyonunun artması ve ihtiyaçlarımızın artması nedeni ile üretimin hızlı ve fazla olması, dayanıklılığının artması gerekliliği insanları daha fazla kimyasal kullanmaya teşvik etmiştir. Ürün hasılatını artırmak için*GDO*lu yani genetiği değiştirilmiş üretim yapılmaktadır. Ancak insan sağlığı düşünülmeden ve ileride karşılaşılabilecek sorunlar araştırılmadan yapılan bu eylem ciddi sağlık problemlerini beraberinde getirmiştir. Özellikle kanser vakalarının artması, çocuklarda erken ergenliğe ulaşma ve kilo problemlerinin çoğalması bu oluşumun sonucudur.
Organik tarım*ve hayvancılık birbirine çok bağlıdır. Hayvanların dışkıları gübre olarak toprağa, topraktan bitkilere,* bitkilerden tekrar otlayan hayvanlara geçmektedir. Ayrıca modern tarım denilen kimyasalların kullanıldığı tarım alanlarından böcekler ve kelebekler yardımı ile organik tarım alanlarına gidebilmektedir. Yani organik tarım ve hayvancılık yapılması isteniyorsa bunlar göz önünde bulundurulmalıdır.*Hayvansal*besin üretimin de hayvanların et, süt, yumurta vb. gibi* verimini artırmak için çok fazla kimyasal madde kullanılmaktadır.
Sonuç olarak özellikle gebeler, çocuklar ve hatta tüm insanların beslenmesinde organik beslenmeye özen göstermek gerekmektedir. Ancak bunun gerçekten mümkün olabilmesi için çok güvendiğimiz ve üretim alanını gördüğümüz yerleri tercih etmeliyiz. Ayrıca*organik tarım*ürünlerinin nakliyesi
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Müge ÜLKER Fotoğraf
Dyt.Müge ÜLKER
İstanbul
Diyetisyen
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi73 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dyt.Müge ÜLKER'in Makaleleri
► Günden Güne Önemi Artan Organik Besinler Dyt.Şebnem KANDIRALI YILDIRIM
► Yetersiz Beslenme Nedir? Dyt.Nil ŞAHİN GÜRHAN
► Kişiye Göre Beslenme Nedir? Dyt.Hatice KARSLIOĞLU
► Hipertansiyon Nedir ? Beslenme Tedavisi Nasıl Olur ? Dyt.Zeynep Işıl KÜÇÜKGÖNCÜ
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,976 uzman makalesi arasında 'Organik Beslenme Nedir' başlığıyla benzeşen toplam 35 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Sonbaharda Beslenme Ocak 2014
► Ağırlık Kazanımı Ocak 2014
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


00:58
Top