2007'den Bugüne 87,022 Tavsiye, 26,990 Uzman ve 19,256 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Yaza Hazır Mısınız?
YAZI #443 © Yazan Psk.Cenk KAHVECİOĞLU | Yayın Temmuz 2009
YAZA HAZIR MISINIZ? PEKİ YA DİET’E BAŞLADINIZ MI?
BAŞLAMADAN ÖNCE YAZIMI OKUMANIZI TAVSİYE EDERİM…
Dünyaca ünlü bir mutfağımız var. Kültürümüzde yemek yemek çok önemlidir. Akşam yemekleri önem taşır ailenin bir araya geldiği andır. Tüm günü aç geçirir akşam özenle hazırlanmış yemekleri yemeği bekleriz. Düşünsenize tüm davetlerimiz bile yemeklidir. Sevdiğimiz insanı yemeğe çağırırız. Bayramlarda özel günlerde de, en çok hazırlanan yemeklere özen gösterilir. Sosyal hayatımız bu denli yemek üstüne olunca da bazen istemeden! aşırıya kaçmak mümkün olabiliyor, işte bu aşırılıklar da yaza girdiğimiz bu günlerde biraz daha çok dikkatimizi çekebiliyor. Ve hemen önlem almak için ne yapıyoruz tabiî ki “DİYET”…
Sizlerinde çok iyi bildiği gibi kilo vermenin olmazsa olmazı alınan kalorilerle, harcanan kalori arasındaki o muhteşem dengeyi sağlayabilmekte öyle değil mi? Peki bu dengeyi başarmamıza rağmen kilo veremeyenlerimiz yok mu? Her aynaya baktığında hayal kırıklığına uğrayan her hayal kırıklığını atlatıp, tekrar başlamaya uğraşanlarımız veya biraz kilo verip de bir türlü ideal kilosuna olaşamayan yok mu? Var dediğinizi duyar gibiyim…
O halde yazacaklarımı lütfen çok dikkatlice okuyun, kilo vermek için ilk yapmanız gereken şey beyninizi hazırlamaktır. İstediğiniz sporu yapın istediğiniz kadar yediğiniz kalorileri sayın beyninizi bu işe hazırlamazsanız kilo vermeniz çok zor olacaktır emin olun, beyninizi hazırlarken de öncelikle “DİYET” kelimesini aklınızdan çıkarmalısınız. Neden mi? Hemen söyleyeyim, “DİYET” dediğiniz anda bilinçaltınızın aldığı mesaj şu dur. “EYVAH KITLIK BAŞLIYOR!!!” ve bu saniyeden sonra gereksiz tüm kalori yakıcılar kapatılır ve vücut adeta minimum yakıt tüketimine geçer. Şimdi su içseniz yarar çünkü vücut onu da tutar. Öyle ya az önce siz diyet yapacağınızı söylediniz bilinçaltınız bunu aldı ve gerekli önlemleri de aldı siz hiç merak etmeyin, bundan sonra kalori yakmanız normalden kat kat daha zor olacaktır. İlk yapmamız gereken bu “DİYET” kelimesini zihnimizden çıkarmaktır ve bu işi adeta normal bir hayat tarzı havasında yapabilmek yaparken de her zaman yiyecek geleceğini ve asla kıtlık olmayacağını kendi kendinize söylemeniz önemlidir, bilinçaltınız bu uyarılarınız alacaktır. Bir diğeri de canlandırma yeteneğimiz, sakın imajinasyon(hayal gücü) yeteneğinizi hafife almayın, kendinizi olmanız gereken ideal kilonuzda hayal etmeniz çok önemlidir. Bunun olacağına inanın ne kadar ince görünmek istiyorsanız onu hayal edin ve kendinizi o şekilde görün, etkisine inanamayacaksınız…
Aslında hipnoz altında yaptığımız çalışmanın bir kısmında bu çalışmayı içerir. Sizde kendinizi de bunu lütfen deneyin. Rahat bir yere oturun gözlerinizi kapatın ve derin bir nefes alın. Nefesinizi verirken ne kadar rahatladığınızı hissedin, birkaç kez nefes alıştırmasını yapın ve sonra kendinizi ne kadar ince görmek istiyorsanız öyle hayal edin hatta sadece hayal etmeyin günlük hayatta yaptığınız işleri o hayalinizle yapın dışarı çıkın, ev işlerinizi yada iş yerinize gidin işlerinizi yapın ve bu görüntünüzden mutluluk duyun. Aşağıda verdiğim telkinleri ezberleyin ve gözleriniz kapalıyken kendinize söyleyin.
Siz bu telkinleri kendinize söyledikçe sihirli bir şeylerin olduğunu göreceksiniz, küçük bir püf nokta telkini söyleyince zihninizde bunu yaparken canlandırın. ( bir keresinde danışanım 1 saate yakın ağzındaki lokmayı çiğnemişti)
• Artık yemeğe oturduğumda alabildiğim en küçük lokmaları alacağım,
• Yutmadan önce tekrar tekrar çiğneyeceğim,
• Dünyanın en yavaş yemek yiyen insanı olma yarışmasına girsem ben birinci olurum.
• Ben önemli bir insanım,
• İdeal kiloma ulaşmayı hak ediyorum
• Kendimi olduğum gibi seviyorum
• Tüm hücrelerimi hissediyorum ve fazla tüm yağları yakıyorlar.
Bu çalışmayı yeni hayat tarzınızın yanında her gün 10 dk. yapın ve ideal ölçülü hayalinizi asla aklınızdan çıkarmayın. Son olarak önemli gördüğüm bir konuya da değinmek istiyorum zihnimizde canlandırdığınız şeyleri siz fark etmeden, bilinçaltınız gerçekleştirmek için yoğun bir çaba içerisine girer.
Yani kısacası siz hayal edin o gerçekleştirsin…
Psk. Danışman ve
Hipnoterapist
Cenk KAHVECİOĞLU
www.cenkkahvecioglu.com
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.Cenk KAHVECİOĞLU'nun Makale ve Yazıları
► Evlenecek Gençler, Evliliğe Hazır Mısınız? Psk.Dnş.Mustafa Kemal ÇELİK
► Depresyonda Mısınız? Psk.Beril PAPUÇÇUER CEYLAN
► Gerçekten Depresyonda Mısınız? Psk.Gülsen SÜSLÜ
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,256 uzman makalesi arasında 'Yaza Hazır Mısınız?' başlığıyla benzeşen toplam 37 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
◊ Mutluluk Nedir? Temmuz 2013
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


08:10
Top