2007'den Bugüne 92,577 Tavsiye, 28,263 Uzman ve 20,024 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Evlilikte Kilitlenme
YAZI #4745 © Yazan Dr.Psk.Fatih SÖNMEZ | Yayın Nisan 2018
EVLİLİKTE KİLİTLENME
 
Evliliği iki bireyin kendi kişisel görüşlerini, değerlerini, kişilik özelliklerini, kişilik problematiklarini, davranış kalıplarını yanında getirdiği bir birleşme şeklinde tanımlarsak, bu farklılıklar evlilik sürecinde şu veya bu nedenle aksamalara, tıkanmalara ve nihayetinde evlilik sürecini ve evlilik sğrecini yaşayan bireyleri hareket edemez, karar alamaz, düşünemez hale getiren kikitlenelere sebep olması kaçınılmaz olabilir.
Kilitlenmelre neden olan çatışmalardan, çatışmanın yaşanmasından ziyade çatışmanın yoğunluğu, karmaşıklığına bağlıdır. Çünkü her çatışma ilişki sorunu yaratmaz aksine bazen ilişkiyi yapılandırmaya da yarayabilir.
Her evlilikte çiftler benzer nitelikte olan bazı sorunlara, sorulara, anlaşmazlıklara takılırlar ve bazen yıllarca aynı konu ya da konular üzerinde tartışıp dururlar. Sürekli o konu/konular üzerinde konuşmaya başlarlar ve bu konuşmalar çok kısa bir süre sonra kavgaya dönüşür ve çözümlenmeden kavga ile sonlanır ama bu konu ve konuların çözümü ertelenir ve yapıcı bir noktaya varılamaz. Burada anahtar kelime kavga etmek değil , sürekli aynı konuya takılmış olmaktır.
Nitekim mutlu diyebileceğimiz çiftler bile birbirlerine bağırıp çağırabilirler, seslerini yükseltebilirler akisni düşünmek ütopik olur. Bu tip zaman zaman ortaya çıkan hararetli tartışmalar, bağrışmalar evliliğe zarar vermez.
Burada önemli olan tartışma esnasında hatta bağırışma esnasında çiftlerin birbirine takındığı tutum ve tavırdır.Bundan kasıt, olayla bağlatısı olmayan ya da o anda anlaşmazlığa neden olan durumla aşağılamayı, küçümsemeyi, alay etme ve sert/ağır eleştiriyi, sürekli birbirine karşı savunma durumunu ilişkilendirme çabası ve bunun sonucu olarak da tartışmayı yıkıcı bir duruma götürmektir..Çünkü yapılan ağır eleştiri, alaycı tutum, aşağılama ve hor gören bakışlar çözümsüzlüğe götüren işte bu noktada ''incir kabuğunu'' şiddetli dönüştüren unsurlardır.
Çift terapisi görüşmelerinde sıklıkla duyduğumuz, ''geçmişten gelen birikimler'' ifadesi aslında geçmişten gelen çözümlenmemiş, inkar edilmiş anlaşmazlık durumlarının nasıl ''hasır altı'' edilerek ilişkinin o noktaya kadar gelmiş olduğudur. Görmezden gelmek, partnerin söylediklerinin dikkate alınmamı durumları da bir nevi onun varlığının yok sayılması , aşağılanması, ve küçümsenmesinin açık ispatıdır. Çiftleri birbirlerine karşı düşamanlaştıran ve çileden çıkartan en öenmli neden ise '' dinlenilmemiş olmak' tır.Bunun anlamı ise yok sayılmak, var olarak reddedilmiş olmaktır.
OLUMSUZ OLUMLU
''Sen zaten hep böylesin'' , '' Genelde böyle olmadığın halde''
''Sorumsuzsun zaten'' '' Aslında sorumsuz bir değilsin''
''Senden bir şey olmaz'' '' Bu noktada zorlanıyorsun''
''Her şey senin yüzünden'' '' Ortada suçlanacak bir durum yok''
''Bu evliliği bu hale getiren sensin'' '' Evliliğimiz neden bu halde''
''Çabalamıyorsun'' '' Çabaladığının farkındayım''
gibi sayabileceğimiz yüzlerce ifade nin içinde suçlama , aşagılama, karşısındakini kendisini yetersiz hissettirme gibi durumlar zaten ilşkiyi uçuruma götüren ifade biçimleridir.
Kilitlenme durumlarında çiftlerden birinin psikolojik ya da psikiyatrik sorunları her ne kadar zorlayıcı bir durum dahi olsa o ilişkinin nasıl kurulduğu, ilişkinin dinamikleri, ihtiyaçların karşılıklı giderilme durumlarının tatmini zorlayıcı durumları hafifletebilir. Önemli olan ilişkinin hastalanıp hastalanmadığıdır. 
     2 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Fatih SÖNMEZ Fotoğraf
Dr.Psk.Fatih SÖNMEZ
İstanbul (Online hizmet de veriyor)
Doktor Psikolog
Uzman Psikolog / Ergen -Bireysel Sorunlar-Aile ve Çift Terapisi
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi79 kez tavsiye edildiİş Adresi KayıtlıTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dr.Psk.Fatih SÖNMEZ'in Makaleleri
► Evlilikte Uyum Psk.Fatih AKALIN
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 20,024 uzman makalesi arasında 'Evlilikte Kilitlenme' başlığıyla benzeşen toplam 15 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Arzu Dürtü Talep Nesne Temmuz 2023
► Emdr Nedir Şubat 2023
► Algının Kaygısı Ocak 2021
► Evlilik Terapisi Ağustos 2019
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


08:39
Top