2007'den Bugüne 90,700 Tavsiye, 27,887 Uzman ve 19,779 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Yalnızlığa Dair
YAZI #4773 © Yazan Uzm.Psk.Nalan EYİN | Yayın Mayıs 2018
İkili diyaloglarda karşılaştığımda beni teyakkuz hale geçiren bir ifade var. Karşımdaki kişinin, kendisinden, "Biz" diye bahsedişi. Eğer bir grubu, bir tebayı temsil etmiyorsa, insan kendisini anlatırken, neden "biz" diye bahseder?
"Bizi kimse anlamıyor. Biz ona ne yaptık?" vb cümleleri kuran kişinin kendisinden ben yerine, biz diye bahsetmesine, eğer eğitim olarak veya dil bilgisi olarak bir eksikliği yoksa, ilk bakışta ego gücü, aşırı özgüven olarak ve zayıf iletişim becerisi olarak geri bildirim yapabiliriz.

Daha derine indiğimizde ise, varoluşsal düzeyde, adeta abse yapmış bir yalnızlığı görürüz. Bazı insanlar, kendisinden biz diye bahsedecek kadar yalnızdır aslında. Ve bugün hiçbir danışan sadece "Yalnızlıktan" şikayet ederek gelmez seansa. Üstte mutlaka başka problemler, kaygılar ile gelirler.
Şarkıda geçtiği gibi, "Yalnızlığım, yaşamak zorunda olduğum beraberliğimsin" Yalnızlık asla mecbur kaldığınız izolasyon değil, bir seçim halidir. Bugün etrafımızda bizi hem sanal olarak hem gerçek düzlemde sürekli bir şeylere yöneltmeye çalışan bu kadar unsur varken, manipülasyon yağmuruna maruz kalırken, akıl ve beden sağlığı için özellikle kendinizle baş başa kalabilmeyi bir ihtiyaç olarak görmek ve hayata geçirmek gereklidir. Meditasyon yapmıyor olsanız dahi, günde on dakika, tüm düşünce akışınızı yavaşlatıp, sadece nefes alış verişinize odaklanarak, kendinizi size kimsenin erişemeyeceği bir yerde "şarj etmeyi" unutmayın. 16.05.2018
     3 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Nalan EYİN Fotoğraf
Uzm.Psk.Nalan EYİN
Kocaeli (Online hizmet de veriyor)
Uzman Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi14 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Uzm.Psk.Nalan EYİN'in Makaleleri
► Ergenliğe Dair Psk.Şeyda KAYMAK
► Aşka Dair Psk.Muharrem ÇAPKIN
► İlişkilere Dair Psk.Romina KUYUMCUOĞLU
► Ebeveyn Olmaya Dair Psk.Dnş.F. Senem BULAT
► Kadın Olmaya Dair... Psk.Gizem HÜNERLİ
► İletişime Dair 2 Kural Psk.Efser SELAMET ÇELİK
► Obsesif Kompulsif Bozukluğa Dair Psk.Dilek AKICI TAYANÇ
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,779 uzman makalesi arasında 'Yalnızlığa Dair' başlığıyla benzeşen toplam 15 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Liderlik Becerileri Haziran 2019
► Eyvah Çocuğum Porno İzledi! ÇOK OKUNUYOR Kasım 2011
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


11:11
Top