2007'den Bugüne 83,503 Tavsiye, 26,240 Uzman ve 18,618 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Çocuklarınımız Kime Emanet-Radyo Time Haber-Röportaj
YAZI #480 © Yazan Dr.Psk.Sevil YAVUZ | Yayın Eylül 2009
20 yaşını geçmiş her ilkokul mezunu, okul servislerinde rehberlik yapabilecek!
Okul servis araçları hizmet yönetmeliğinde yapılan değişiklikle, araçların 12 yaşından büyük olmaması şartı kaldırıldı. Artık 20 yaşındaki araçla da öğrenci taşımacılığı yapılabilecek. Araçlarda bulundurulması zorunlu rehber personelin de en az 22 yaşında ve lise mezunu olması şartı kaldırıldı. 20 yaşını geçmiş bir ilkokul mezunu da okul servisinde rehberlik yapabilecek.
Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı Habib Soluk, araç muayene istasyonlarında araçların, tekniğine ve trafik kurallarına uygun olarak muayene edildiğini, emniyetle ilgili en ufak bir endişeleri olmadığını söyledi.
Soluk, okul araçlarında rehber öğretmenlik diye bir şey olmadığını, şoförlerin kendi eşlerini de serviste rehber olarak çalıştırabilmesi ve aile dayanışması olabilmesi için böyle bir düzenlemeye gittiklerini belirtti. Müsteşarı Soluk, “Sağlığı akli dengesi yerinde olan herkesin yapabileceği bir görevdir. Orada bir rehber öğretmenliği bahis konusu değil" dedi.
Düzenlemeyi Radyo Time Haber’e değerlendiren Pedagog Sevil Yavuz ise, araçların yaşlı olmasının emniyet açısından sorun yaşatacağını savunuyor. Eşi de servis sahibi olan Yavuz, “bakımı yapılsa bile yaşlı araçların güvenli olmayacağını” vurguluyor. Yavuz , araçların bakımının ve denetiminin çok detaylı yapılmadığı görüşünü de dile getiriyor.
Rehberlerin yaşının küçük olmasından ziyade eğitimsiz olmasının sorun olacağını belirten pedagog Sevil Yavuz, meslek liselerinin çocuk gelişim bölümleri dışında mezun olan herkesin hizmet içi eğitime tabi tutulması gerektiğini söylüyor. Sevil Yavuz a göre, rehberler, konuya ilişkin eğitim almadıkları için serviste öğrenciler tarafından eziliyor. Gümüş, bu işin kolay olmadığını, servislerde görev yapacak kişilerin çok güçlü bir psikolojik yapıya ve özgüvene sahip olmaları gerektiği görüşünde.

Son Güncelleme ( Cuma, 18 Eylül 2009 )

http://test.radiotime.fm/index.php?option=com_content&task=view&id=145&Itemid=52
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Sevil YAVUZ Fotoğraf
Dr.Psk.Sevil YAVUZ
İstanbul (Online hizmet de veriyor)
Doktor Pedagog - Klinik Psikolog
Pedagog, Klinik Psikolog, Oyun Terapisti, Akademisyen, Yazar, Emdr Terapisti
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi175 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dr.Psk.Sevil YAVUZ'un Makaleleri
► Floor Time Modeli Muhammet Emin ERYOLDAŞ
► Sağlığımız Kimlere Emanet Psk.İzzet GÜLLÜ
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,618 uzman makalesi arasında 'Çocuklarınımız Kime Emanet-Radyo Time Haber-Röportaj' başlığıyla benzeşen toplam 19 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


18:23
Top