2007'den Bugüne 79,685 Tavsiye, 25,520 Uzman ve 17,812 Bilimsel Makale
Site İçi Arama Arayın :
Yeni Tavsiye Ekleyin!Muhabbet Kuşu Papağan Kanarya Güvercin Vs Kuş Beden Dili Davranışları Psikolojik Bozukluklar ve Tedavi Yöntemleri /Öz-Vet Line Vet Hek Ali Tolgay Aytar
YAZI #4865 © Yazan Vet.Hek.Tolgay AYTAR | Yayın Haziran 2018
Muhabbet kuşu papağan kanarya güvercin vs kuş beden dili davranışları psikolojik bozukluklar ve Tedavi yöntemleri /öz-vet Line Vet Hek Ali Tolgay Aytar
Her iki ayağı da yukarıda iken gagası ile asılarak Asagı sallanmak: Aşağı inmek istiyor.
Baş indirilmiş, kanatlar Yarım kaldırılmış, tüyler kabartılmış, ileriye veya yukarıya uzatılmış: Ele alınmak istiyor.
Kafesin tavanına bir veya iki ayakla ya da gaga ile asılmak olan: Oynuyor.
UCMA tahtasında, tünekte iki Adım geri çekilmek, hafifçe popoyu eğmek: Dışkılama hazırlığı! (Her durumda Hatta uçarken de dışkılayabilirler)
Tüneğe sıkıca tutunarak geriye kaykılma: Korkuyor, tedirgin.
Uyku ya da uzun süreli hareketsizlik sonrasi davranış:
Uzun süreli Aktivite yoksunluğu sonrasında Harekete geçmek isteyen ya da Uyanan Kuslar; bir ayakları ile tüneğe sıkıca tutunarak Diğer ayağını (yumruk halinde olabilir) ve bu ayak tarafındaki kanadını geriye uzatır daha sonra da Ayni Hareketi Diğer ayak ve kanadı ile Yapar. Bu iki işlemin sonuçlanmasının ardından onun iki kanadını (açmadan) omuzdan yukarıya kaldırarak "GERİNME" pozisyonunu tamamlar.
Parlayan, küçülen veya sabitlenen gözler:
Bu göstergelerin değerlendirilebilmesi için kuşun içinde bulundugu koşullar ve Vücut Pozisyonu da dikkate alınmalıdır.
Gozlerin sabirlenmesi Su anlamları taşıyabilir:
Heyecanlanma, bir obje ile çok ilgilendiğinde.
Öfke, Korku veya yaklaşan saldiri
Göz bebeklerinin küçülmesi, iris halkalarının belirginleşmesi:
Mutluluktan Asiri heyecanlanma. (Kimi fotograf çekimlerde karşılaşılan Goruntu ile karıştırılmamalıdır)
Ayni beden dili, ek göstergelerle birlikte kur yapma, çiftleşmede de görülmektedir.
Sesler
Şarkı söyleme, konusma ve işlik Calma: Mutlu, Sağlıklı, Memnun kuş.
Gevezelik, cırıldama:
Yumuşak tondaki cıvıldamalar, memnuniyetin bir işareti veya konuşmayı Ögrenme Çalışmaları olabilir.
Yüksek sesli bağırtılar tehlike savmak için olabilir.
Dil tıkırtısı: Kendini eğlendiriyor olabilir veya okşanmak, ele alınmak anlami taşıyabilir.
Hırlama, homurdanma: Hırlama, saldırgan bir sestir. Bir sey kuşu tehdit ediyor veya sıkıntı veriyordur. Kuşu rahatsız eden bu obje ya da Varlık uzaklaştırılmalıdır. Homurdanan Kuslar tutulmamalıdır ısırmaları mümkündür.
Gaga:
Gagayı gıcırdatmak: Genellikle memnuniyet işaretidir. Yem yediği sanılabilir.
Kafasını ileri uzatarak, ağzını kusacakmış gibi açıp kapamak: Kısa süreli olarak, Tuy bakımının hemen sonrasında Agza yapışan kepek vs nedeniyledir, normaldir. Ancak çok iyi gözlemlenerek, hastalık, kusma belirtisinden ayrılmalıdır.
Tıkırdama: Gaga tıkırdaması genellikle cockatieller ve avustralya papağanlarında görülür. Eger papağan, bir defa tıklarsa ve gözleri sabitlenirse, aksi Halde tehdit edici davranış degildir, kuş, sahibini karşılamakta veya bir Seyi onaylamaktadır. Eger, Diğer taraftan, kuş, birkaç kez seri Halde tıkırdarsa, kuşun ele alınmak istemediği anlamında Uyarı oldugu düşünmelidi.
Gaga yerde, boyun tüyleri kabartılmış: Kaşınmak istemektedir.
Isırma: Baska bir Başlık altında incelenecektir. Kısaca değinelim:
Tam ısırılmadan gagalanmak: Size doğru uzanarak ısıracakmış gibi yapmak ve imkan bulursa tekrarlamak şeklinde fiziksel bir Temas olacak ancak acı vermeyecektir. Sonraki Adım ise acı Veren bir ısırık olacaktır. Kuş, sinirlenmiştir. "Ben, onu istemiyorum".
Hafif, Hafif, Hafif, Hızlı ısırıklar: Kuş "Şimdi beni rahatsız Etme" demektedir. Bu Hareket, sahibi Şu için tehlike işareti olmamalıdır. Kuş, Sizin 30 saniye sonra ne yapmanızı istediğini belli Eder.
Kusma: Eşe yakınlık işaretidir. Ese sevgi ve Şefkat sunulması, karsı cinsin etkilenmesi için yapılmaktadır. Papağangiller eşleşerek yaşarlar ve eşlerini önemserler.
Gaga dokundurmak, gagalamak: Araştırmak.
Tüneğe ileri geri gaga sürmek: Yüzünü temizlemek.
Oyuncaklarına hızlı vurmak: "Ben çok mutluyum Ben, Yeniden yapacağım" Enerjiyle dolu ve çok iyi hissetmek.
Ayak ve bacaklar:

İki ayak uzerinde durmak:
Düzgün durarak, sahibine hareketsiz sekilde bakması: Ele alınmak için hazırdır. Su anlamdadır "Bakman için seni bekliyorum, Yoksa sana kızabilirim".
Tünekte ileri geri yürümek: Sabırsızlıkla dısarı çıkarılmayı, ele alınmayı Beklemek.
Her iki ayakla parmağa sıkıca tutunmak: Sana tam güvenmiyorum ya da beni götüreceğin yer hakkında bilgim yok.
Bir ayak uzerinde durmak: Rahat.
Bir ayak uzerinde durma ve tüylerin kabartılması: Rahat, mutlu, Memnun.
Başını alta sokarak bir ayak uzerinde durmak: Tüylerini temizliyor
Bir Ayakta dururken gagasını bileme: Yorulmuştur.
Bir ayak uzerinde dururken, Hafif kabarmış, gözler cam gibi: Kısmen uykudadır.
Kafes altını kazımak: Afrika gri papağanları için tipiktir. Genelde kafesten dısarı çıkmak için izin verilmesi isteğidir.Bu davranışını alışkanlık haline getirmemesi için Yerine getirmek istemeyebilirsiniz.
Ayak vurma, tıklatma: Tehdit edildiğini hisseden bazı papağanlar, bölgesinin üzerindeki egemenliğinin işareti olarak onların ayaklarını yere vururlar.
Tüyler
Karışık / kabarık tüyler:
Tüylerini düzeltirken;
Üşüdüklerinde;
Gerginliklerini hafifletmek istediklerinde;
Hasta olduklarında karışır, kabarırlar. Özellikle, tüyler, kabarık kalırsa Veteriner hekimce görülmelidir.
İlgi gördüğünde tüylerini düzeltmesi: sizinle birlikte olduklarında ya da enselerini okşadığınızda tüylerini düzeltmeleri "Sana teşekkür ederim Senin için ben de daha bakımlı olacağım."anlamı taşır.
Parmakta iken sıkıca tutunması ve tüylerini sıklaştırması: Korkuyor veya tereddüt ediyor.
Silkelenmek: Tehdit karşısında fiziksel gerginliğini azaltarak hazir duruma geçmek, psikolojik rahatlık sağlamak, Tuy Bakımı sonrasında tüylerini Doğal konumuna döndürmek.
Sorguç (alin / Baş üstü tüyleri) durumu:
Sorguç kaldırıldığında: Heyecanlanmıştır.
Asiri kabardığında: Korku veya Asiri heyacan. Bir uyari düşünülmelidir.
sünme ve tıslama ile birlikte düz sorguç: Saldırgandır veya bir sey tarafından ürkütülmüş, korkutulmuştur.
Yüz ve boyun tüylerini kabartmak: Başı büyük boy görünür, huzurlu Memnuniyeti gösterir. Mutludur.
Titreme:
Kuş, korkmuş ya da Asiri heyecanlıdır. Diğer hastalık belirtileri ile birlikte görülme durumu farklıdır.
Eşleşme / çiftleşme belirtisidir.
Kuyruk:
Kuyruk Sallama: Eğlence için hazirim!
Kuyruk sallanması (Asagı yukarı): Genellikle yorucu faaliyetten sonradır. Nefesini düzenlemesine Yarar. Gene de, kuşun kuyruğu, Faaliyet Olmadan Asagı yukarı sallanıyorsa, solunum sıkıntısı / hastalığının işareti olabilir.
Kuyruk yellemesi: Kuyruk tüylerini yellemek, yelpaze şeklinde açmak, çoğunlukla saldırganlık ve öfke göstergesi olarak Diğer davranışlara eşlik Eder. Kuyruk tüylerini yaymak, kuşun kuvvet ve canlılığını da gösterir.
Kanatlar:
Kanat çırpmak: Çırpma, kanat alıştırması olarak kullanıldığı gibi Sizin dikkatinizi çekmek için de yapılmaktadır. Herhangi bir olumlu etkiye (bakıcısının el hareketleri, çan gibi İlgi odağı olan bir nesnenin hızlıca Hareket ettirilmesi vb.) Karsı Asiri heyecandan da durdukları yerde, bazen titreme eşliğinde kanat çırpabilirler.
Öfke veya acıyı gösterebilir.
Tüylerini düzeltmesi, ayarlamasının bir yoludur.
Omuzlarını kaldırarak ve Baş sallanması ile eşlik edilirse, ısrarla dikkat çekmeye çalıştığını veya anne mamasına Muhtaç yavru kuşlarda oldugu gibi Beslenme isteğini ifade edebilir.
Kanat düşmesi, sarkması: (Yavrular) genç kuşlarda, normal ama daha Yaşlı kuşlarda sarkma hastalığın bir işareti olabilir.
Kanat seğirmesi: Gerçek, auction bir gösterge degildir, çoğu kez kuş ele alındığında hissedilir. Kanat ve Vücut arasında Hava dolaşımı sağlamak için, kanatlar, vücuttan uzaklaştırılır. Kanatlar kaldırılır ve ani hareketle eski, normal konumuna getirilir.Kuslar, Asiri derecede mutlu oldugu zaman da yaparlar.
Hem kanatların açılması etek titreme: Bu göstergenin nedeni Bakıcı tarafından belirlenmelidir. Asiri Aktivite sonrasi serinleme gereksinimi, Asiri Korku ve stres, Asiri heyecan, ateşli hastalık ... olabilir. Birbirinden ayrılabilmesi için son anlardaki tüm davranışları ve tum Dış etkenler düşünülmelidir.
Kanatlar vücuttan uzaklaştırılmış: Asiri Aktivite ve Asiri temperature nedeniyle serinleme ihtiyacı. Ancak bu durum yumurtlama önce ve sonrasında ya da böbrek rahatsızlıklarında görülen kanat açmalardan ayrılmak zorundadır ki önlem alınabilsin.
Olduğu yerde kanat çırpma: Uçmaya, kaçmaya kalkışmada kararsızlık, hiperaktiflik, tehdit Etme, sıcakta serinleme, yavrularda kanat egzersizi.
Kanatları kesiştirmek: Kur yapma göstergelerindendir.
Baş:
Arkaya döndürüp kanadının altında soktu: Uyuyor.
Aşağıya eğdi ve 90 derece döndürdü: İstediği bir şeye bakıyor.
Aşağı düşürdü, bir veya iki kanadı tümüyle auction, Ağzı Açık, Baş gidebileceği Yone doğru uzatılmış: Büyük gerinme ve esneme
Pozisyonu.
Başını Asagı yukarı sallıyor ve kusuyor: Boyut, esne ya da odaklandığı bir nesneye "Seviyorum" demesinin yolu! Göz bebekleri küçülür, baş ve sırt tüyleri kabarabilir.
Aşağı yukarı Kafa Sallama: Dikkat Çekme hareketidir. Genellikle Kafes dışına çıkmak istediklerini belli Eder.
Başı alçaltmak, eğilmek: Selamlama veya onaylamadır (Oynamak isteği ya da ensesinin kaşınması için)

Muhabbet kuşundan anlayan veteriner,izmir papağandan anlayan veteriner,Öz-vet veteriner cerrahi kuş eğzotik merkezi
İzmir Ankara İstanbul Marmaris Denizli Bursa kuşadası Manisa eskişehir muhabbet kuşundan tavşandan anlayan veteriner,,İzmir Ankara İstanbul Marmaris Denizli Bursa kuşadası Manisa eskişehir papağandan anlayan veteriner,İzmir Ankara İstanbul Marmarris Denizli Manisa muhabbet kuşu papağan veteriner ,kuş veteriner telefonları,kuş veteriner telefonu ,izmir kuş veterineri,izmir muhabbet kuşundan anlayan veteriner,izmir papağandan anlayan veteriner,izmir papağan muhabbet kuşu ameliyat yapabilen veteriner,izmir güvercinden anlayan veteriner,izmir tavşan veterineri,izmir kanaryadan anlayan veteriner,izmir hint bülbülünden anlayan veteriner
Öz-vet veteriner cerrahi kuş eğzotik merkezi Bornova İzmir
Hizmette 30.yıl www.veterinerizmir.com
02323881764
02323881770
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Google Plus'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Vet.Hek.Tolgay AYTAR'ın Makaleleri
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 17,812 uzman makalesi arasında 'Muhabbet Kuşu Papağan Kanarya Güvercin Vs Kuş Beden Dili Davranışları Psikolojik Bozukluklar ve Tedavi Yöntemleri /Öz-Vet Line Vet Hek Ali Tolgay Aytar' başlığıyla benzeşen toplam 87 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


11:51
Top