2007'den Bugüne 83,873 Tavsiye, 26,322 Uzman ve 18,762 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Sağlıklı İletişim Nedir?
YAZI #4874 © Yazan Uzm.Psk.Aygül KAKIRMAN | Yayın Haziran 2018
Sağlıklı bir ilişki, iletişim kişilerin içinde bulunduğu alanda karşı tarafın ihtiyaçlarını da gözeterek pozisyon alması ile mümkündür. Yani, karşı tarafın sınırlarına, alanına hassasiyeti ile bunun gösterilebileceğini düşünebiliriz. Bu durumu hem iş, hem eş, hem ev yaşantısı kapsamında değerlendirebiliriz. Bu bağlamda, dışarıda sürdürdüğümüz ilişkilerin tamamının küçük küçük resimler sunduğunu ve birbiriyle bağlantılı olduğunu söyleyebiliriz.
Romantik ilişkiler kapsamında da ilişkinin spontan yaşandığı, karşı tarafın gelişimine ve özerkliğine destek veren, cinsel doyumun iki taraf için de yaşantılandığı ilişkiyi sağlıklı, iyi ilişki olarak tanımlamamız mümkündür. Bir ilişkide, ilişki üzerine konuşulmaya başlanıyorsa o ilişkinin dinamikleri ile ilgili sıkıntının baş göstermesi kaçınılmaz olacaktır.
Doğrudan ve net ifade içinde olmak, örtük iletişimden uzak olmak diğer önemli bir husustur. ’…Şöyle dedi, aslında şunu demek istedi..Ben biliyorum zaten o hep böyle yapar…’ gibi ifadeler gerçeklik zemininde değerlendirilemeyen bir nevi akıl okuma ile karakterizedir. Bu da, iletişimi baltayan temel mekanizmalardan biridir.Uzm. Psk. Aygül KAKIRMAN
     2 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Aygül KAKIRMAN Fotoğraf
Uzm.Psk.Aygül KAKIRMAN
İstanbul (Online hizmet de veriyor)
Uzman Psikolog
PhD Candidate Yetişkin Terapisti & Aile ve Çift Terapisti
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi81 kez tavsiye edildiİş Adresi KayıtlıTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Uzm.Psk.Aygül KAKIRMAN'ın Makale ve Yazıları
► Sağlıklı İletişim Psk.Çisem UZUN
► Aile İçi Sağlıklı İletişim Psk.Dnş.Ertuğrul AKBAŞ
► Şiddetsiz İletişim Nedir? Psk.İrem BRAY
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,762 uzman makalesi arasında 'Sağlıklı İletişim Nedir?' başlığıyla benzeşen toplam 36 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Cinsiyet Üzerine Mayıs 2020
► Boşanma ve Etkileri Ağustos 2017
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


03:45
Top