2007'den Bugüne 83,873 Tavsiye, 26,322 Uzman ve 18,762 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Romantik İlişkiler Kapsamında Karşılaşılan Sorunsallar
YAZI #4876 © Yazan Uzm.Psk.Aygül KAKIRMAN | Yayın Haziran 2018
İlişkilerde karşı taraf için yapılanların, buna günlük söylemde fedakarlık da denilebilir, bir beklenti içinde yapılması ana etken olarak karşımıza çıkmaktadır. Biraz daha somut bir noktadan ifade edildiğinde; ‘…Senin için bunları yaptım; ama sen kıymet bilmedin ya da sen bir şey yapmıyorsun…’ gibi bir beklenti içinde yaşantılanan söylemler bu durumun örneği niteliğindedir. Yani, bir davranış koşullu bir ifade ile gündeme getirildiğinde, bu durum karşı tarafta öfke duygusunu uyandıracaktır. Dolayısıyla, gerçekten bir eylemde bulunurken onu yapmak istiyor muyuz, kendi öznelliğimizde yer ediyor mu noktalarının analiz edilerek hareket edilmesi yaşanan hayal kırıklığı, kızgınlık gibi duygu deneyimlerini de minimum seviyeye indirecektir.
İlişkilerde karşılaştırma yapmanın da diğer önemli bir husus olduğunu düşünmek mümkündür. Özellikle sosyal medyanın günümüzde aktif kullanılması ile birlikte insanlar ne yaptıklarını her an paylaşım kısmında olmaktadırlar. Burada önemle durulması gereken nokta şu ki, bu görüntü bir imajdır aslında. Kişilerin kendilerini nasıl görmek istiyorlarsa o şekilde sundukları bir alandır. Bununla birlikte, Ayşe’ nin paylaşımlarını gören Fatma da, Ayşe’ yi çok mutlu, şanslı görmekte ve bu sefer kendi ilişkisi ile dışarıdaki ilişkileri mukayese etmeye başlamaktadır. Önemli üzerinde durulması gereken nokta şudur ki, tüm ilişkilerin dinamikleri kendine özgüdür ve benzersizdir.
Partner ilişkilerinde ben’ den bize geçişler olmaktadır. Yani, iki ayrı birey evlenmekte ve bir birliktelik oluşturmaktadır. En çok karşılaşılan yerler, artık onun her alanına girebilirim kısmıdır. Halbuki kişi evlense dahi onun kendine ait alanı her zaman ona ait olarak kalacaktır. Herkesin kendine özel bir alanı vardır ve bu alan karşılıklı olarak korunmaya ihtiyaç duymaktadır.
İlişki dışı ilişkiler yine sıklıkla karşılaşılan diğer bir olgudur. Partnerlerden birinin dışarıda bir ilişkisinin olması elbette ilişkide sorunlara yol açarak, güven kırıcı bir yerde yaşantılanacaktır. Bununla birlikte de, dışarıdaki bir ilişki mevcut ilişkinin boşanması ile sonuçlanmasına sebep değildir. Mevcut ilişki üzerine danışmanlık alınarak, ilişkide ne tür sorunların yaşantılandığı analiz edilerek ilişkinin devamlılığı üzerine çalışılabilir.

Uzm. Psk. Aygül KAKIRMAN
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Aygül KAKIRMAN Fotoğraf
Uzm.Psk.Aygül KAKIRMAN
İstanbul (Online hizmet de veriyor)
Uzman Psikolog
PhD Candidate Yetişkin Terapisti & Aile ve Çift Terapisti
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi81 kez tavsiye edildiİş Adresi KayıtlıTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Uzm.Psk.Aygül KAKIRMAN'ın Makale ve Yazıları
► Romantik İlişkiler: Sevgi Neydi? Dr.Psk.Bahar KÖSE KARACA
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,762 uzman makalesi arasında 'Romantik İlişkiler Kapsamında Karşılaşılan Sorunsallar' başlığıyla benzeşen toplam 19 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Cinsiyet Üzerine Mayıs 2020
► Boşanma ve Etkileri Ağustos 2017
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


03:33
Top