2007'den Bugüne 88,738 Tavsiye, 27,441 Uzman ve 19,544 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Öğrenciler İçin En Önemli Öğün: Kahvaltı
YAZI #5036 © Yazan Dyt.Fatma Merve KALELİOĞLU | Yayın Eylül 2018
Pek çoğumuz dikkat etmesek de güne zinde ve ferah başlamak, moral ve motivasyonu yüksek tutmak için kahvaltı çok büyük bir öneme sahiptir. Özellikle okul çağındaki öğrencilerin bedensel gelişimlerini desteklemek ile zihinsel faaliyetlerini en üst düzeyde tutmalarını sağlamak için kahvaltı, olmazsa olmaz bir öğündür. Bu öğünün hızlı bir şekilde sağlıksız gıda ve abur cuburlar tüketilerek geçiştirilmesi ya da atlanması kesinlikle önerilmemektedir.
Sağlıksız Beslenmenin Yol Açtığı Sorunlar
Ülkemiz, mutfak kültürü açısından çok zengindir. Verimli toprakları ve uygun iklimi sayesinde dört mevsim sağlıklı gıda maddeleri ve tahıl ürünleri tüketilmesi için uygun imkânlar bulunmaktadır. Hal böyleyken, geleneksel Türk Kahvaltısı alışkanlıklarını terk etmek, nesillerimizde obezite başta olmak üzere pek çok sorunun kaynağı olarak görülmektedir. Günlük fiziksel ve zihinsel aktiviteleri en üst düzeyde olan öğrencilerin, kahvaltıyı önemsememek başta olmak üzere yanlış beslenmeyi alışkanlık haline getirmeleri, diş çürüklerinin, kansızlığın, iyot yetersizliğinin, kemik ve omurga bozukluklarının da önemli nedenlerindendir.

Enerji tüketimi gündüze nazaran azalsa da gece boyunca devam etmekte ve azalan enerjinin tekrar alınabilmesi için kahvaltı büyük önem arz etmektedir. Bu öğünün atlanması kan şekerinin düşmesine neden olduğu gibi, aşırı yağ ve şekerli yiyecekler tüketme arzusunu körüklemektedir. Glikoz, beyin fonksiyonlarının dengeli çalışabilmesi için gerekli en etken maddedir. Bu nedenle de öğrenme, algılama ve konsantrasyon kabiliyetinin artmasını isteyen öğrencilerin, glikoz takviyesi sağlaması açısından düzenli ve zengin bir kahvaltı yapması önerilmektedir.
Kahvaltıda Yenmesi Önerilen Besinler
Her bireyin bünyesi, yeme alışkanlıkları veya zevkleri farklı olsa bile kahvaltıda tüketilmesi gereken bazı temel gıdalar her öğrenci için benzeşmektedir. Çocuklarımızın günlük karbonhidrat ihtiyacına yönelik olarak, kahvaltıda çavdar veya tam tahıllı ekmekler tüketilmelidir. Kahvaltı sofrasında yaş ya da kurutulmuş sebze ve meyveler ile ceviz, badem, fındık gibi kuruyemişlerin çiğ olarak bulundurulması faydalı olacaktır.
Gelişme çağındaki öğrencilerin protein kaynağı olması açısından kahvaltıda peynir, süt, yumurta ve yoğurt tüketmeleri sağlanmalıdır. Yağ kaynağı olarak ise zeytin, zeytinyağı tüketilmeli bunların yanına ev yapımı reçel, pekmez veya doğal bal gibi sağlıklı besinler takviye edilmelidir.
Sabah kahvaltısı için vakti ve imkânı kısıtlı olan veliler ise çocuklarının un, yağ, tuz ve şeker açısından aşırılıklar içeren paketli kekler, poğaça, açma, simit ve hamburger gibi besinleri tüketmelerine mâni olacak tedbirleri almalıdırlar. Buna yönelik olarak bol peynirli tostlar ile yumurta, domates, peynir ve biber gibi gıdalarla zenginleştirilmiş sandviçler hazırlanabiir. Asitli içecekler veya paketlenmiş meyve suları yerine evde hazırlanmış komposto, meyve suyu veya ayran gibi içecekler, öğrencilerin kahvaltılarının sağlıklı bir öğün haline dönüşmesini temin edecektir.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Fatma Merve KALELİOĞLU Fotoğraf
Dyt.Fatma Merve KALELİOĞLU
İstanbul (Online hizmet de veriyor)
Diyetisyen
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi153 kez tavsiye edildiİş Adresi KayıtlıTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dyt.Fatma Merve KALELİOĞLU'nun Makaleleri
► En Sağlıklı Öğün: Kahvaltı Dyt.Deniz BERKSOY
► Neden Ara Öğün Yapılmalı? Dyt.Safiye TAŞ
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,544 uzman makalesi arasında 'Öğrenciler İçin En Önemli Öğün: Kahvaltı' başlığıyla benzeşen toplam 72 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Ketojenik Beslenme Haziran 2019
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


02:15
Top