2007'den Bugüne 85,198 Tavsiye, 26,644 Uzman ve 18,974 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!.
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Psikoloji Yazı Dizisi : Aldatmak
YAZI #5090 © Yazan Uzm.Psk.Enes KUŞ | Yayın Ekim 2018
Psikoloji, insanı anlamak ve davranışları anlamlandırmak üzerine bir bilim dalıdır. İnsan, hayatının hiçbir döneminde rastlantı sonucu bir eylem gözlenemez. Birey hayatı boyunca belirli ilişki kalıplarını, aynı ya da farklı nesne ile çoğu zaman bilinçsizce tekrar eder. Bu tekrar bireyin hayatı boyunca bir kesit duygu, düşünce ve davranışın farklı nesneler ile farklı zamanda tekrarından ibarettir. Bilinçdışında kalan zorlantılı tekrar eylemleri, bilince çıkmadığı takdirde ana karakterin (Ben) değişmeyip farklı figüranlarla (Nesne) oynanan tiyatro oyunundan farksız olacaktır. Sigmund Freud, sevme ve çalışma eylemlerini sağlıklı psikolojinin ön koşulu kabul etmiştir. Aldatma eylemi ikili ilişkilerdeki sevme eylemindeki bozukluğa denk gelmektedir. Ancak insanın bütün davranışlarında olduğu gibi aldatma eyleminin de altında yaşantının geçmiş yıllarından getirilen bilinçdışı dinamik vardır. İlkel savunmalar ile açığa çıkan eylem asıl arzuyu doyurmayacaktır. İlkel benlikte olan arzu devamlı doyurulmak isteyecektir. Birey tekrar eden eylemler ile doyum arayacaktır.

Aldatma, kişinin yaşam refahını düşüreceği gibi bireysel psikolojisinin dışında ikili ilişkilerini de doğrudan etkileyecektir. Aldatma davranışı eyleme geçmesi her zaman gözlenemeyebilir, aldatma duygu, düşünce yolu ile de doyumsuz ilkel bir arzunun doyurulma çabası şeklinde gözlenebilir. Bu davranış kalıbının değişimi, baskılanan kaygının bilince çıkmasıyla mümkündür. İçsel ve dışsal engelleyici etmenlerin, davranış kalıbını ortadan kaldırması mümkün değildir. Kişi, profesyonel destek almaksızın bu zorlantılı yinelemeyi durduramayacaktır. Aldatma konusu üzerine başta Madam Bovary gibi dünya edebiyatında yeri olan edebi eserler incelendiğinde, aldatma ihtiyacı duyan bireyin içerisinde yüzleşmekten korktuğu, varlığı rahatsızlık verici yetersizlik duygusu görünebiliyor. Bu doyumsuz ilkel arzu, ilkel savunmalarla kendini doyurmak ve bütünleşik bir benlik oluşturma çabasındadır. Kişinin eksik benliğini tamamlaması başka nesnelere yönelmesi ile değil, kendi içerisine dönmesi ile mümkündür. Bu farkındalık oluşmadığı noktada zorlantılı tekrarlar, kişinin yaşamını doğrudan olumsuz yönde etkilemeye devam edecektir.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Enes KUŞ Fotoğraf
Uzm.Psk.Enes KUŞ
Kocaeli
Uzman Psikolog - Psikolojik Danışman
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi2 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
.
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Uzm.Psk.Enes KUŞ'un Makale ve Yazıları
► Aldatmak Dr.Selen DAĞISTAN
► A Dan Z Ye Aldatmak Psk.Çisem İLHAN
► Aldatmak Psk.Eylem AYRANCI
► Aldatmak ve Aldatılmak Psk.Nihan DİKME
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,974 uzman makalesi arasında 'Psikoloji Yazı Dizisi : Aldatmak' başlığıyla benzeşen toplam 14 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Benliğin Yapısal Modeli Mayıs 2019
► Kişilik Bozuklukları Ekim 2018
► Depresyon Ekim 2018
◊ Ayrılık Kaygısı Ekim 2018
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


11:06
Top