2007'den Bugüne 89,463 Tavsiye, 27,603 Uzman ve 19,642 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Mükemmeliyetçi Çocuklar
YAZI #5173 © Yazan Uzm.Psk.Büşra BÖREKÇİ | Yayın Kasım 2018
MÜKEMMELİYETÇİ ÇOCUKLAR
Aniden resim yaptığı kağıdı binbir parçaya ayıran, öfkeden deliye dönen, bir kez daha denemeyi asla kabul etmeyen, hayal kırıklıklarıyla ailesini şaşkına çeviren çocuklardan biriyle karşılaşmışsınızdır. Sık sık bu tarz belirtiler gösteren mükemmeliyetçi çocuklar kendilerine de etrafındaki insanları da zaman zaman zorlarlar. Böyle durumlarda ilk akla gelen bu çocuk acaba yeterince esnek değil mi, çok yüksek standartlar mı var, aşırı bir uçtan diğerine geniş bir yelpaze mi söz konusu vs vs. gibi bir ton versiyon aklınızdan geçirtir. Mükemmeliyetçilik genellikle çevresel etmenlerin birleşmesinden ve doğuştan gelen eğilimlerden kaynaklanmaktadır. Bu tarz çocukların bazıları yüksek hedeflerine yönelik göreve enerjilerine verip, zevkle çalışırken bir diğer uçta ise gerçekçi olmayan hedefleri sebebiyle yaptıkları işten memnun olamazlar.

Mükemmeliyetçi Çocukların Özellikleri Nelerdir?
-Hataları kabul etmek çok zordur.
-Çok yüksek beklentileri vardır.
-Yetersizlik duygusu hissederler.
-Hatalarla ilgili sürekli kaygı sergilerler.
-Eleştirilere ekstra hassastırlar. Başkalarını eleştirmeye de eğilimlidirler.
-Kendisinin ya da başkasının beklentisine uygun performans gösteremediklerinde fiziksel yakınmalar(karın ağrısı, baş ağrısı vb.) gösterirler.

Aşırı Mükemmeliyetçi Özellikler Sergileyen Çocuklar için Neler Yapılabilir?
-Ebeveynlerin üslubu çok önemlidir. “sunumumu patronum beğenmezse öleceğim!” gibi negatif söylemler yerine “elimden geldiği kadar iyi hazırlandım ve bunu yaparken keyif aldım” deyin. Veyahut “Resmin harika görünüyor” gibi bir cümle kurmak yerine “şurada merdivene tırmanmaya çalışan bir çocuk görüyorum” deyin.
-Çocuklarınıza olan sevginizin bir şarta bağlı olmadığını, koşulsuz bir şekilde sevdiğinizi ve çabalarını farkettiğinizi dile getirin.
-Çocuğunuz bir yeteneğini geliştirmek isterse bu harika bir haberdir. Ancak aşırı kaçmasına engel olun. Kendilerini iyi hissetmek için övgülerinize bağımlı olmalarına neden olabilir. Boyadığı resimdeki bir leke, çaldığı müzik aletindeki yanlış bir notaya odaklanabilir. Düzeltmeye çalışmak ya da önemsememek problemi çözmeye yardımcı olmaz. Üzüldüğü anda duygularını kabul etmek ve anlamak en önemli katkıyı sağlayacaktır.
-Ebeveynler olarak dönüp kendinize sorun. Ben hatalarımı kabul ediyor muyum? Çocuğum bunu görüyor mu? Siz kendinize hoşgörülü davranmazsanız çocuğunuz da bunu modelleyemez. Esneklik önce aileden öğrenilir.
Oynadığı oyunların sonucuna değil, süreç içerisinde aldığı keyfe odaklanması için yüreklendirin.

Uzman Klinik Psikolog Büşra Börekçi
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Büşra BÖREKÇİ Fotoğraf
Uzm.Psk.Büşra BÖREKÇİ
İstanbul (Online hizmet de veriyor)
Uzman Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi73 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Uzm.Psk.Büşra BÖREKÇİ'nin Makale ve Yazıları
► Siz de Bir Mükemmeliyetçi Misiniz? Psk.İlknur YILMAZ
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,642 uzman makalesi arasında 'Mükemmeliyetçi Çocuklar' başlığıyla benzeşen toplam 18 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Ceza mı? Disiplin mi? Ekim 2018
► Tuvalet Eğitimi Aralık 2017
► Çocuklar ve Yemek Yeme Nisan 2012
◊ Çok Ödev Az Zaman Temmuz 2019
◊ Kızgın Çocuk Kasım 2018
◊ Doktor Korkusu Aralık 2017
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


12:12
Top