2007'den Bugüne 89,675 Tavsiye, 27,648 Uzman ve 19,669 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Boşanma ve Çoçuk
YAZI #5224 © Yazan Psk.Dnş.Ahmet Vezir TAYLAN | Yayın Aralık 2018
👩*⚖️boşanma sonucu çoçuklarda birçok değişiklik gözlenmektedir.çocuk için bir kayıp sendromu gelişmektedir.Çocuk evden uzaklaşan anne yada babasını kaybetmiş duygusu yaşar.bunun sonucunda çocuk diğer ebeveynini kaybetme korkusu yaşar.Bu problemler çocuk veya ergenlerde farklı tepkilere yol açar.
Ciddi analaşmazlıkların olduğu bir ortamda yaşayan çocuk ise ciddi travmalar yaşayabilir.
Burada önemli olan ebeveynlerin boşanma aşaması tamamlanana kadar süreci çocuklara yansıtmamalarıdır.
boşanma öncesi evde yaşanan geçimsizlik ve belirsizlik çoçukta kaygıya yol açmaktadır.Maalesef bu süreçte eşler birbirlerine duydukları öfkeyi çocuklarına yansıtmakta,birbirlerinin ailelerini çocuklara kötülemektedirler.Şunu unutmamak gerekirki çocuk anne-babadan meyna gelmektedir,eşiniz hakkında söylediğiniz her kötü şeyi çocuk kendi üzerine alınacaktır.Boşanan ailelerin çocukları kendilerinde suçluluk payı arama eğilimindedirler,Ailelerin iyi niyetle söyledileri bazı şeyler bu duygunun pekişmesine neden olur.'çocuklarım için boşanmıyorum' gibi.Ayrıca boşanma kararını çocuklara bırakmak onların omuzlarına çok ağır bir yük yüklemek demektir.
Bu süreçte yaşam kalitesinin düşmesi sonucu çoçuk okula karşı ilgi azlığı yaşayabilir.ders başarısı düşebilir.
boşanma çocukta depresyon ve anksiyeteye sebeb olabilir.
eğer sorunun temelinde boşanma varsa çocuğun yaşam kalitesi ,anne-baba tutumları,bibirleri ile olan iletimleri,anne-babanın psikolojik durumu,dikkatle araştırlmalıdır.Ailelere önerilen boşanma sürecini ihmal,ve güven kaybı yaşanmadan bu sürecin sonuçlanmasıdır.
BOŞANMANIN ÇOCUK ÜZERİNDEKİ SONUÇLARI
boşanma önsesi problemlerin çözülemediğinin fark edildiği durumlarda uzaman yardımı alınması, oluşabilecek davranış ve uyum problemlerinin önlenmesinde oldukça faydalı olacaktır.Ebeveynlerin yeniden evlenmeleri,kardeş ilişkileri,ebeveynin yeniden evlenmesiyle yeni doğan kardeş
ile oluşabilecek olası sorunları önlemede de oldukça yadımcı olacaktır.
AİLE İÇİ ÇATIŞMALAR
ÇOCUĞUN EN ÇOK ZARAR GÖRDÜĞÜ SÜREÇ AİLE İÇİ ÇATIŞMALARIN DORUK NOKTAYA ULAŞTIĞI,BUNU TAKİP EDEN BOŞANMA KARARI VERİLDİĞİ VE UYGULAMAYA KONULDUĞU ZAMANDIR.EŞLERİN BİRBİRLERİNE DUYDUĞU ÖFKE HAYATLARININ TAMAMEN DEĞİŞME AŞAMASINDA OLMASI İLE YAŞADIKLARI KAYGI NE KADAR KONROL EDİLMEYE ÇALIŞILSADA ,ÇOCUKLAR BU ZOR SÜREÇTEN ETKİLENİRLER.çOCUKLARIN BOŞANMANIN ŞİDDETİNİ HANGİ SEVİYEDE YAŞAYACAKLARINI ,ÇOCUĞUN YAŞI,AİLENİN TUTUMU,BİLGİLENDİRİLME ŞEKLİ,BOŞANMA ÖNCESİ AİLE İÇİ YAŞANAN OLUMSUZLUKLAR İLE,BOŞANMA SÜRECİNİ ÇOCUĞA NASIL VEYA NE DERECE YANSITTIKLARI İLE İLGİLİDİR.
BOŞANMA NASIL ANLATILMALI👨*⚖️ BOŞAANMANIN ÇOCUK ÜZERİNDEKİ ETKİLERİNİ AZALTMAK ,EBEVEYNLERİN ÜSTLENMELERİ GEREKEN SORUMLULUKLARDA BİRİDİR.ZAMAN ZAMAN KARI KOCA ARASINDA YAŞANAN ŞİDDETLİ TARTIŞMALARIN ARDINDAN EBEVEYNLERDEN BİRİSİ ANİDEN EVDEN AYRILIR.BÖYLE BİR DURUMDA ÇOCUK OLYA KENDİLİĞİNDEN ANLAM YÜKLER YADA ,UYGUN BİR DİLLE BU ÇOCUĞA AÇIKLANIR.YAŞANAN AYRILIK NE KADAR TARAFSIZ ANLATILMAYA ÇALISILSADA EVDEN ANİDEN AYRILAN ANNE YADA BABANIN BİR AÇIKLAMA YAPMAMAIŞ OLMASI,ÇOCUĞUN ,EBEVEYNİNİN KENDİSİNİ TERK ETTİĞİNİ VEYA KENDİSİNİN BUDURMA SEBEBV ĞU DÜŞÜNCESİNE KAPILIR.BUNU TAKİP EDEN ÖFKE VE SUÇLULUK DUYGUSU ÇOCUĞU AĞIR BİR YÜK ALTINA SOKAR.
👩*⚖️ÖNERİLER
ÖNCELİKLE BOŞANMA KARARI ALIRKEN UZMAN YARDIMI ALINMALI
EĞER DANIŞMANLIK SONUCU BOŞANMA KARARI ALINIRSA BU ÇOCUĞA SKİN VE UYGUN BİR DİLLE AÇIKLANMALI,TEMEL KONULARA,NEREDE YAŞANACAĞI,HANGİ OKULA GİDECEĞİ,ANNE BABASINI GÖRÜP GÖRMEYE CEĞİYLE İLGİLİ BİLGİLER PAYLAŞILMALI.ÇOCUKLARIN SORULARINA DİKKATLE CEVAP VERİLMELİDİR.bU ÖNEMLİ KONUŞMAYI YAPMADAN ÖNCE UZMAN YARDIMI ALINMASI ÖNEMLİDİR.ANCAK KARARI ANNE-BABA KENDİLERİ AÇIKLAMALIDIR.
EN SAĞLIKLI OLANI, DUYGUSAL OLARAK HERKESİN ZOR BİR DURUM YAŞADIĞINI ,OLAYLARIN ÇOCUKLARIN SUÇU OLMASIĞINI,BOŞANMANIN İKİ YETİŞKİN ARASINDAKİ SORUNLARDAN KAYNAKLANDIĞI ANLATILMALIDIR.MÜMKÜNSE ÇOCUK YAŞADIĞI ÇEVREDEN UZAKLAŞMAMALI,YAŞANAN OLAYLARIN ÜZERİNE GEREKMEDİKÇE ÇOCUĞUN BİRDE YENİ BİR ÇEVREYE ALIŞMAYA ÇALIŞMASINA SEBEBİYET VERİLMEMELİDİR.
KNK:NP
.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Psk.Dnş.Ahmet Vezir TAYLAN
Psikolojik Danışman
 
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.Dnş.Ahmet Vezir TAYLAN'ın Makale ve Yazıları
► Boşanma ve Çocuk Psk.Dnş.Adem TATAR
► Boşanma ve Çocuk Psk.Sinem ERUSTA
► Boşanma ve Çocuk Psk.Dnş.Aslı DENİZ
► Boşanma ve Çocuk Psk.Gizem HÜNERLİ
► Boşanma ve Çocuk Psk.Gonca BİLGİÇ
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,669 uzman makalesi arasında 'Boşanma ve Çoçuk' başlığıyla benzeşen toplam 15 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
◊ Panik Atak Mayıs 2019
◊ Çocuklarda Bipolar Kasım 2016
◊ Şükran Sakinleştiriyor Kasım 2016
◊ Pozitif Psikoloji Nedir Kasım 2016
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


07:03
Top