2007'den Bugüne 86,027 Tavsiye, 26,783 Uzman ve 19,116 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!.
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Köpek Yavrumu Aşıları Bitmeden Sokağa Çıkarmalı Mıyım ?
YAZI #526 © Yazan Vet.Hek.A.Kutlu DAYIOĞLU | Yayın Eylül 2009 ÇOK OKUNUYOR
Köpek yavrumu aşıları bitmeden sokağa çıkarmalı mıyım ?

Bir köpek yavrusunu almak istediğinizde genelde 1.5 aylıkken alınır. Bu yaş yavrunun sütten kesildiği ve hazır mamaları yemeye başladığı döneme rast gelir. Yeni alınan bir yavruda genelde sizi iki konuda çok ısrarla uyarabilirler. Aşıları bitene kadar yavruyu asla yıkamayın, ve sokağa çıkarmayın, hatta abartılı olarak ‘’toprağa ayak basmayacak’’ bile diyenler olur. Bu iki uyarı aslında köpek yavrusunun aşıları bitene kadar özellikle kanlı ishal virüsüne karşı bağışıklığının oluşmayacağı ve bir hastalık alması ihtimaline karşıdır.
Ama köpek yavrularının aşıları ırka göre değişen sürelerle de olsa yavru 3.5 aylık olana kadar bir süre alabilir. 3.5 aylık bir köpek yavrusu 10-12 yaşındaki bir çocuğun fizyolojik ve psikolojik gelişimine sahip olur. Düşünün 12 yaşındaki bir çocuğu biz o yaşa kadar hiç dışarıya çıkarmıyoruz ve bir gün sokaklara, kalabalık caddelere, insanların arasına çıkarıyoruz. O çocuk o gün o kadar kötü birçok yaşar ki, hayatı boyunca bu travmayı atlatamaz.
Aynı şey köpek yavrusu içinde geçerli olduğuna göre yavruyu 3.5 aylıktan sonra birden sokaklara çıkarırsanız tüm ses, koku vb uyarılar hayvanı delirtecek kadar üzerine saldırır.
O yüzden yavruyu bu dönemde arada kucakta da olsa kalabalık caddelere vb çıkarıp normal sokak yaşamına alıştırmalıyız. Ayrıca güvenli alanlarda, fazla köpeğin gezmediği yerlerde çimlere vb bırakıp dış ortama alışması sağlanmalıdır.
     14 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
A.Kutlu DAYIOĞLU Fotoğraf
Vet.Hek.A.Kutlu DAYIOĞLU
İzmir (Online hizmet de veriyor)
Veteriner Hekim
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi206 kez tavsiye edildiİş Adresi KayıtlıTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
.
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Vet.Hek.A.Kutlu DAYIOĞLU'nun Makaleleri
► Kedim Sokağa Çıkmalı mı? Vet.Hek.A.Kutlu DAYIOĞLU
► Hayvan Aşıları Hakkında Merak Edilenler Vet.Hek.Ozan Ezgi BERBEROĞLU
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,116 uzman makalesi arasında 'Köpek Yavrumu Aşıları Bitmeden Sokağa Çıkarmalı Mıyım ?' başlığıyla benzeşen toplam 33 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Kedilerde Agresiflik-Saldırganlık ÇOK OKUNUYOR Nisan 2013
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


11:27
Top