2007'den Bugüne 80,330 Tavsiye, 25,616 Uzman ve 17,929 Bilimsel Makale
Site İçi Arama Arayın :
Yeni Tavsiye Ekleyin!İlişkide Kalma ve Kaçma Üzerine
YAZI #5260 © Yazan Psk.Nilüfer ÖNDER SANATÇI | Yayın Aralık 2018
İlişkiler yoğun bir heyecanla başlar, ancak devamının öyle olması mümkün değildir.
Her ilişki kendi içinde bir parça sıkılma, bir parça kırgınlık, bir parça öfke, barındırır aslında. Uzun soluklu olan, kıracaktır da bazen, kızdıracaktır da, hatta aynı olan bazen sıkıcı gibi olacaktır da.
Uzun soluklu ilişkilerin alametifarikası budur aslında. Sürekli aynı kişiyle, her dokunmada aynı tutkuyu hissetmeden de kalabilmek…
Kalabilmek bizi gösterir bize. Bir yerde kendimizden sıkılmışızdır aslında. Durduğumuz yerde kendimizle tanışırız. Öfkelerimizle, ihmal etmemizle, ihmal edilişimizle, buna nasıl tepki verişimizle, işgal edişimizle ve işgale izin verişimizle karşılaşırız.
Uzun süre aynı yerde kaldığımızda kendimize ait kayıtlar çıkmaya başlar hayatımızın tarihinden. Yer değiştirmek isteyişimiz, onunla kalamayışımız, tarihimize katlanamayışımızdır bir yerde…
Tüm kırgınlıklarınla, tüm öfkenle, anlaşılmamış olan kısımlarınla nasıl yüzleştiğin, ilişkindeki problemi nasıl ele aldığına göre şekillenir.
Ya kaçarsın problemlerinden, eş değiştirirsin... Ya da çözersin sıkıntını, tarihini, kendini… Kalırsın…
Kalabilmek dönüşümdür. Tarihin boyunca tekrar etmiş problemlerine yeni çözümler üretmek, farklı yolları deneyebilme cesareti göstermektir.
Zordur da…
Bazen anlaşılmayız. Ancak zaten anlaşıldığımızı hissettiğimiz anlar bile, karşı tarafın kendi kapasitesine göre bizi anladığı anlardır. Yani tamamen anlaşılmak, aslında bir yanılsamadır…
     1 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Google Plus'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Nilüfer ÖNDER SANATÇI Fotoğraf
Psk.Nilüfer ÖNDER SANATÇI
İstanbul
Psikolog
Psikolog, Psikoterapist, EMDR Terapisti, Cinsel Terapist
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi45 kez tavsiye edildiİş Adresi KayıtlıTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.Nilüfer ÖNDER SANATÇI'nın Makaleleri
► Çocuklarda Evden Kaçma Davranışı Uzm.Psk.Emin DÖNMEZ
► Genç Kalma İsteği (Yaşlanma Korkusu) Psikolojisi Psk.Yasemin UÇAL SALİHOĞLU
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 17,929 uzman makalesi arasında 'İlişkide Kalma ve Kaçma Üzerine' başlığıyla benzeşen toplam 27 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Vajinismus Ocak 2015
► Psikolojik Ağrılar Temmuz 2014
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


21:30
Top