2007'den Bugüne 83,934 Tavsiye, 26,334 Uzman ve 18,770 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Kedilerin Garip Keyfi; Kedi Nanesi
YAZI #540 © Yazan Vet.Hek.A.Kutlu DAYIOĞLU | Yayın Eylül 2009
Kedilerin garip keyfi; Kedi nanesi

Kedi nanesi kedilerde sakinleştirici etkisi olan, davranış bozukluklarında da kullanılabilen yararlı doğal bir üründür.
Kediler kedi nanesi dediğimiz bu otla karşılaşınca çok değişik davranışlar sergilerler. Kokusuna dayanamazlar heyecanlanırlar, bu otu ağızlarına alıp çiğnerler, üzerinde yuvarlanırlar hatta abartılı hareketlerle koşturup zıpladıklarını bile görebilirsiniz.
Bu tepkiler her kedide aynı değildir. Hiç tepki vermeyen kediler olduğu gibi çılgınca abartılı tepkiler verenler çoğunluktadır. Yavru kedilerde tepki görülmez. Otun kokusundan en çok erkek kedilerin etkilendiği gözlemlenmiştir. Kedi nanesinin içeriğindeki ‘’Napelectone’’ isimli bir maddenin dişi kedi idrarında da bulunduğu saptanmıştır. Erkek kedilerin dişi veya kısırlaştırılmış erkek kedilere göre daha fazla heyecanlanmasının nedeni bileşimindeki bu madde olabilir.
Kedi nanesini kedinizin tırmalama tahtalarında veya bezden vb oyuncakların içine koyarak da kullanabilirsiniz
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
A.Kutlu DAYIOĞLU Fotoğraf
Vet.Hek.A.Kutlu DAYIOĞLU
İzmir (Online hizmet de veriyor)
Veteriner Hekim
VETERİNER HEKİM
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi202 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Vet.Hek.A.Kutlu DAYIOĞLU'nun Makaleleri
► Kedilerin Enfeksiyöz Peritonitisi (Fıp) Vet.Hek.Somer ÖZÖNER
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,770 uzman makalesi arasında 'Kedilerin Garip Keyfi; Kedi Nanesi' başlığıyla benzeşen toplam 12 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Kedilerde Agresiflik-Saldırganlık ÇOK OKUNUYOR Nisan 2013
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


10:39
Top