2007'den Bugüne 83,934 Tavsiye, 26,334 Uzman ve 18,770 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Bebek Bekliyoruz Kedimden Bana Toxoplazma Geçer mi ?
YAZI #542 © Yazan Vet.Hek.A.Kutlu DAYIOĞLU | Yayın Eylül 2009
Bebek bekliyoruz kedimden bana toxoplazma geçer mi ?

Kedilerde Toxoplazma dediğimiz hamilelikte kadınlarda düşüklere vb sağlık sorunlarına neden olabilen parazit etkeni kedinizin çiğ veya az pişmiş etleri yemesi ile onlara bulaşır ve sindirim sisteminde değişme uğrayarak size parazit bulaştırabilir.
Kedilerinizi çiğ veya az pişmiş et vb ile asla beslemeyiniz. Düzenli olarak kuru veya konserve mamalar kullanınız. Ayrıca sokaklara çıkarak avlanmasını ve yine buradan da parazit almasını engelleyiniz.
Bu şartlara uyduğunuz zaman kedinizde size bulaşabilecek bir parazit etkenin olması imkansızdır.
Sokağa çıkan bir kediniz varsa hamilelik döneminizde kedinizi okşadıktan sonra ellerinizi yıkamanız, tuvalet kabını temizlerken eldiven kullanmanız yeterlidir.
Ayrıca unutulmamalıdır ki toxoplazma vb bir çok parazitle enfekte olmak için muhakkak kedi beslemeniz gerekmemektedir. Tüm gebelik durumlarında uzman doktorunuz size rutin olarak toxoplazma testi yaptıracağı için korkmanıza gerek yoktur.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
A.Kutlu DAYIOĞLU Fotoğraf
Vet.Hek.A.Kutlu DAYIOĞLU
İzmir (Online hizmet de veriyor)
Veteriner Hekim
VETERİNER HEKİM
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi202 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Vet.Hek.A.Kutlu DAYIOĞLU'nun Makaleleri
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,770 uzman makalesi arasında 'Bebek Bekliyoruz Kedimden Bana Toxoplazma Geçer mi ?' başlığıyla benzeşen toplam 97 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Kedilerde Agresiflik-Saldırganlık ÇOK OKUNUYOR Nisan 2013
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


11:36
Top