2007'den Bugüne 86,038 Tavsiye, 26,785 Uzman ve 19,116 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!.
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Diskalkuli Güçlüğü Yaşayan Çocuklarda Özel Eğitim
YAZI #5445 © Yazan Psk.Eyüp TUNAHAN | Yayın Ocak 2019
Öğrenme Güçlüğünün çeşitlerinden biri olan diskalkuli genel adıyla matematik öğreniminde yaşanan güçlüklerdir. Öğrenme güçlüğü yaşayan birey ve çocuklarımızda zihinsel gelişim süreçleri sosyal ve kültürel etkenlerden etkilenmektedir. Bu etki ile öğrenimi kolaylaştırmak sosyal ve kültürel etkenlerin gelişimi ile bağlantılıdır.

Diskalkuli güçlüğü yaşayan birey ve çocuklarımızda özel eğitim desteği duyum, zihinsel faaliyet ve fiziksel öğrenme işlemlerinin üzerinde durulmalıdır. Özel eğitim desteği zihinsel faaliyetlerin, odaklanma, analiz, sentez, canlandırma, bir işlemin iki yönlü çözümü, akıl yürütme, sınıflandırma, soyut ve somut işlemlerin gelişimi, genelleme gibi faaliyetlerin sunuluş yöntemi ve varlığını gerektirir. Öğretmen çocukların matematiksel düşünmeyi araştırması, matematiksel işlemleri sorgulaması ve onlarla etkileşimde bulunması için uyarıcı bir çevre sağlamakla görevlidir. Bu çevre içselleştirerek öğrenimin merkezi olmalıdır.

Cebeci Özel Eğitim Rehabilitasyon Merkezi içselleştirerek öğrenimin sunulmasında etkin rol oynamaktadır. Çocuk ilk başta bir işi veya görevi yetişkin yardımı ile çözmeye çalışır. Zamanla bu görevi kendi başına yapmaya başlar yani içselleştirir. Eğitimin başında bir yetişkin veya daha bilgili yaşıt çocuğa yol göstericiyken, sürecin sonunda çocuk kendi eylemlerini denetleyebilecek hale gelir. Çocuğumuzun böylece dışsal ve toplumsal etkinlikleri de içselleştirir. Öğrenme üç aşama da gerçekleşir; nasıl yapılacağını öğrenme, kendi kendine öğrenme ve akıl yürütmenin nasıl yapılacağını öğrenmedir. Dolayısıyla dışsal işlemler çocuğun bilgiyi içselleştirmesine yardımcı olmaktadır. Bu sürecin varlığı montessori, su bardağı gibi teknik verilerin yardımıyla olur. Bu tekniklerin sunuluşu kuruluşumuzda eğitim almış uzmanların desteği ile gerçekleşmektedir.

Öğrenme ve diskalkuli güçlüğü yaşayan çocuğun gelişiminde özel eğitim öğretmenlerinin ve ikincil süreçlerin varlığı gereklidir. Konu ile ilgili danışmanlık ve özel eğitim desteği gereklidir.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
.
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.Eyüp TUNAHAN'ın Makaleleri
► Özel Öğrenme Güçlüğü Psk.Sibel YALMAN
► Özel Öğrenme Güçlüğü Psk.Gülten İKİZOĞLU
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,116 uzman makalesi arasında 'Diskalkuli Güçlüğü Yaşayan Çocuklarda Özel Eğitim' başlığıyla benzeşen toplam 20 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Kum Terapisi Süreci Nedir? Haziran 2017
► Aile Oyun Terapisi Haziran 2017
► Çocuk ve İstismar Mart 2017
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


16:30
Top