2007'den Bugüne 81,721 Tavsiye, 25,949 Uzman ve 18,157 Bilimsel Makale
Site İçi Arama Arayın :
Yeni Tavsiye Ekleyin!Çocuk Doktorları Pedagog Değildir! Pedagoglar da Çocuk Doktoru Değildir!
YAZI #555 © Yazan Dr.Psk.Sevil YAVUZ | Yayın Ekim 2009
Çocuk Doktorları Pedagog değildir ! Pedagoglar da Çocuk Doktoru değildir!Çocuk Doktoru Pedagog Değildir ve Aileleri Yanlış Yönlendirebiliyor.


Çocuk doktoru bir pedagog değildir. Çocuğun ruhsal, duygusal, sosyal, zihinsel gelişimi ve davranışlarıyla ilgili bilgi sahibi bir pedagogtur. Çocuğun psikiyatrisk bozukluklarıyla ilgi bilgi sahibide çocuk psikiyatristleridir. Pedagog, çocuğun gelişimini takip eder ve ailere çocuklarının yetiştirirken rehberlik eder. Çocukların gelişim ve davranışlarında psikiaytrik bir bozukluk gözlerse çocuğu çocuk psikiyatristine yönlendirir.

Çocuk doktorunun alanı ise sadece çocuğun bedensel sağlığıdır ve kesinlikle çocuğun ruhsal sağlığı hakkında bilgi sahibi değildir. Çocuk doktorları, aileleri bilmedikleri alanda kulaktan dolma bilgilerle yanlış yönlendirmemelidirler. Ailerimizin çoğu çocuklarının psikolojik, sosyal, duygusal, zihinsel gelişim alanları ve davranışları hakkında çocuk doktorlarına danışmayı tercih ediyor.

Çocuk doktoru çocuğun bedensel gelişiminden sorumludur ve çocukların ruhsal gelişimi yani davranış problemleri ve diğer gelişim alanları hakkında uzmanlığı ve bilgisi yoktur. Bu alanda verdiği bilgiler bir pedagogun çocuk hastalıkarı hakkında kulaktan duyma bilgilerle vereceği yanıtlarla aynıdır.

Bir pedagogun çocuğun bedensel sağlığı veya bir hastalığı ile ilgili bir bilgisi yoksa, bir çocuk doktorun da çocuğun ruhsal gelişimi ve psikolojisi, gelişim alanlarıyla ilgili bilgisi yoktur. Çocuk doktorunun bu konuda vereceği bilgiler ona gelen çocukların deneyimlerine göre verdiği yanlış genellemelerdir. Bu alanda uzmanlığı yoktur.

Bazen çocuk doktorları bilgi sahibi olmadığı uzmanlık alanında aileleri yanlış yönledirebiliyor. Örneğin bir ailemizin çocuğunda konuşma geçikmesi vardı. Aile bunu fark etmekte daha doğrusu bir pedagoga gelmekte geç kalmıştı. Nedeni ise sürekli gittikleri çocuk doktorunun “ endişe etmeyin. Bana gelen boyle bir kaç tane çocuk, onlarda geç konuştu” sözleriydi. Aile güvendikleri otoritenin sözlerine kulak vermiş. Doktor olduğu için kendi alanları olmasada doktor ne söylerse doğrudur mantığıyla pedagoga gitmeyi ertelemişler. Bir sene bekledikten sorna çocukta değişme olmadığını görünce endişelenip pedagoga yani merkezimize geldiler. Çocukta gelişim giriliği olduğunu gördük ve bir program uyguladık. Daha erken fark edilmiş olsaydı, çocuğun geri olduğu beceri ve gelişim alanlarında daha fazla ilerleme kaydedebilirdik.

Ailelerin çocuklarının gelişimim alanları, psikolojisi ve davranışları ile ilgili endişelerini çocuk doktorlarıyla değil, bir pedagogla paylaşmaları gerekmektedir. Aksi taktirde çocuk doktoru bilgisi olmadığı alanda aileleri yanlış yönlendirip çocukların problemlerinin büyümesine neden olabilir.

Bazen çocuk psikiyatristin alanına bile müdahale edebiliyorlar. Çocukta obsesif-komplesif bozukluk var. Halk diliyle çeşitli konularda ciddi takıntıları var. Burda aile be yapacağız dediğinde. Bir pedagoga, çocuk psikiyatristine danışabilirisniz, bu bizim alanımız değil” demek yerine “ merak etmeyin bir kaç sene sonra geçer” diyerek aileleri yanlış yönlendiriyorlar.


Pedagoglar da Çocuk Doktoru Değildir ve çocuğun bedensel sağlığı ile ilgili aileleri yönlendiremez!

Pedagoglar da çocuk doktoru değildir. Birçok aile, çocuk gelişim uzmanlarına ve pedagoglara çocuk doktorlarının uzmanlık alanına giren sorular soruluyor ve bazı pedagoglar ve çocuk gelişimi uzmanları bu sorulara sanki çocuk doktorlarıymış gibi kulaktan dolma bilgileriyle cevap vererek aileleri yanlış yönlendirebiliyor. Çocuğun bedensel sağlığı ile ilgili soruları bir pedagog yanıtlayamaz. Çocuğun bedensel rahatsızlığı neyse o alandaki değerli hekimlerimiz ve çocuk doktorlarımız o konuda yardımcı olabilirler. Bu pedagogların, çocuk gelişimi uzmanlarının, okulöncesi uzmanlarının, özel eğitimcileri vb. Uzmanların uzamanlık alanı değildir.

Sevgili annne babalar lütfen her uzmana, kendi uzmanlık alanına giren sorular sorun. En sağlıklı cevabı o alanda uzmanlık bilgisi olan uzmanlar verecektir.


Parenting Skills & Counseling
Anne baba Becerilerinizi Geliştirin, Sağlıklı ve Mutlu Çocuklar Yetiştirin...
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Google Plus'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Sevil YAVUZ Fotoğraf
Dr.Psk.Sevil YAVUZ
İstanbul
Doktor Pedagog - Klinik Psikolog
Pedagog, Klinik Psikolog, Oyun Terapisti, Akademisyen, Yazar, Emdr Terapisti
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi174 kez tavsiye edildiİş Adresi KayıtlıTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dr.Psk.Sevil YAVUZ'un Makaleleri
► Her Hareketli Çocuk Hiperaktif Değildir Psk.Dnş.Eylem Metin ÖZKURAL
► Psikoterapi Ne Değildir? Psk.Yusuf BAYALAN
► Matematik Zor Değildir Psk.Tülay KÖK
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,157 uzman makalesi arasında 'Çocuk Doktorları Pedagog Değildir! Pedagoglar da Çocuk Doktoru Değildir!' başlığıyla benzeşen toplam 25 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


05:33
Top