2007'den Bugüne 83,934 Tavsiye, 26,334 Uzman ve 18,770 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Köpekler İnsan Gibi 3 Öğün Yemek Zorunda Değildir.
YAZI #561 © Yazan Vet.Hek.A.Kutlu DAYIOĞLU | Yayın Ekim 2009 ÇOK OKUNUYOR
Köpekler insan gibi 3 öğün yemek zorunda değildir.
Köpeklerle olan yaşamımızda onların beslenmesine çok dikkat etmemize rağmen bir çok problemle karşılaşabiliriz. Köpeklerin yaşına, kilosuna ve sağlık durumuna uygun mamalarla beslenmesi onların daha sağlıklı ve uzun bir ömürlerinin olmasını garantileyebilir.
Ama köpeğiniz Veteriner Hekiminiz ve sizin uygun gördüğünüz mamayı yeme konusunda size problem çıkarabilir. Tıpkı küçük çocuklar gibi köpekler de sahiplerinin onlara karşı olan sevgilerini kullanırlar. Köpek sahipleri yemek seçen köpeklerinin o yemeği beğenmediğini düşünerek türlü yöntemlerle değişik mamaları yedirmeye çalışırlar.
Özellikle yetişkin köpek beslenmesinde birkaç değişmez gerçek vardır ki bunlar Veteriner Hekimimizin tavsiye ettiği kaliteli mamalarla beslenmede köpeğimizin inadını kırmakta işimize yarayabilir.
Öncelikle köpekler 24 saatte 1 öğün yiyen canlılardır. Tüm sindirim sistemleri ve beslenme metabolizmaları buna uygundur. Bir aslan tam karnını doyurduğu zaman 1 hafta bir piton ise 2-3 ay hiç bir şey yemeden yatabilir. Ama biz köpeklerimizi kendimizle yani insanlarla bir tutarız. Biz sabah kahvaltısı sonrası sadece öğlen öğününü atladığımızda ne kadar acıkırsak bir köpek 3 günde ancak o kadar acıkabilir.
Ayrıca köpekler mama veya benzeri bir gıdayı yerken çok az çiğnerler, direk yutarlar.
O yüzden sanılanın aksine çok fazla seçici değildirler. Köpeğinizin yemek yemesi için üzerine çok düşmezseniz o zaten yemeğini yiyecektir.
Unutmayın sağlıklı, sorunsuz ve uzun bir ömürleri olması için doğru beslenme çok önemlidir.
     7 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
A.Kutlu DAYIOĞLU Fotoğraf
Vet.Hek.A.Kutlu DAYIOĞLU
İzmir (Online hizmet de veriyor)
Veteriner Hekim
VETERİNER HEKİM
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi202 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Vet.Hek.A.Kutlu DAYIOĞLU'nun Makaleleri
► Köpekler ve Çiğneme Problemleri Vet.Hek.Işıl KARATAN
► Kedi ve Köpekler İçin Aşı Programı Vet.Hek.Dr.Mahir KAYA
► Köpekler ve Kediler İçin Aşı Takvimi Vet.Hek.Işıl KARATAN
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,770 uzman makalesi arasında 'Köpekler İnsan Gibi 3 Öğün Yemek Zorunda Değildir.' başlığıyla benzeşen toplam 96 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Kedilerde Agresiflik-Saldırganlık ÇOK OKUNUYOR Nisan 2013
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


10:26
Top