2007'den Bugüne 83,851 Tavsiye, 26,316 Uzman ve 18,759 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Köpeklerde Yalancı Gebelik
YAZI #562 © Yazan Vet.Hek.A.Kutlu DAYIOĞLU | Yayın Ekim 2009
Köpeklerde yalancı gebelik

Köpekler kızgınlık dönemlerinde aslında gebeliğe hazırlıkta yaparlar. Özellikle yavruların içinde geliştiği rahimde bazı değişimler oluşur.
İşte bu kızgınlık döneminde çiftleşme veya döllenme olmasa da bazı köpekler hormon dengelerini kontrol edemeyerek gebe gibi davranmaya başlarlar. Bu dönem çoğu zaman köpekteki gebelik süresinin tam yarısı olan 1 ay sonunda geriler ve biter. Ama bazen çok inatçı olaylarda dişi köpek karnında yavru olmamasına rağmen gebeymiş gibi davranır hatta süt salgısı başlar ve evdeki bir veya birkaç oyuncağını bebek yerine koyarak onu koruyup emzirmeye çalışır. Bebek yerine koyulan obje bazen bez bir oyuncak bazen top veya çorap bile olabilir.
Bu tür belirtiler gösteren dişi köpeğinizi Veteriner Hekiminize götürüp bu durumu düzelten gerekli hormon enjeksiyonlarının yaptırabilirsiniz. Köpeğin bebek objesi olarak seçtiği oyuncağı da almak ve ortadan kaldırmak gerekir. Çünkü o uyaran obje olduğu sürece yalancı gebeliği son bulmayabilir.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
A.Kutlu DAYIOĞLU Fotoğraf
Vet.Hek.A.Kutlu DAYIOĞLU
İzmir (Online hizmet de veriyor)
Veteriner Hekim
VETERİNER HEKİM
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi202 kez tavsiye edildiİş Adresi KayıtlıTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Vet.Hek.A.Kutlu DAYIOĞLU'nun Makaleleri
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,759 uzman makalesi arasında 'Köpeklerde Yalancı Gebelik' başlığıyla benzeşen toplam 33 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Kedilerde Agresiflik-Saldırganlık ÇOK OKUNUYOR Nisan 2013
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


01:22
Top