2007'den Bugüne 81,441 Tavsiye, 25,869 Uzman ve 18,111 Bilimsel Makale
Site İçi Arama Arayın :
Yeni Tavsiye Ekleyin!Dişi Muhabbet Kuşu Diğer Kuşlarda Yumurta Sıkışması /Bağlaması Acil Cerrahi Müdehale
YAZI #5644 © Yazan Vet.Hek.Tolgay AYTAR | Yayın Mart 2019
PITIR 3 YAŞ DİŞİ MUHABBET KUŞU DİĞER KUŞLARDA YUMURTA SIKIŞMASI /BAĞLAMASI ACİL CERRAHİ MÜDEHALE Eğer dişi bir kuş yumurta bağlı ise idrar veya dışkı hiç yapamıyorsa acil müdehale edilmesse 24-48 saat içinde ölür..
Öncelikle unutmayınız kuşunuz yumurta sıkışması yaşıyor ise onu nemli ve sıcak bir ortamda tutmalısınız.
Pıtır dişi bir muhabbet kuşu bitkinlik,karın şişliği,ıkınma,idrar dışkı yapamama şikayetiyle merkezimize geldi röntgeni çekildi yumurta sıkışması teşhisi konuldu 24-48 saat acil süresini geçtiği için diğer tedavi seçenekleri uygulanamadı acil operasyona alındı genel anestezi (kapalı inkübadyon cihazı )altında oviduct ' de sıkışıp kalan yumurta / S ' i kaldırıldı..Kalsiyum takviyesi, sıvılar ve rahimi açan bir hormon jeli de pıtır ‘a verildi , yumurtalar alındı Pıtır’a 3-6 ay boyunca tekrar yumurta üretmesine engel olan hormonal bir implant derinin altına yerleştirildi..pıtır UW Işın tedavi proğramına alındı durumu şimdi iyi ailesine kavuşacağı günü bekliyor..
Yumurta bağlama nedenleri nedir?düşük kalsiyum seviyesi.beslenme yetersizliği ,aşırı kalsiyum kullanımı,sık sık yumurtlama,kalsiyum eksikliği ,stress, A vitamini eksikliği,kötü bakım koşulları,kuşun batınının dar olması,yaş,iri yumurta,yetersizbeslenme,d3,magnezyum ve fosfor eksikliği,büyük veya şekilsiz yumurta.. obezite kas tonusu eksikliği,sukaybı ,hastalık,zayıflık,düşük gıda,calsiyum problemi yaşayan kuşlarda tembellik gelişir.
Kuşunuzun genital kanalının hamilelik öncesi bir veteriner tarafından kontrol edilmesi gerekir, bazı kuşların genital kanalı doğuma uygun değildir,Ya da bazı doğuştan yada genetik olarak gelen anatomik anomaliler yumurta sıkışmasına sebep olur Öz-vet Line Vet Hek Ali Tolgay Aytar#veterinerhekim #veteriner #veterinerhekim #izmirveteriner #veterinerlikfakültesi #veterinerteknikeri #bornovaveteriner #eniyiveteriner #papağan #papağan #muhabbetkuşu #muhabbetkuşum #muhabbetkuşları #muhabbetkuşuüretimi #jakopapağan #jakoparrot #kanarya #güvercin #guvercin #güvercinler #tavşan #kuşveterineri #kuşveteriner #kuşveterinerhekimliği #tarz #izmir #çeşme #cesme #bodrum #marmaris #kekova #
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Google Plus'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Vet.Hek.Tolgay AYTAR'ın Makaleleri
► Kuşlarda Aspergillosis Vet.Hek.Işıl KARATAN
► Kuşlarda Hastalık Belirtileri Vet.Hek.Ozan Ezgi BERBEROĞLU
► Dişi Köpeklerde Üreme Problemleri Vet.Hek.Dr.Serhat TORUN
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,111 uzman makalesi arasında 'Dişi Muhabbet Kuşu Diğer Kuşlarda Yumurta Sıkışması /Bağlaması Acil Cerrahi Müdehale' başlığıyla benzeşen toplam 85 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


22:26
Top