2007'den Bugüne 88,148 Tavsiye, 27,306 Uzman ve 19,454 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Emoji Kullanma, Cümle Kur
YAZI #5684 © Yazan Psk.Dnş.Nigara ÖZAK | Yayın Nisan 2019
Emoji kullanmak kelimelerimizin o kadar önüne geçti ki, her geçen gün duygularımızı* ifade etmekte daha da beceriksizleşiyoruz. Öyle ki emoji kullanmadan yazilan mesajlar eksik ve soğuk algılanmaya, hatta yanlış anlaşılmalara sebep olur hale geldi.
Kendi sözlerini üretemeyen insanlar, hazır tebrik mesajlari veya emojileri kullanmayi tercih eder, kendi sözlerini üretemedikleri için kopyala yapıştır yaparlar. °
Özel günler için kendi ürettiğimiz msajı atamıyor onun yerine herkese aynı mesajı atıyorsak gün geçtikçe beceriksizleşiyoruz demeketir.* Sevdiğimize kes kopyala yapıştır yapıyor, kendimizden iki cümle yazamıyorsak körleşiyor, yönetiliyor ve yönlendiriliyoruz demektir. °
Baktığımızda* mağara devi insanları çağ dışıydı deriz öyle değil mi?* oysa o kadar ince çizgilerle resim yaparak kendi duygularını anlatan o dönemin insanlarınin beyin yapısını, estetikliğini, inceliğini düşünebiliyor musunuz? Şimdi hangimiz daha geriyiz?
Bizler o kadar yoğunuz ki artık bir cümle bile kuramıyor, "Eksik de olsa kendi sözüm olsun, yeterli olmasa da kendi duygum olsun." diyemiyoruz. İşaret dili ile anlaşmak çağ dışı ise neden bizler işaretlerle konuşuyoruz? 📍

Kendi edebiyatımızı, geleneğimizi, duygularımızı, kültürümüzü unutuyor, hepimiz aynileşiyoruz. Herkes aynı tepkileri veriyor. Dondurulmuş gıdalar gibi dondurulmuş duygular paylaşıyoruz. Seviyorum dedigimize başkasının sözlerini yazıyorsak yeterince sevmiyoruz.
Klavye arkasinda emojilerle laf cambazlığı yapiyor ama yüz yüze geldiğimizde iki cümleyi bir araya getiremiyorsak samimiyetsizlesiyoruz demektir... Gülen surat emojisi gönderirken somurtuyorsak, sadece kendi duygularımızı değil ilişkilerimizi de kirletiyoruz demektir.
Emoji kullanmak yerine cümle kurmak daha samimi ve özgün bir iletişim kurmamiza sebep olacağı gibi. Bizi daha üretken, nazik ve içten kılacak...
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Nigara ÖZAK Fotoğraf
Psk.Dnş.Nigara ÖZAK
Kocaeli
Psikolojik Danışman
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi3 kez tavsiye edildi
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.Dnş.Nigara ÖZAK'ın Yazıları
► Kendinizin Kullanma Kılavuzunu Keşfedin! Psk.Dnş.M. Burak OLGUN
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,454 uzman makalesi arasında 'Emoji Kullanma, Cümle Kur' başlığıyla benzeşen toplam 7 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
◊ Sakın Korkma Annecim! Kasım 2018
◊ Gerçek Mutluluk Huzur Eylül 2018
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


09:45
Top