2007'den Bugüne 90,669 Tavsiye, 27,884 Uzman ve 19,776 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Kedinin Kızgınlık Döneminin İlginç Bir Özelliği
YAZI #574 © Yazan Vet.Hek.A.Kutlu DAYIOĞLU | Yayın Ekim 2009
Kedinin kızgınlık döneminin ilginç bir özelliği

Yetişkin kedilerin kızgınlık dediğimiz çiftleşme dönemi 6 ayda bir gelir ve yaklaşık 5-7 gün sürer. Bazı dişi kedilerde 6 ayda bir gelen bu dönem aralıklı olarak 3-4 gün mola vererek haftalarca sürebilir. Kedi ve tavşanların dişilerinde görülen bir üreme özelliği ile yumurtalarını ancak çiftleşme uyarısı ile yumurta kanalına bırakırlar. Böyle olunca bazı dişi kedilerde çiftleşmediği sürece yumurtalıklarda oluşan yumurtalar kanala düşmez ve kızgınlık çok uzun sürerek dişi kediyi hırpalar ve zayıflatabilir. Dişi kedilerin bu özelliği de dikkate alınarak yavrulatmayı düşünmediğiniz kedilerinizi Veteriner hekiminiz ile görüşerek uygun yaşında kısırlaştırmanız onlar için yararlı olacaktır.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
A.Kutlu DAYIOĞLU Fotoğraf
Vet.Hek.A.Kutlu DAYIOĞLU
İzmir (Online hizmet de veriyor)
Veteriner Hekim
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi218 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Vet.Hek.A.Kutlu DAYIOĞLU'nun Makaleleri
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,776 uzman makalesi arasında 'Kedinin Kızgınlık Döneminin İlginç Bir Özelliği' başlığıyla eşleşen başka makale bulunamadı.
► Kedilerde Agresiflik-Saldırganlık ÇOK OKUNUYOR Nisan 2013
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


10:29
Top