2007'den Bugüne 86,786 Tavsiye, 26,941 Uzman ve 19,230 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Dikkat Eksikliğinde Doğru Yaklaşım Nedir?
YAZI #5776 © Yazan Psk.Merve KOÇU | Yayın Mayıs 2019
📋📌 🤔Dikkat eksikliğinde ne yapılabilir?
“Dikkat eksikliği nedir?” ,”Dikkat eksikliğini dikkat dağınıklığından ayıran neler vardır?” önceki yazımda bahsettim. Dilerseniz sayfamdan ya da instagram dan hesabımdan yazıyı okuyabilirsiniz.
Bu yazımda dikkat eksikliğine sahip bireye nasıl yardımcı olunabileceğinden bahsedeceğim.

📍Dikkat eksikliği basit ya da çabucak geçebilecek bir durum değildir. Bu yüzden çocukluk sorunu gibi değerlendirilmemelidir.
📍Sadece okulda yaşanan problemlere yönelik bir sorun da değildir, terapi ile kontrol altına alınmadığı noktada yetişkinlik döneminde de birçok soruna yol açabilecek bir durumdur. 👉Bu yüzden terapi ile müdahale edilmesi gerekmektedir.

📍Dikkat eksikliğine müdahalede en çok kullanılan yöntemlerden biri; dikkati artırmak için kullanılan cihazlardır.
📍 Bu cihazlar dikkat eksikliğine müdahalede bireyin yaşadığı bütün durumları özel olarak ele almadığı için yeterli değildir.
📍 Dikkat eksikliğinde psikoterapi veya özel eğitimle kapsamlı bir şekilde müdahale etmek gerekir.

📍Bu yaklaşımların içeriğinde ;

🍂b󠠼󠡂ireyin yaşadığı sorunlara yönelik iç kontrolünü geliştirme, 󠠠 🍂duygu ve davranış eğitimi, 🍂bütüncül davranışçı terapi,🍂dikkati geliştirmeye yönelik egzersizler, 🍂 kişiye özel ders çalışma metotları geliştirme gibi teknikler yer almaktadır.

🍃Dikkat eksikliğine sahip bireye uygulanan yöntemler; bireysel ve kapsamlı olmalıdır. Bu da uzun bir terapi sürecini gerektirmek ile birlikte bazı bireyler için seneler boyunca devamlılık istemektedir.
🍃Bunun haricinde uygulanan tek yönlü müdahaleler (cihaz, dikkat oyunları, dikkat setleri vs.) kapsamlı ve bireye özel olmadığı için kalıcı yarar sağlayamaz.

🤔Dikkat eksikliğine sahip birey terapi ya da özel eğitimle desteklenmezse neler olur?
📋 Bireyin sadece okul hayatında değil tüm yaşamını etkileyen dikkat problemi ; hayatındaki birçok alanda başarısız olmasına sebep olabilmektedir . Bu başarı sadece akademik başarı anlamında olmamakla birlikte sosyal hayattaki başarıyı da kapsamaktadır.

📋Birey bu sorunu sadece çocukluk ya da ergenlik döneminde yaşamayacak, terapi ve özel eğitimle desteklenmediğinde ; YETİŞKİNLİK DÖNEMİNE de aktarılacaktır.
📋İlaçla/cihazla sağlanan kısa süreli yöntemin etkisi de kısa sürmektedir. Terapi ve özel eğitimle desteklenen bireyler, daha kalıcı adımlar atmış olmaktadır.
✍ Psikolog Merve Koçu ✍
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Merve KOÇU Fotoğraf
Psk.Merve KOÇU
Sivas (Online hizmet de veriyor)
Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi15 kez tavsiye edildiİş Adresi KayıtlıTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.Merve KOÇU'nun Makale ve Yazıları
► Dikkat Eksikliği Nedir? Dr.Psk.Bora KÜÇÜKYAZICI
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,230 uzman makalesi arasında 'Dikkat Eksikliğinde Doğru Yaklaşım Nedir?' başlığıyla benzeşen toplam 48 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


15:33
Top