2007'den Bugüne 83,503 Tavsiye, 26,240 Uzman ve 18,616 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!İnternetteki Dolandırıcı Pedagoglardan/ Uzmanlardan Çocuğunuzu Koruyun! Pedagogunuzu Dikkatli Seçin!
YAZI #582 © Yazan Dr.Psk.Sevil YAVUZ | Yayın Ekim 2009
İnternetteki Dolandırıcı pedagoglardan Çocuğunuzu Koruyun!


1982'de yürürlüğe giren 2547 sayılı kanun ile üniversitelerdeki pedagoji bölümleri kapatıldı ve eğitim bilimleri fakültesine çevrildi. Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü mezunları o günden beri kanuni bir şekilde “pedagog” olarak atanmaktadir. Fakat ülkemizde aileler pedagogu “çocuk psikolojisi ve gelişmi uzmanı” olarak biliyor. Oysa pdr mezunların aldığı dersler bu ünvanı almak için yeterli değil. Türkiye’de çocuk psikolojisi ve gelişimi bölümü yok ve pedagoglar çocuk psikoloğu olarak anlaşılıyor. Bunu fırsat bilen sözde uzmanlarda uzman olmadıkları alanda kendilerini uzman gösteriyorlar.


Bu alanmada pedagog (çocuk psikolojisi ve gelişimi uzmanı) olmak için pdr mezunu olmak yeterli değil. Çünkü pdr mezunlarının aldığı derslerin içeriği çocuk psikolojisi ve gelişimi içermiyor. Bu nedenle iyi bir çocuk psikolojisi ve gelişimi uzmanı (pedagog) olabilmek için çocuk gelişimi, çocuk psikolojisi, okulöncesi eğitimi almakta şart.

Okulöncesi eğitimi veya çocuk gelişimi lisans eğitimlerini tamamlamayan, sadece pdr mezunu olanlarda kendini “ pedagog” olarak görebilir. Fakat gerçek anlamda ne kadar yeterli bir çocuk psikolojisi ve gelişimi uzmanı (pedagog) olduğu tartışılır.


Pedagogun Türkiye’deki anlaşılan anlamı “ Çocuk Psikolojisi ve Gelişimi Uzmanı” olabilmek için 2 ayrı lisansı (pdr, okulöncesi eğitimi veya çocuk gelişimi) bitirmekte yeterli değil, sürekli çocuk psikolojisi ve gelişimi alanında eğitim almak ve süperviyonlara devam etmek ve en önemlisi psikolojisi alanında yüksek lisans yapmak gerekiyor. Bir diploma ve ünvanla oturdukları yerde, eski bilgilerle, sağdan soldan okuduklarıyla pedagog olarak çalışmak, ailelerin zarar görmesine neden olur ve etik değildir.


Fakat burası Türkiye... herkes istediği alanda kendini uzman gösterebiliyor. Doktorasını farklı, alakası olmayan alan da yapmış biri kendi o alanda doktormuş gibi internette tanıtabiliyor, psikolojik danışmanlık merkezi açabiliyor, kendini psikiyatrist ilan edebiliyor.


Bu konuda aileler büyük görev düşmekte. Çünkü sağlık bakanlığı yerinde basıp, tutanak tutup, bu kişilerin merkezlerini mühürleselerde, bu kişiler, farklı isimlerle yeni merkezler açarak, internetin gücünü kullanarak, alakalı alakasız heryere ilan vererek, aileleri tuzaga düşürmektedir. Sağlık bakanlığı interneti kontrol edemiyor. Kendini uzman sanıp aileleri yanlış yönlendiren dolandırıcı uzmanların sayıları o kadar fazlaki, bu tuzağa düşmekten ancak kendinizi seçimlerinizi iyi yaparak koruyabilirsiniz.


Sevgili Anne Babalar,


Böyle uzman olmayıp, kendini uzman sanan dolandırıcı pedagog, psikolog, psikolojik danışman vb. uzmanları ancak siz durdurabilirsiniz. İnternetteki ilanlara kanmayın. Çocuğunuzu ve kendinizi emanet edeceğiniz uzman hakkında kapsamlı bir araştırma yapın, diplomasını ve diploma numarasını sorun. Diplomaların sahte olup olmadığını, arkasında mühürü olup olmadığına dikkat edin. Bazıları ise yüksek lisansını ve doktorasını başka alanda yaptığı halde sanki o alanda eğitim almış gibi ünvanlarının başına “Uzman” ve “Dr.” koyabiliyor.


Ayrıca online eğitimle, parayla yurtdışında aldıkları sertifikaları, diplomayla sanki yök tarafından onaylanmış bir üniversiteden eğitim almış gibi kendini uzman olarak tanıtan uzmanlarda var. Parayı basarak sertifika ve diploma almakla uzman olunmuyor.


En kötüsü gerçekten diploması olup, eski bilgilerle, kendini geliştirmeden yaşının arkasına sığınan, etik çalışmayan, aileleri defalarca çağıran, yetersiz uzmanlar. Bu konuda siz dikkatli olmalısınız. Araştırmanızda abartı cv ile, uzman olmadığı alanlara bakabileceğini söyşediğind, merkezine gittiğinizde sizi yönlendirmesinden anlayaaksınız. Hatta bunlardan bazıları karavan olarak bir hastanede çalışarak ailelerin güveni kazanmaya çalışan, aynı zamanda internette cep telefonlarını, msn adreslerini 7/24 saat hizmet verdiklerini söyleyerek telefonla, msnle ve maille hizmet vererek haksız kazanç sağlıyorlar. Bu da çocuk psikolojisi ve gelişimi hakkında birşey bilmediklerini gösteriyor. Telefonla, msn ile bir çocuğun gelişimi ve durumu değerlendirilemez. Bu bir yetişkin terapisi değildir. Bu hizmeti veren kişilerin niyeti bellidir. Sizi dolandırmak. Siz bu tuzaklara düştükçe bu kişiler hep internette var olacaklar ve birçok aile bu uzmanlardan madur olmasına rağmen kanuni bir şey yapmayacaklar. Çünkü bazı ailerin eğitim durmuda düşük olduğundan yanlış yönlendirildiğin ve dolandırıldığının farkına bile varamıyor.


Uzman nerde çalışırsa çalışsın “ çok şık bir hastanede” ya da “çok şık bir psikolojik danışmanlık merkezinde” etik kurallara uygun çalışmıyorsa, yeterli bir uzman değilse, yer alanda kendini uzman gösteriyorsa, her yerde sizi dolandırabilir. Yani çocuğunuzun ruh sağlığını olumsuz etkiliyebilir ve sizi yanlış yönlendirebilir. Sevgili anne babalar bir uzman hastanede çalışıyor diye koşulsuz güvenmeyin. Pedagog nerde çalışırsa çalışsın, gideceğinzi pedagoghakkında ayrıntılı araştırma yapın ve görüşmeye gittiğinizde konuşmalarından, size yaklaşımından niyeti anlamaya çalışın. Aksi taktirde çocuğunuzun ruh sağlığını tehlikeye atmış olursunuz. En tehlikelisi kanuni olarak gerçekten diploması olan fakat her alanda kendi uzman gösterip uzmanlık dışı alanda ailere ve çocuklara bakan, etik kurallara uymayan sözde uzman ve pedagoglardır.


Kısacası, sadece bir kaç çocuk eğitimi ve psikolojisi dersi alarak mezun olan, hem yetişkinlere hem çocuklara bakan, mezuniyetten sonra eğitimlere para harcamayan, yıllar önce aldığı diplomayla yerinde oturan, kendini her alanda uzman sanan bir psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümü mezunu olan bir uzman çocuğunuzun psikolojisini olumsuz etkiliyebilir ve sizi yanlış yönlendirerek hem zaman kaybına, hem de maddi kayıba neden olabilirler.


İnternetin gücünü kulanarak, google reklamlarıyla ön plana çıkan çocuklar ve aileleri sömüren sözde pedagoglara, uzmanlar fırsat vermeyin.


Kendinizi ve çocuğunuzu bu dolandırıcı uzmanlardan, pedagoglardab korumanız dileğiyle...
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Sevil YAVUZ Fotoğraf
Dr.Psk.Sevil YAVUZ
İstanbul (Online hizmet de veriyor)
Doktor Pedagog - Klinik Psikolog
Pedagog, Klinik Psikolog, Oyun Terapisti, Akademisyen, Yazar, Emdr Terapisti
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi175 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dr.Psk.Sevil YAVUZ'un Makaleleri
► Uzmanlardan Karne Yalanları Psk.İzzet GÜLLÜ
► Öfke Hasta Eder! Affetmeyi Seçin!... Psk.Dnş.Perihan SAYIN
► Çocuğunuzu Anaokuluna Yazdırırken Psk.Seval ERYILANCI
► Çocuğunuzu İlkokula Hazırlayın Psk.Ebru ZORLUTUNA
► Çocuğunuzu Kendinize Güvenli Bağlayın Psk.Dnş.İsa Özgür ÖZER
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,616 uzman makalesi arasında 'İnternetteki Dolandırıcı Pedagoglardan/ Uzmanlardan Çocuğunuzu Koruyun! Pedagogunuzu Dikkatli Seçin!' başlığıyla benzeşen toplam 18 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


16:20
Top