2007'den Bugüne 82,337 Tavsiye, 26,076 Uzman ve 18,278 Bilimsel Makale
Site İçi Arama Arayın :
Yeni Tavsiye Ekleyin!Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Ebeveynler Dikkat! Pedofili Nedir?
YAZI #5878 © Yazan Uzm.Psk.Berrak YÖRÜK | Yayın Ağustos 2019
on yıllarda yaşanan ardı ardına gelen çocuk ölümlerinin bir bölümünü cinsel saldırı sonucu olan cinayetler oluşturuyor. Maalesef çocuklara yönelik cinsel istismar suçlarındaki artıştan yola çıkarak söyleyebiliriz ki toplumumuzun pedofili konusunda daha fazla bilinçlenmesi gerekiyor.
mail gönder
yazdır
büyütküçült
Son yıllarda yaşanan ardı ardına gelen çocuk ölümlerinin bir bölümünü cinsel saldırı sonucu olan cinayetler oluşturuyor. Maalesef çocuklara yönelik cinsel istismar suçlarındaki artıştan yola çıkarak söyleyebiliriz ki toplumumuzun pedofili konusunda daha fazla bilinçlenmesi gerekiyor.
Pedofili nedir ?
Pedofili, genellikle erkek bireylerde kadın bireylere göre daha sık görülmektedir. Yapılan araştırmalara göre daha çok 40 ila 70 yaşlar arasında bireylerde rastlandığı görülmüştür. Pedofilik bireyler cinsel tatmin amacı ile çocukları seçen onlara karşı eğilimli olan, kişiler arası ilişkilerinde güçlük yaşayan, benlik algılarında bozukluk olan bireylerdir.
Pedofilik bireyler genellikle tedavi süreçlerinde direnç gösterdikleri için tedavisi oldukça güçtür.
Pedofili eğilimli birey her meslek gurubunda karşımıza çıkabilir. Sosyo ekonomik düzeyi her iki uçta da olabilir. Bu sebeple çocuğunuzun sizden ayrı bulunduğu çevreyi ve kendi çevrenizi daha dikkatli gözlemlemelisiniz.

Çocuğunuzu istismarda korumak için;

• Çocuğunuza zamanında cinsel eğitim verin.
• Çocuğunuza özel ve genel bölgelerini öğretin. Ve bu bölgeler ile başkalarının oyun oynayamayacağını anlatın.
• Çocuğunuza birinin ona sarılmasını veya birinin onu sevmesini istediği zamanlarda bunu söylemesi gerektiğini öğretin.
• Çocuğunuza rahatsız olduğu durumlarda 'Hayır ' diyebilmesini hatta yüksek sesle bağırması gerektiğini o an için mümkünse çevresinde güvendiği bir yetişkin var ise onagiderek durumu anlatmasını öğretin.
• Tanımadığı kişilerden yiyecek, içecek almamasını öğretin.
• Tanımadığı kişilerin arabasına binmemesini veya sizden izin almadan bir yere gitmemesi gerektiğini anlatın.
• Çocuğunuza her durumda ve şartta yani ne olursa olsun onu destekleyeceğinizi söyleyin ve bunu zaman zaman ona tekrar edin.
• Çocuğunuzun internet kullanımını mutlaka takip edin ve kullandığı elektronik cihazları kontrol altında tutun.
• Çocuğunuzu gözlemlemeyi ihmal etmeyin. Davranışlarında ani değişiklikler gözlemliyorsanız bunu göz ardı etmeyerek çözüme ulaştırmaya çalışın.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Google Plus'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Berrak YÖRÜK Fotoğraf
Uzm.Psk.Berrak YÖRÜK
KKTC (Kıbrıs)
Uzman Klinik Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi12 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Uzm.Psk.Berrak YÖRÜK'ün Makale ve Yazıları
► Pedofili Nedir? Uzm.Psk.Çağla Ebru AY
► Çocuk, Nefretin Nesnesi : Pedofili Psk.Ebrar YENİCE KANIK
► Kişiliklerin Mimarı Ebeveynler Uzm.Psk.Dnş.Kübra LİMONCU
► Sıcak Ama Sınırsız Ebeveynler Uzm.Psk.Ebru ZORLUTUNA
► Sağlıklı Ebeveynler Olmak Psk.Fatma ÇAKIR ÇALIŞKAN
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,278 uzman makalesi arasında 'Ebeveynler Dikkat! Pedofili Nedir?' başlığıyla benzeşen toplam 32 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
◊ Gece Terörü Ağustos 2019
◊ Korku ve Fobi Ağustos 2019
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


06:50
Top