2007'den Bugüne 83,503 Tavsiye, 26,240 Uzman ve 18,618 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!6’sından Önce Ders Yanlış (Okulöncesi Eğitim)-Vatan Gazetesi-Röportaj
YAZI #619 © Yazan Dr.Psk.Sevil YAVUZ | Yayın Kasım 2009
6’sından önce ders yanlış

Dünyanın en saygın üniversitelerinden biri olan Cambridge'ten uyarı

Cambridge Üniversitesi hazırladığı raporda, çocukların 6 yaşından önce eğitimlerine başlanılmamasını ve seviye belirleme sınavlarının kaldırılmasını tavsiye etti.

İngiltere ve dünyanın en saygın eğitim kurumlarından biri olan Cambridge Üniversitesi’ne bağlı 14 profesör tarafından 40 yıllık okul kayıtları incelenerek yapılan, ülke tarihinin en büyük okul araştırması, İngiliz eğitimini sarstı. Eğitim yaşı ile ilgili bugüne kadar yapılan en kapsamlı araştırma olan Cambridge İlköğretim Raporu’nda (Cambridge Primary Review), çocukların 5 yaşında zorunlu eğitime başlamalarının hata olduğu belirtildi. İşte 608 sayfalık raporun önemli bölümleri:

- Öğrencilerin 5 yaşında zorunlu eğitime başlamaları yarar sağlamıyor hatta bazı durumlarda zararlı bile oluyor. Temel eğitim 6 yaşından sonra başlamalı. (İngiliz eğitim sisteminde, çocuklar 5 yaşından itibaren, yavaş yavaş matematik ve dil dersleri almaya başlıyor.)

- Dört ya da dört buçuk yaşındaki çocuklar, henüz öğrenmeye yeni başlıyor. Bu yaşta onlara verilecek bir rekabet veya öğrenme ortamı, gelecekte daha büyük problemlere neden olabiliyor. 6 yaşına kadar çocuklar, oynayarak öğrenmeli.

- Okul bitirme sınavları olan SAT’ler (Türkiye’deki SBS benzeri seviye sınavları) kaldırılmalı. Bunun yerine, öğretmenlerin değerlendirmeleri esas alınmalı.

- Resim, tarih, müzik ve dil eğitimi derslerinin kapsamı geliştirilmeli. Bu alandaki öğretmenlerin yetenekleri tekrar gözden geçirilmeli...

Türk eğitimciler de ‘yaş’ta kararsız

Doç. Dr. Ayten Erdoğan (Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi uzmanı):

“Erken başlayan eğitim çocuğun beyin hücrelerinin gelişimini hızlandırır. 0-5 yaş arası beyin gelişimi yüzde 90 tamamlanır. El-göz koordinasyonu, ince motor fonksiyonlarının gelişimine erken eğitimin katkısı çoktur. AB’de 3 yaşında kreş mecburiyeti var. Çocuk 3 yaşında başladığı kreşte sosyal ve eğitici faaliyetlerle uyaran alıyor. Böylece beyin daha sağlıklı gelişiyor.”

Sevil Yavuz (Pedagog):

“Çocukların 3 yaşından itibaren kendi yaşıtlarıyla sosyal bir çevre geliştirmeleri ve oyun ağırlıklı bir program içinde olmaları gayet uygun. Fakat harfleri ve okuma, yazmayı öğretmeye çalışmak yani akademik ağırlıklı bir eğitim çocukta baskı yaratır. Bu baskı çocuğun okuldan soğumasına neden olabilir. İngiltere’de bunu gözleme fırsatı buldum. Altı yaşından önce çocuklara okuma, yazma öğretmek sağlıklı değil.”


Eğitime başlama yaşı 6 ülkede 5...

5: İngiltere, İskoçya, Galler, K. İrlanda, Malta ve Hollanda

6: Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İrlanda, İtalya, Norveç, Polonya, İspanya, İsveç


http://w9.gazetevatan.com/haberdetay.asp?tarih=18.10.2009&Newsid=265272&Categoryid=1

16.10.2009 Cuma
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Sevil YAVUZ Fotoğraf
Dr.Psk.Sevil YAVUZ
İstanbul (Online hizmet de veriyor)
Doktor Pedagog - Klinik Psikolog
Pedagog, Klinik Psikolog, Oyun Terapisti, Akademisyen, Yazar, Emdr Terapisti
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi175 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dr.Psk.Sevil YAVUZ'un Makaleleri
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,618 uzman makalesi arasında '6’sından Önce Ders Yanlış (Okulöncesi Eğitim)-Vatan Gazetesi-Röportaj' başlığıyla benzeşen toplam 32 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


17:52
Top