2007'den Bugüne 83,877 Tavsiye, 26,322 Uzman ve 18,762 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Evlilik, Masalın Mutlu Sonu Mudur? Evliliğe Karar Vermek
YAZI #632 © Yazan Psk.İlknur PEDER | Yayın Kasım 2009
EVLİLİK, MASALIN MUTLU SONU MUDUR?

Hayatımızın en özel ve önemli kararlarından birisidir evlilik kararı vermek.Kendi isteğiniz ve iradenizle bir yabancıya hayatınızın kapılarını açarsınız.iki hayatı birleştirip bir hayat yaparsınız.Bu kararı vermek kolay değildir. Cesaret ister,mantık ister,sağduyu ister.
Aşık olduğumuz, sevdiğimiz güvendiğimiz insanla hayatımızı birleştirmek isteriz. Buraya kadar iyi güzel de evliliğe hazır olmak evlenmek için sevmek,aşık olmak yeterli midir?
Evlilik çok zor ve keyifli bir kurumdur. Aile olmak, paylaşmak, yaşamın zorluklarını birlikte göğüslemek ve aşka sahip çıkmak gibi özendiğimiz değerleri içerir. Ancak evlilik için sadece yaş ve beden olarak hazır olmak yetmez. Ruhun hazır olması hepsinden daha önemlidir.
Sevgililik iki insan arasında yaşanır. Evlilikte ise artık ailelerin ve sosyal çevrenin birlikteliği söz konusudur. En önemli kısım, sorumluluk almaktır. O güne kadar baba evinizde, annenizin kanatları altında şımartılarak, el üstünde tutularak büyütülmüşken, hayat ile yüzleşme zamanı gelmiştir.
Evliliğe hazır olup olmadığınızı anlamak için kendinizle yüzleşmeniz gerekir.

Bir evi tek başınıza çekip çevirecek, eve giren parayı tasarrufla kullanabilecek yeteneğe sahip misiniz?
Kavga ettiğinizde günlerce telefonu kapatmak, ondan kaçmak ve sinirinizin yatışmasını beklemek gibi bir lüksünüzün olmayacağını, ne kadar kızgın olsanız da aynı yatağa yatacağınızın farkında mısınız?
Nasıl bir aileye gelin\damat olduğunuzu ancak nikahtan sonra fark edeceğinize göre, ne tarz insanlar olursa olsunlar, eşinizin ailesine saygı göstermek, resmi ziyaretler yapmak, iyi bir eş olmanın yanı sıra iyi de bir gelin\damat olmak zorunda olduğunuzu biliyor musunuz?
Eşinizin kazancının evi geçindirmeye yetmemesi durumunda, çalışıp eve katkıda bulunmak size zor gelir mi?
hem evin sorumluluğu, hem iş, hem de eşinizle ilişkinizi hep taze ve aşk dolu tutmaya çalışmak size zevk mi verecek, eziyet mi gelecek?
Yaşam iyi ve kötü zamanlardan oluşur, kötü anlarda, durumu objektif olarak değerlendirecek, motivasyon ve iyi organizasyonla olayın yatışmasını sağlayacak yeteneğiniz var mı?
Tüm tartışmalar da sürekli haklı olduğunuzu düşünür müsünüz? Kavgaları başka zamana erteleyerek, sakin vakitlerde konuşarak problem çözebilecek duruma gelene kadar sabredebilir misiniz?
Tartışma sırasında ortamı daha da gerecek evliliğe ciddi hasar verecek cümleler sarfetmekten aşırı tepkiler sergilemekten kendinizi alıkoyabilecek misiniz?
Aile kurmaya, anne - baba olmaya hazır mısınız?
Aşkın ömrünün kısa olduğunu, evlilikte aşkın, sevgi ve saygı ile yer değiştirdiğini biliyor musunuz?

Bu yazıda evlilik içinde karşılaşabileceğinizi düşündüğüm zor durumları sıralamaya çalıştım.
Ancak, şunu belirtmem gerekir ki, evlilik son derece özel ve mutluluk dolu bir birleşimdir. Elbette, tüm evlilikler yukarıda saydığımız zorlukların hepsini içermez ama mutlaka en az bir tanesi ile karşılaşırsınız. İyi zamanlarda zaten evlilik düzgün ve yolunda gideceğinden, bir sorun olmayacaktır. Önemli olan, bu tür güçlüklerin de evliliğin içinde oluşabileceğini anlamak ve pembe bulutlarda gezerek bu birlikteliğe girmek yerine, farkındalık kazanmaktır. Evliliğin cilvelerini bilmeden, sadece aşkın büyüsüne kapılarak hormonların etkisinde kalarak yapılan evliliklerin çoğu boşanma ile bitmektedir.Geriye yarım kalmış hayaller kırık kalpler anne babayla büyüme hakkından mahrum sorunlu çocuklar kalır. Siz, evliliğinize emin adımlarla yürüyün ve dilerim bir ömür mutlu olun…..

Psk: İlknur Bıyık
535 3742801
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.İlknur PEDER'in Makale ve Yazıları
► Doğru Karar Vermek Psk.Şule ÜZÜMCÜ
► Mutlu Evliliğe Giden Yol Psk.Derya OĞUZ SARIALP
► Mutlu Bir Evlilik İçin Psk.Dnş.Sezen SALİHOĞLU
► Mutlu Evlilik Sizin Elinizde Psk.Dnş.Kıvanç TIĞLI
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,762 uzman makalesi arasında 'Evlilik, Masalın Mutlu Sonu Mudur? Evliliğe Karar Vermek' başlığıyla benzeşen toplam 38 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Öteki Ağustos 2012
► Erotik Boğulma Ağustos 2012
► Özürlü mü Defolu Mu Ağustos 2012
► Kabullenmek Ağustos 2012
◊ Bir Tutam Özen Ağustos 2012
◊ Keyifli ve Sağlıklı Ağustos 2012
◊ Sevgiye Evett Ağustos 2012
◊ Eyvah! Çocuğum Küfür Ediyor ÇOK OKUNUYOR Temmuz 2010
◊ Zamanda Yürümek Temmuz 2010
◊ Kendimize Çelme Takmak Temmuz 2010
◊ Sınav Kaygısı Temmuz 2010
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


16:11
Top