2007'den Bugüne 85,241 Tavsiye, 26,655 Uzman ve 18,979 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Beden ve Anksiyete
YAZI #6385 © Yazan Uzm.Psk.Özlem CUMHUR | Yayın Mart 2020
Bağışıklık sistemi canlıları hastalığa karşı korumakta, oluşan tehditleri tanıyıp onları yok etmekte ve kişiyi zararlı maddelerden korumakta görev alan karmaşık bir sistemdir. Kısacası hastalığa karşı en önemli kalkanımız kuşkusuz bağışıklık sistemimizdir.

Anksiyete, fizyolojik uyarılma eşliğinde endişe ve gerginlik gibi duyguların hissedildiği bir durum olarak tanımlanabilmektedir. Tüm dünyayı kapsayan koronavirüs tehlikesi fiziksel olarak herkesi etkilememekle birlikte, ruhsal olarak hemen hemen hepimizi etkilemektedir. Aklımızı kurcalayan “Bana da virüs bulaşacak mı ?”, “Sevdiklerime virüs bulaşır mı ?”, “Ölecek miyim ?” gibi sorular bedenimizde kaygı uyandırmaktadır.

Kaygı bedenin ihtiyacı olan enerjiyi bir nevi sömürmekte ve motivasyonumuzu düşürmektedir. Aynı zamanda iştahımızı da etkilemektedir. İştah kayıplarına yol açabildiği gibi iştahın artmasına da neden olabilmektedir. Kendinizi iyi hissetmek için aşırı yemeye başlamış olabilirsiniz ama unutmayın ki bu da bedeni olumsuz etkileyen bir davranıştır. Anksiyete belirtilerine bağlı olarak vücutta artan kortizol seviyesi bağışıklık sistemini baskılamakta ve korktuğumuz virüse karşı bedenimizi savunmasız kılmaktadır.

Koronavirüs düşüncesiyle kaygılandıkça ona karşı zemin hazırlamakta olduğunuzu unutmayın. Yapılan bilimsel uyarılar ışığından kendimizi bireysel olarak korumaya özen gösterirsek sevdiklerimizi de korumuş oluruz. Yapılacak en doğru şey korku ve panikle hata yapmak yerine sakin ve bilinçli olarak temastan kaçınmaktır. Herkesin evinde olduğunu umduğumuz bu günleri bir tutsaklık olarak değil de kendimiz ve ailemiz için oluşan bir fırsat ortamı olarak görürsek en az hasarla atlatabileceğimizden şüphe yok. Sohbet edin, kitap okuyun, yemek yapın, müzik dinleyin, üretin. Ama korkmayın!

Sağlıkla kalın..
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Özlem CUMHUR Fotoğraf
Uzm.Psk.Özlem CUMHUR
KKTC (Kıbrıs) (Online hizmet de veriyor)
Uzman Klinik Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Uzm.Psk.Özlem CUMHUR'un Makaleleri
► Ruh ve Beden Bütünlüğü Psk.Melek ARSLANBENZER
► Beden Dili Psk.Dnş.Abdullah TOPAL
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,979 uzman makalesi arasında 'Beden ve Anksiyete' başlığıyla benzeşen toplam 20 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
--
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


19:58
Top