2007'den Bugüne 83,503 Tavsiye, 26,240 Uzman ve 18,615 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Bir Babadan Mektup: Oğlumu Bulmak ve Onunla Tanışmak... (Bir Başarı Hikayesi)
YAZI #654 © Yazan Dr.Psk.Sevil YAVUZ | Yayın Aralık 2009
Bir Babadan Mektup: Oğlumu bulmak ve onunla tanışmak...


Merhaba Sevgili Anne Babalar,


Bir başarının ve mutluluğun hikayesini sizlerle paylaşmak istiyorum. Duyarlı babamız Ali Bey hikayesini bir mektupla şu şekilde dile getiriyor. Kendisine hikayesini sizlerle paylaşmama izin verdiği için teşekkürlerimi sunuyorum.
Bir Babadan Mektup: Oğlumu bulmak ve onunla tanışmak...


Benim 4 yaşında Alperen adında bir oğlum var. Her anne baba gibi oğlum için en iyisini istiyorum. Ama her şey istemekle olmuyor, bazen hayatta her şeyi kontrol edemiyoruz ve canımızdan çok sevdiğimiz çocuklarımız en yakınları veya yabancı kişiler tarafından zarar görebiliyor. Oğlum ona bakan bir yetişkin tarafından 2 ile 3,5 yaş arası kötü muamele gördüğünü bundan 6 ay önce anlayabildim. Ne yazık ki erken çocukluk dönemi bu yetişkinle geçti. Oğluma çok kötü davrandığını ve çeşitli travmalar yaşattığını anlayamadım.


Bu süre içinde oğlumun normal yaşıtları gibi olması gereken gelişimi durdu, içine kapandı, konuşması sadece anne ve baba demekten öteye geçemedi. Uykularından çığlık atarak uyanıyordu, akşamları eve geldiğimde bir an bile olsa yanından ayrılmamı istemiyordu. Ne zaman bir arkadaşımla karşılaşsak, onunla konuşmaya çalıştıklarında hemen arkama saklanır ve onlarla konuşmazdı. Her seferinde bana ya beni bir gün terk edersen diye sorguluyordu. Devamlı bu şekilde güvensiz bir davranış içindeydi. Onu terk edeceğimi düşünüyordu. Buna benzer birçok problemlerimiz vardı.


Bu konuyla ilgili birkaç kişi ile görüştüm. Durum vahametinden dolayı acil müdahale edilmesi gerektiği aksi takdirde çocukta kapanması çok zor tahribatlara yol açacağını ileriki yaşlarında onarılmasının çok güç olacağını belittiler.


Sonra Sevil Hanım hakkında yazılan tavsiye yazılarını okuyunca sevil hanımla görüştüm. Kendisiyle tanışınca doğru bir karar verdiğimi anladım. Sevil hanım işini seven, çocuklar ile çocuk olan, mesleğinin gerekliliğini tamamıyla yerine getiren ve işinin hakkını sonuna kadar veren bir kişiliği mevcut. Kendini geliştirme konusunda yeteri kadar becerikli ve akılcı davranışları mevcut, en son kendisi ile görüştüğümde Yüksek lisansa başladığını belirttiğinden dolayı kendisi zaten mükemmeli yakalıyor. Arayıpta bulamayacağınız, belki de çocuğunuza annesi ve babasının veremeyeceği birçok eğitimi Sevil Hanımdan öğrenebilirsiniz. Gerçekten çocuklarını düşünen Ebeveynlerin tek başvurabileceği bir pedagogdur.

Sevil Hanımla görüştükten sonra oğlumun durumuna çok üzüldü. Gelişimini hızlandırmak ve travma etkilerini azaltmak için bir süre düzenli görüştüm ve tavsiyelerini uyguladım. Alperenin yaşadığı ve içinde bulunduğu durum itibariyle bu uygulamaların çocuk için çok uzun zaman alacağını, bizim için zaman kaybı olduğunu ve faydasını çok uzun zaman sonra görebileceğimiz için filial terapinin, oğlumun gelişimini desteklemede, iletişimimizi geliştirmede, kendini ifade etmede, travma etkilerini azaltmada çok faydalı olacağını anlattı. Ancak birkaç hafta terapi eğitimi almaya çekindim ve uzak durdum. Sonuçta bilinmeyen ve kimse tarafından anlaşılmayan bir eğitim. Her zaman farkı durumlara karşı hep temkinli olduğumdan dolayı uzak durmak istedim. Ancak Sevil hanımın ısrarları üzerine terapiyi almaya karar verdim ve filial oyun terapisi eğitimi aldım. Filial oyun terapisine başladığımız andan beri Alperen’de gözle görülen gelişmeleri fark ettim ve bunları sizlerle paylaşmak istedim.
Yaklaşık 2 aydır filial oyun terapisini her hafta bir seans olarak evimde yarım saat uyguluyorum. 2 aydır oğlumda gözlemlediğim gelişmeleri şu şekilde sıralamak istiyorum;

Uykuları düzene girdi ve artık geceleri çığlık atarak uyanmıyor. O kadar derin uyuyor ki yatağından yere düşünce bile uyanmıyor.


Daha önceleri akşam uykularında ben olmadan uyumazdı, her seferinde uyumak için beni bekler iken şimdi kendi başına uykusu geldiğinde uyuyor, hatta uyku saati geçtiğinde kendisi bize saatim geçiyor yatağımı hazırlar mısın diye talepte bulunuyor.


Daha önceleri öğlen uykuları 1 saat gibi uyurken şimdi ise 2-2,5 saat gibi uzun süre uyumaya başladı. Hatta gündüz seanslarında bir tanesinden sonra 3,5 saat gibi bir süre uyudu.

Anaokuluna gitmediği günlerde öğlen uykularını uyumamak için kendini çok tutarken şimdi ise uzandığı yerde kendiliğinden uyuyakalıyor.

Bir yere gideceğim zaman bana defalarca nereye gideceğimi aynı cevabı almasına rağmen ısrarla sorardı. Şimdi ise nereye gideceğimi soruyor ne kadar süre sonra geleceğimi söyledikten sonra baba sakın geç kalma diyerek cevaplıyor. Artık kendini güvende hissediyor ve bana güveniyor. Terk edilme korkusunu aştık.

Seanslar öncesi, benim yapmayacağım bir istekte bulunurken mızırdanarak ve ağlayarak isterdi. Ancak şimdi isteğini dile getiriyor. Hatta bunu Anaokulundaki öğretmenleri bile tasdikliyor, Alperende olan değişikliklerden onlar bile farkında.

Alperen yabancılarla konuşmuyordu. Şimdi tanımadığı insanların ismini soruyor ve çekinmeden sohbet ediyor.

Sevil hanıma ilk geldiğimizde Denver II Gelişim Tarama Testini uygulanırken tek kelime etmiyor, benim arkama saklanıyor, sorulan soruları algılamıyor boş bakıyordu Filial oyun terapisinden sonra aynı test tekrar yaparken soruları hemen algıladı, çekinmeden cevap verdi ve test performansı yükseldi.
Fiziksel gelişimi de uykusunun düzene girmesi, sağlıklı beslenmesi ve mutlu birlikte arttı. Boyu uzadı, yüzüne renk geldi. Çevremdeki herkes Alperen çok gelişti diyor.

Akşamları evde oyun kurma yapıyor, gün içinde okula gidiş dönüşte yaptıklarımızı, alışveriş yaptığımızı, bir yerlere uğradığımızı oyunlar halinde birebir yapıyoruz.

3 yaşlarında bir bıçak ile elini kestikten sonra bir daha eline makas ve bıçak almamıştı. Ancak şimdi makasla kağıtlar kesiyor, bıçakla elma ve portakal kesebiliyor. Hem de kendine o kadar güvenerek yapıyor ki benim kestiğim elmaları bile beğenmiyor. Elimden alıyor kendi kesiyor.

Algılamasında büyük gelişmeler oldu. Şimdi gittiğimiz bir yeri hemen unutmuyor hatta gideceğimi yolları arabadayken tarif ediyor. Farklı bir yola girdiğimde hemen bana neden buradan gidiyoruz, burası bizim yolumuz değil diyor.

Anaokulundaki öğretmeni ile görüştüm; son 3-4 gündür Alperende çok büyük değişikler olduğunu, ne anlatılırsa hemen anlamaya başladığını, sınıf içerisinde gayet rahat ve kendine güvenle hareket ettiğini, arkadaşları ile iyi bir uyum içinde olduğunu, sınıfta yeni arkadaşlar edindiğini belirtiyor.

Kısacası, Oğlumun gece uyanmaları kesildi, aramızda iyi bir diyalog başladı en önemlisi artık oğlumu daha iyi tanıyor ve daha düzgün bir iletişim kurabiliyorum. Kendini tarif etmekte ve ne istediğini daha iyi ifade edebilecek bir olgunluğa erişti. Buna benzer birçok örnek verebilirim. Ben oyun terapisine bir sene devam edeceğim daha 2 ayda oğluma kazandırdıkları ve bu eğitimi bana verdiği için sevil hanıma çok teşekkür ederim.

Çocuğu olan her anne babanın sevil hanımla tanışması ve Filial oyun terapisi alarak çocuklarının psikolojisine ve gelişimine katkıda bulunmasını gerektiğini düşünüyorum.

Saygılar,

Ali (Alperen’in Babası)

Filial Oyun Terapisi ile ilgili makeleyi okumak için pedagogsevilgumus.com sitesini ziyaret edebilir,

Ayrıntılı Bilgi için Parenting Skills & Counceling’i arayabilirsiniz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Sevil YAVUZ Fotoğraf
Dr.Psk.Sevil YAVUZ
İstanbul (Online hizmet de veriyor)
Doktor Pedagog - Klinik Psikolog
Pedagog, Klinik Psikolog, Oyun Terapisti, Akademisyen, Yazar, Emdr Terapisti
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi175 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dr.Psk.Sevil YAVUZ'un Makaleleri
► İlişkide Huzuru Bulmak Psk.Dnş.İsa Ozan GÜN
► Kendimizi Bulmak ve Değişim Psk.Dnş.İsmail SÖNMEZ
► Aldatma Hikayesi Psk.Ali BIÇAK
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,615 uzman makalesi arasında 'Bir Babadan Mektup: Oğlumu Bulmak ve Onunla Tanışmak... (Bir Başarı Hikayesi)' başlığıyla benzeşen toplam 17 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


17:17
Top