2007'den Bugüne 89,872 Tavsiye, 27,682 Uzman ve 19,693 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Ters Omuz Protezi
YAZI #6556 © Yazan Fzt.Vedat ÜLKER | Yayın Mayıs 2020
Çalışma şekli nasıldır?

Ters omuz protezi omuzun çalışma düzenini değiştirir. Soket görevi gören eklem yüzeyi birctopla değiştirilir. Buna karşılık normalde top olan humerus başı ise bir soket haline getirilir. Bu dizayn şekli omuzun çalışma mekanizmasını değiştirerek fonksiyonel hale getirmektedir. Böylece deltoid (omuzda cilt altındaki kasımız) kasının uyguladığı güç artmaktadır.

Ne zaman tercih edilir?

Artritin belirgin olduğu ve çoğunlukla rotator manşetin yırtık olduğu durumlarda bu protez tipi uygulanabilir. Bu tendonlar (rotator manşet) omuz başının yuva içinde kalmasına yardımcı olurlar ve kol böylece kaldırılabilir. Bu tendon ve kaslar normal fonksiyonunu gösteremediğinde omuz başı (humerus başı) omuz yuvasının (glenoid) üst kısmına doğru kayar. Bu durumda kolu kaldırmak zorlaşır veya imkansız hale gelir. Eğer normal bir eklem protezi bu durumda kullanılırsa omuzdaki ağrı artabilir ve çoğunlukla kolun kaldırılması imkansız hale gelir.Ters omuz protezinin kullanıldığı alanlarRotator manşet yırtığına bağlı kireçlenme

Omuz kırıkları

Bazı omuz kırıkları çok parçalı ve komple olabilir ve tendonların yapışma yeri olan büyük ve küçük tuberkülleri de içerebilir. Böyle durumlarda plak ve vidalarla kemik ve tendonların onarımı mümkün olmayabilir. Ayrıca geleneksel omuz protezleri de tendonların yetersizliğine bağlı olarak başarısız olabilir. Bu durumlarda ters omuz protezi iyi bir tedavi alternatifi olabilir.

. Cerrahi sonrası karşılaşılabilecek komplikasyonlar:(%15)

Hematom

Enfeksiyon

İnstabilite

Anestezik problemler

Gevşeme

Humerus ve glenoidde kırık

Sinir hasarıTERS OMUZ PROTEZİ REHABİLİTASYONU

Omuzun proteze hızlı uyumu,kas gücünün ve esnekliğinin geri kazanılması , normal fizyolojik eklem hareketlerinin hızlı bir şekilde elde edilmesi için fizik tedavi ve rehabilitasyon süreci önemlidir.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Fzt.Vedat ÜLKER'in Makaleleri
► Donuk Omuz ve Tedavisi Fzt.Cihat SEYREK
► Omuz Ağrısı ve Nedenleri Fzt.Sema DANIŞIK
► Diz Protezi Fzt.Gökhan AYGÜL
► Diz Protezi Op.Dr.Selim MUĞRABİ
► Donuk Omuz Fizik Tedavi Fzt.Atalay ÇELEBİ
► Omuz Ağrısı ve Fizyoterapi Önerileri Fzt.Halil İbrahim KURMAZ
► Kalça Protezi Fzt.Gökhan AYGÜL
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,693 uzman makalesi arasında 'Ters Omuz Protezi' başlığıyla benzeşen toplam 11 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Donuk Omuz Fizyoterapisi Ağustos 2021
► Kalça Protez Ocak 2021
► Bel Fıtığı Ocak 2021
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


06:55
Top