2007'den Bugüne 90,982 Tavsiye, 27,967 Uzman ve 19,825 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Akademik Başarıyı Arttırma Yöntemleri
YAZI #659 © Yazan Psk.Dnş.Ertuğrul AKBAŞ | Yayın Aralık 2009
Çocuğunuzun akademik başarısı düşükse ne yaparsınız?

Bu herkesin sorduğu ama çok az kişinin cevabı ile yüzleşebildiği bir soru. Günümüzde bir çok psikolojik danışmanın kendine özel bir merkez açtığını duyuyorum. Bu kişilerin merkez açmasına karşı değilim. Bence yetenekli olan ve kendisine güvenen herkes merkez açabilir. Tabiki çalışma yapacağı alanda aldığı yüksek lisans diploması ve enstitülerden aldığı belgeler sonrasında...

Bundan on yıl önce 100 sorudan 60 net yapan tıp fakültesinde eğitim görme hakkını elde edebiliyordu. Şimdi 95 net yapan bu hakkı elde ediyor. Şimdi bunlardan hangisi iyi doktor olur tartışması yapmaya gerekli olduğunu sanmıyorum
.
Şimdi en sık karşılaşılan problemden bahsetmek istiyorum. Günümüzde hemen hemen herkes çocuğunun üniversite eğitimi almasını istiyor. Çocuk okulda başarısız olduğunda birsürü yöntem denenmeye başlanıyor. Çocuk özel dershaneyegönderiliyor. Özel dersler başlıyor. Yine başarılı olunmadığında bir psikologa götürülüyor. Psiklog da bunun dikkat dağınıklığı var deyip bir kaç seans çalısması gerektiğini söylüyorlar. Daha sonra ailebir sonuca varamayacağını anladığında seansları birakıyor. verdiği para da cabası...
Bu kişinin tesadüfen iyi bir eğitim danışmanı tanıyan bir arkadaşı varsa şanslı demektir. Bursa 'da yüzdeyüz sonuç yakalayan ve ailenin yaşamını yola koymalarına yardım olan sadece ben varım. Uyguladığım özel eğitim programı sayesinde yaklaşık altı aylık dönemde başarılı olabiliyorum.
İlk önce çocuğun ilgi ve yeteneklerini ortaya çıkarmaya yardımcı oluyoruz. Ailenin isteklerini ortaya koyan çalışmalar yapıyoruz. Öğrenen Aile uygulama takım çalışmasını uygulıyorum. Aile bireylerinin düşünsel modellerini farketmelerine yardımcı oluyorum. Adım adım ilerleyip gerçekçi hedefler koyarak çalışmayı devem ettiyirorum.
Sadece şunu anlatmak sitiyorum. Bize gelen kişilerle iyileştirici sohbet ortamları oluşturmaya gayret edersek ve tanı koymazsak çok başarılı bir yardım sürecini başlatmış oluruz.
Çocuk bu şekilde kendini problemli hissetmez ve aile de kendini rahat hisseder. Çocuğumuzun özelliklerini çok iyi birşekilde keşfedersek onun için nasıl bir hedef koyulması gerektiğine daha doğru karar verebiliriz.
herkes bir üniversite eğitimi alabilir. ama yetenekli olduğu alanda eğitim alırsa başarılı bir iş yaşamı olur. istemediği bir bölümden mezun olursa ya istemediği bie mesleği yapmak zorunda kalabilir. Ya da bilmediği bir mesleği daha sonra öğrenmek zorunda kalabilir.
Bir arkadaşım istanbul üniversitesi hukuk mezunu babası avukat olduğu için o da ailesinin isteği doğrultusunda hukuk eğitimi almayı tercih etti. ama eğitim aldığı dönemde de hiç mutlu değildi. Şimdi de. Mezun olduktan sonra hiç avukatlık yapmadı. babası ile bu yüzden arası açıldı. Cesaretli bir arkadaştı. Babasına inat hukukla ilgili bir iş yapmadı. Babası ekonomik desteği kesince taksi şofürlüğü yapmaya başladı. Bu arkadaş ok iyi gitar çalıyordu ve beste yapıyordu. Bir gün bir yerde sah alacağını duydum. Destek olamk amacıyla tüm arkadaşlar o akşam onun mekanındaydık. Bu işi yaparken çok mutlu görünüyordu. Daha sonra çok uzun yıllar bu mekanda çalıştı. İyi de para kazandı. Daha sonra kendine bir mekan açtı ve çok başarılı bir kariyer oluşturmaya başladı. Müzikle uğraşmaktan hiç vazgeçmedi. babası ile bu arada barıştı. Evlendi ve bir oğlu oldu.
Değerli okuyuculArım lütfen çocuklarınıza seçim yapma şanşı tanıyın. Bırakın onlar kendi hayallerini gerçekleştirsinler. Nasıl olsa yetişkin olduklarında onları hayallerini gerçekleştirmekten alıkoyamayacaksınız.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Ertuğrul AKBAŞ Fotoğraf
Psk.Dnş.Ertuğrul AKBAŞ
Bursa (Online hizmet de veriyor)
Psikolojik Danışman
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi14 kez tavsiye edildi
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.Dnş.Ertuğrul AKBAŞ'ın Makaleleri
► Çocuklarda Akademik Başarı Psk.Nihan ARDA
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,825 uzman makalesi arasında 'Akademik Başarıyı Arttırma Yöntemleri' başlığıyla benzeşen toplam 49 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Karar Verme Becerisi 2 Nisan 2011
► Konsantrasyon Sanatı Kasım 2010
► Sınav Taktikleri Kasım 2010
► Motivasyon ve Özgüven Şubat 2010
► Takım Çalışması Aralık 2009
► İletişim Kurma Yöntemi Aralık 2009
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


08:28
Top