2007'den Bugüne 83,503 Tavsiye, 26,240 Uzman ve 18,618 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!The Robotzoo Serüveni-Keşfe Hazır Mısınız? Pedagog Sevil Yavuz Sergiyi Sizin İçin Gezdi
YAZI #671 © Yazan Dr.Psk.Sevil YAVUZ | Yayın Ocak 2010
The Robotzoo Serüveni-Keşfe Hızır mısınız?
Çocuklar The Robotzoo Serüvene Hazır! Ya Siz Hazır mısınız?

The Robotzoo Sergisinde Çocuğunuz Keşfederek Öğrenecek, Bilime olan merakları artacak ve Yaratıcılıkları Gelişecek …’

The Robotzoo Sergisi Dünyada 12 şehirde 3 milyondan fazla ziyaretçi tarafından ziyaret edilmiş ve büyük ilgi görmüştür. Türkiye’de sonra İsrail’e gidecek olan sergiyi ziyaret etmek için 30 Mayıs’a kadar zamanınız var.

Herbirisi başka hiçbir hayvanda bulunmayan özellikler taşıyan hayvanların robotlarından oluşan sergi büyük küçük herkesin ilgisini çekecek… Özellikle de 7- 14 yaş arası çocukları büyüleyecektir.

Sergide Gergedan, Mürekkep Balığı, Ornitorenk, Karasinek, Çekirge, Zürafa ve Yarasa gibi hayvanlar maketleri ve robotlarıyla birlikte rehberler eşliğinde çocuklara tanıtıyor. Rehberler robotu yapılan her hayvanın özelliklerini ayrıntılı bir şekilde anlatarak, uygulamalı oyunlarla çocukların yaşayarak öğrenmesine fırsat veriyor. Çocukların Semester tatili ve hafta sonlarını değerlendirmek için The Robotzoo serüvenine keşfe çıkmanızı öneriyorum.

Sergiyi bir pedagog olarak gezdiğim ve çocukların gelişimlerine ve eğitimlerine katkıda bulunmada The Robotzoo sergisini oldukça yaratıcı ve başarılı buldum. Seçilen aktivite ve oyunlar çocukların ilgisini çekecek ve eğlenerek öğrenmesine katkıda bulunacak nitelikteydi. Örneğin çocukların karasineğin yapışkan ayaklarını ellerine alıp tırmanmaları, kaplumbağa kabuğunu sırtına geçirip kaplumbağa yarışı yapmaları, robotun uzun diliyle sinekleri yakalamaları, kocaman robotları hareket ettirebilmeleri eğlenceli etkinliklerden sadece bir kaçını oluşturmaktadır. En önemlisi de diğer sergilerde olduğu gibi “dikkat çocuklar kırılır, dökülür, dokunmayın” gibi uyarla çocukları kısıtlamadan, kaygılanmadan çocukların sergide her şeye dokunma ve keşfetme şansı tanınmasıdır. Ayrıca çocukların sergi salonunda yaklaşık bir saat kalarak diledikleri gibi oyun oynamalarına ve keşif serüvenlerine devam etmelerine fırsat vermesi de öğrenmelerini pekiştirmektedir. Bütün bunlar bu serginin çocukların özelliklerine hitap ettiğini ve çok başarılı olduğunu göstermektedir.

Bunla birlikte girişte çocukların sinema ekranında hayvanlarla ilgili belgesel izleme şansı vermesi de serginin diğer eğitici yönü oluşturmaktadır. Serginin bir uzantısı olarak atölye çalışması yapması da çok iyi düşünülmüş bir yaklaşımdır. Çocuklar bu atölye çalışmalarında robot yapmayı öğrenecek ve öz güvenleri artacaktır. Atölyeye katılan her çocuğun kendi yaptığı robotu evinin başköşesine koyarak gurur duyma şansı olabilir.

Bu serüvene katılmak için tek yapmanız gereken şey biletinizi alıp sergi sonuna girmeniz. Çocuklar sergiyi rehber eşliğinde geziyor. Robotu yapılan her hayvanın en belirgin özelliği önce rehber tarafından çocuklara anlatılıyor. Sonra ise çocukların o özelliği daha iyi anlaması ve öğrenmesi için o konuyla ilgili bir aktiviteye katılma şansı veriliyor. Çocuklar hayvanların en belirgin özelliklerini oyun ve aktivitelerle katılarak, yaşayarak, eğlenerek öğreniyor.

Bu oyunlar o hayvanın özelliğine göre değişiyor. Örneğin konu o hayvanın renk değiştirmesiyse renkli pelerinler giyerek çocuklar renk değiştirebiliyor. Bunla birlikte çocuklar robotları oynatabiliyor, kontrol edebiliyorlar. Çocuklar bunu yaparken robotun mekanik bağlantıları inceliyorlar ve akıl yürütüyorlar. Ayrıca sergide robotların nasıl yapıldığı da anlatılıyor. Mesela çocukların bir robotun kalbi nasıl çalışıyor gibi teknik ve bilimsel konuları sorgulama ve araştırma şansları oluyor.

Bu çocukların yaratıcılığını geliştiriyor. Çocuklar bu sergiyi gezdikten sonra sevdikleri hayvanlarla ilgili robot yapma denemelerine girişeceklerinden emin olabilirsiniz. Bir robot çalışmasını planlamak çocukların zihinsel gelişimi destek olacak. Aynı zamanda çocuklar robot çalışması yaparken rahatlamasına, eğlenceli zaman geçirmesine ve en önemlisi robotu tamamlayınca kendileriyle guru duymalarını sağlayacaktır. Ayrıca çocukların robot yapması için atölye çalışmaları da yapılacak. Bu atölye çalışmaları da çocuğun yaratıcılığının, bilime olan merakının ve öz güvenin artmasına yardımcı olacaktır.

The Robotzoo sergisi çocuklarının hayvanları, mekanik ve bilimsel konularda merakını artıracak ve araştırmaya yönlendirecektir.

Kısacası The Robotzoo Sergisi Çocuğunuza neler kazandıracak;

§ Bilime ve mekanik konulara ve robotlara karşı meraklarının artmasını sağlayacak,

§ Çocukların normal hayatlarında göremedikleri, ismini bile bilmedikleri hayvanları yakından tanımalarını sağlayacak,

§ Hayvanların özelliklerini yaşayarak ve eğlenerek öğrendikleri için bilgileri kalıcı olacak,

§ Hayvanlara olan ilgi, merak ve sevginin artmasına sağlayacak,

§ Bu alanda konuları araştırmaya ve okumaya teşvik edecek

§ Çocukları robot yapma denemelerine teşvik edecek ve boş zamanlarını değerlendirmek için iyi bir uğraş olacak,

§ Özellikle atölye çalışmalarına katılan çocuklar robot yapımını öğrenecek,

§ Çocukları, hayvanların robotları büyüleyecek ve bu parçaların nasıl yapıldığını düşünmek zihinsel gelişimlerine katkıda bulanacak,

§ Çocukların yaratıcılığını geliştirecek,

§ Hayvanlarını özelliklerini anlatan aktiviteler ve oyunlarla çocuğunuz eğlenceli zaman geçirecek,

§ Zihinsel gelişimlerine katkıda bulunacak,


Sergi bitmeden mutlaka çocuğunuzu bu sergiye götürün. Belki de gelecekte çocuğunuz bu sergi için bir robot çalışması yapar, kim bilir… Geleceğin mühendisi, bilim adamı olabilir.

Çocuğunuzu bu serüvenden mahrum bırakmamanız dileğiyle…

Uzman Pedagog Sevil Yavuz


Ayrıntılı bilgi için The Robotzoo Resmi Web Sitesini Ziyaret edebilirsiniz.
http://www.robotzookanyonda.com/
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Sevil YAVUZ Fotoğraf
Dr.Psk.Sevil YAVUZ
İstanbul (Online hizmet de veriyor)
Doktor Pedagog - Klinik Psikolog
Pedagog, Klinik Psikolog, Oyun Terapisti, Akademisyen, Yazar, Emdr Terapisti
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi175 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dr.Psk.Sevil YAVUZ'un Makaleleri
► Evlenecek Gençler, Evliliğe Hazır Mısınız? Psk.Dnş.Mustafa Kemal ÇELİK
► 2 Yaş Sizin İçin Kriz mi? Psk.Reyhan UZUN
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,618 uzman makalesi arasında 'The Robotzoo Serüveni-Keşfe Hazır Mısınız? Pedagog Sevil Yavuz Sergiyi Sizin İçin Gezdi' başlığıyla benzeşen toplam 36 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


17:24
Top