2007'den Bugüne 89,872 Tavsiye, 27,682 Uzman ve 19,693 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Folik Asit Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?
YAZI #6810 © Yazan Merve KABOĞLU | Yayın Aralık 2020
Merhaba sevgili okurlarımız. Vücudumuz rahatsızlanmadan önce bizlere birkaç sinyal göndermektedir. Bu sinyalleri doğru ve zamanında dikkate almak sağlığımız açısından önemlidir. Hatta kimi zaman bu uyarılar hayati risk taşımaktadır. Bu yüzden vücudumuzu iyi tanımalı ve hayati tehlike oluşturabilecek durumları önceden bilmeliyiz. Hayati riskler dışında vücudun ihtiyaç duyduğu vitaminleri ve minerallerin eksik olmasıyla vücutta sağlam çalışan aksamlar doğru çalışamaz. Düzgün ve sağlıklı bir şekilde çalışmayan her organ bizim için risk oluşturmaktadır.

1- Ağız için yaralar:Folik/folat asit eksikliğinin belirtilerinden ilki ağızda oluşan yaralardır. Ağız içinde oluşan yaralar dışında dilde şişmeler ve kızarmalarda olabilmektedir. Dildeki şişkinlikler ve ağız içindeki yaralar başka bir nedenden dolayı değilse folik asit eksikliğindendir.


2- Sindirim sorunları:Folik asit eksikliğinin ani kilo kayıpları ve sindirim sorunlarının ikinci olarak belirtisidir. Yemeklerden sonra kusma, ishal, mide ağrısı ve kramplar belirtileri arasındadır.

3- Soluk ten: Kırmızı kan hücreleri arasında bir protein olan hemoglobin , vücut içerisinde oksijen taşımasından sorumludur. ancak vücudunuzda yeterli miktarda folik/folat asit yoksa iç organlara hemoglobin bulunmaz. Buda vücutta zamanla yorgunluk,halsizlik, kan eksikliği ve soluk tene sebep olur.

4- Vücut ağrıları: Folat eksikliğiyle birlikte vücutta oksijen azlığı olabileceğinden bahsetmiştik. Akciğerlerden tüm organlara oksijen taşınır. Ancak folat eksikliğiyle birlikte beyinde oksijen azlığı olur. Böylece baş ağrıları ilk olarak görülür. Zamanla eklem ağrıları da oluşabilir.


5- Tat duyusunda azalma: Son zamanlarda tat duyusundaki azalma covid-19 dan kaynaklı olsa da, folik asit eksikliğinden de kaynaklanmaktadır. Covid testiniz negatif çıktıı halde tat almada problem yaşıyorsanız sebebi büyük ihtimal folik asit eksikliğindendir.

6- Nefes darlığı:Vücuttaki oksijen eksikliğiyle birlikte nefes darlığı problemi de yaşarsınız. Vücuttaki kırmızı kan hücrelerinin eksikliğiyle birlikte oksijen seviyeniz azalır ve nefes darlığı problemi yaşamaya başlarsınız. Nefes darlığı dışında baş dönmesive bayılma hissi de yaşayabilirsiniz.
Kaynak:
https://gidakurleri.com/vucudunuzun-folik-asite-ihtiyaci-oldugunu-gosteren-belirtiler/
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Merve KABOĞLU
Rize
Gıda Mühendisi
TavsiyeEdiyorum.com Üyesiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Merve KABOĞLU'nun Makale ve Yazıları
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,693 uzman makalesi arasında 'Folik Asit Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?' başlığıyla benzeşen toplam 96 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


04:18
Top