2007'den Bugüne 89,825 Tavsiye, 27,674 Uzman ve 19,687 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Prep/Pass Bilişsel Müdahale Programı
YAZI #6833 © Yazan Psk.Dnş.Büşra Nur KÜÇÜK | Yayın Ocak 2021
Öğrencilerin bireysel farklılıklarını oluşturan ve öğrenme performanslarını etkileyen olumlu ya da olumsuz değişkenlerin tanımlanması ve onlara yönelik bütünsel bir müdahale programının hazırlanarak oluşturulan çalışma ve etkinlik örnekleri ile; üstün yetenekli, zihinsel engelli, özel öğrenme güçlüğü, travmatik beyin hasarı ve ciddi duygusal güçlükleri olan çocuklarla bireysel danışmanlık çalışmaları yapılarak uygulanmaktadır.

Bu Program;

Temel akademik becerilerle sınırlı olan ne bir okuma programı ne bir yazma programı ne de bir matematik programıdır. Bu program bu temel akademik becerilerin bilişsel işlev alt yapısını desteklemeyi amaçlayan bir “Bilişsel Müdahale Programıdır.”

En pratik bilginin en teorik bilgiyle, en teorik bilginin de en pratik bilgiyle temellendirilebildiği gerçeğinden hareketle; sadece etkinliklerle sınırlı değil, teknik uygulamalarla beceri kazandırmayı hedefleyen nöropsikolojik temelli bir teorinin tüm alanlarını (PASS) temel alan ve son derece zengin bir programdır.

PASS teorisinin sınırlı bilişsel işlem alanları ile değil beynin bütüncül (holistic) işlevsel yapısı gereği tüm bilişsel işlem alanlarına yönelik geliştirilmiş ve bilişsel işlevlerle ayrıntılandırılmış bütüncül ve sarmal bir programdır.

Öğrenmenin parmak izi kadar özel bir olgu olduğunun kabul edildiği bilimsel gerçeğinden hareketle öğrenme problemlerinin de bireye özgü farklılaşabildiği kabul edilmektedir. Bu nedenle; CAS ve benzeri bilişsel değerlendirme uygulaması sonrasında bireysel işlevlere göre yapılandırılmış ve uzmanlara kişiye özgü programlama becerisi veren bir programdır.

Öğrenme problemlerinde, akademik içerikli bilginin depolandığı özel ders gibi edilgen öğrenme ortamı değil, danışanın öğrenme alt yapısını oluşturan öğrenme performansını destekleme çalışmaları içeren bir programdır,

Kişinin sahip olduğu bilişsel işlem potansiyeli ile ortaya koyduğu bilişsel işlem performansı arasındaki farklılıkları ortadan kaldırmayı gerçekçi olarak hedefleyen ve bu doğrultuda kişiye özel yapılandıran bir programdır,

PASS Teorisi ve CAS’in Türkiye çalışmalarını yürüten ve akademisyenlerden oluşan bir ekibin hazırladığı tek özgün programdır.

Bir sınıfta hem üstün, hem normal zihinsel performansa sahip, hem de öğrenme problemi yaşayan öğrenci olabilmekte ve her bir farklı alt gruptaki öğrencilerde bilişsel işlemler açısından öğrenmeyi güçleştiren bir neden olarak bilişsel işlem alanları arasında eşgüdümsüzlüğe rastlanabilmektedir. Bu nedenle öğrenme ve öğrenme sorunları için bilişsel içerikli bir destek programı oluşturulurken tanılardan çok bilişsel işlem performanslarından ve bilişsel işlemlerin kendi içindeki tutarlılığından yola çıkmak daha doğru olacaktır. Bu da bütüncül yaklaşım ile geliştirilmiş bir müdahale programı ile mümkün olacaktırPASS teorisiyle temellendirilen PREP bireylerin ardıl ve eş zamanlı bilişsel stratejilerini geliştirmeyi hedeflemekle birlikte, bireyin dikkatini istemli ve seçici bir şekilde göreve veya bilgiye ulaşmaya odaklayabilmesini geliştirmeyi de hedeflemektedir. Görevler sırasında ise bireyin geliştirdiği stratejileri ve yöntemleri içselleştirmesi beklenmektedir. Doğrudan öğretim programlarının aksine PREP, spesifik yöntemlerini öğretmekten kaçınır. Bunun yerine bireyin kendi stratejisini oluşturmasını, bunu sözel olarak ifade etmesini ve içselleştirmesini teşvik eder.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Büşra Nur KÜÇÜK Fotoğraf
Psk.Dnş.Büşra Nur KÜÇÜK
Antalya (Online hizmet de veriyor)
Psikolojik Danışman
TavsiyeEdiyorum.com Üyesiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.Dnş.Büşra Nur KÜÇÜK'ün Makale ve Yazıları
► Çocuklarda Krize Müdahale Psk.Tuğçe ŞAHİN
► Psikososyal Müdahale Hizmetleri Psk.Dnş.Tuncay GÜLEN
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,687 uzman makalesi arasında 'Prep/Pass Bilişsel Müdahale Programı' başlığıyla benzeşen toplam 34 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Disleksi Nedir? Ocak 2021
◊ Emdr Terapisi Ocak 2021
◊ Cas Testi ÇOK OKUNUYOR Ocak 2021
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


03:33
Top