2007'den Bugüne 90,978 Tavsiye, 27,966 Uzman ve 19,826 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!İlişkilerimiz ve Empati
YAZI #6891 © Yazan Psk.Dnş.Mehmet İhsan ÇELİK | Yayın Ocak 2021
Empati yapmak günlük hayatımızda, arkadaşlık ilişkilerimizle, aile hayatımızda sıklıkla uygulamaya çalıştığımız ama bir o kadar da başarısız olduğumuz bir beceri . Sokakta empati nedir? Diye sorsak acaba kaç insan doğru olarak cevap verebilir. Anlamak, anlaşılmak için kaçımız empatiye başvuruyoruz. Arkadaşımıza bir derdimizi sorunumuzu anlattığımızda bize nasıl tepki veriyorlar: ‘’ Geçer kanka ya boş ver sende çok kafaya takıyorsun hee’’ derler dediğinizi duyuyorum. Hâlbuki ona sorsanız, sorununuzu çok iyi anladığını(hiçbir şey anlamasa bile) ama elinden bir çözüm gelmeyeceğini söyleyecektir.

Peki empati yaparak, karşımızdaki insanı anlamaya çalışarak onunun sorununa çözüm aramak çok mu zor sizce?

Empati yapmak kolay gibi görünse de aslında zor ve karmaşık bir süreçtir. Empati yapabilmeniz için karşınızdaki insana objektif olarak yaklaşabilmelisiniz. Eğer duygularınız karşınızdaki kişiyle eş değerse bu sempati duymuş olduğunuzun göstergesidir.

İkinci olarak koşul; kendi duygularınızın farkına varmanızdır. Eğer yaşamış olduğunuz bir durum karşısında duygularınızın size ne söylediğini bulmakta zorluk yaşıyorsanız empati yapmakta da bir o kadar zorlanırsınız.

Üçüncü ve belki de en önemli koşul ise; farklı perspektiflerden bakabilmeniz ve açık fikirli olabilmenizdir.

Bir insan acı duyarsa canlıdır. Başkasının acısını duyarsa insandır. (Tolstoy)
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Mehmet İhsan ÇELİK Fotoğraf
Psk.Dnş.Mehmet İhsan ÇELİK
İstanbul (Online hizmet de veriyor)
Psikolojik Danışman
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.Dnş.Mehmet İhsan ÇELİK'in Yazıları
► Korona Günlerinde İlişkilerimiz Psk.Dnş.Onur AKKOCA
► Empati Psk.Hülya MACİT
► Empati Psk.Tuğba DEMİRÖZ
► Lateralizasyon ve Empati Psk.Simay Okşan ORAL
► Empati: Ötekini Anlamak Psk.Meltem BİLGİCİ
► İletişimde Empati ve Sempati.. Psk.Cevher SÖNMEZ
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,826 uzman makalesi arasında 'İlişkilerimiz ve Empati' başlığıyla benzeşen toplam 11 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
◊ Yalnız Mısın? Ocak 2021
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


07:12
Top