2007'den Bugüne 90,549 Tavsiye, 27,855 Uzman ve 19,765 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Muhabbet Kuşu Olanların Bilmesi Gerekenler Kuş Veteriner Kliniği,kuş Veteriner,kuş Veterineri , Kanatlı Veteriner
YAZI #7200 © Yazan Vet.Hek.Tolgay AYTAR | Yayın Eylül 2021
Muhabbet Kuşu Olanların Bilmesi Gerekenler
Yalnızların hayat arkadaşı, hayvanları çok sevdiği halde kedi ve köpek besleyecek zamanı olmayanların ilk tercihi, cik cik sesiyle neşe katan, “Yahu kuş beyinli dersin ama baksana nasıl da öğreniyor kelimeleri?” diye insanı hayrete sokan her eve lazım sevimlilik abidesi muhabbet kuşları… Muhabbet kuşlarının beslenmesi o kadar benimsenmiştir ki 20 yıllık koltukların yeri değişir, o muhabbet kuşunun kafesine dokunulmaz.

Oldukça hassas olan muhabbet kuşlarıyla uzun yıllara dayanan birliktelik yaşamak ve “Aldık bunu konuşacak diye ama anca cik cik.” diyenlere muhabbet kuşlarının nasıl konuşturulacağını anlatmak için buradayız.

Onları El Üstünde Tutun, Her Anlamda

Muhabbet kuşunuzu kesinlikle cereyanda bırakmamalı, bakımını ve temizliğini aksatmamalısınız. Kuşun büyüklüğüne uygun bir kafes almalı, birden fazla muhabbet kuşu alacaksanız tek kişilik kuşlar için olan kafeslere kuşları doldurmamalısınız. Kafesi ışık alan bir yere koymalı ve yerini zırt pırt değiştirmemelisiniz. Kafesi onun evi, işten eve geldiğinizde evinizi iki sokak arkada bulsanız eminiz hoşunuza gitmez. Ahşap tünekler ise kendilerini en rahat ettikleri yer.

Hijyenik Şeyler

Kafesin tabanını iki günde bir, sulukları yosun tutmalarını beklemeden her gün yıkamalısınız. Gagalarıyla tutunmayı kendilerine hobi edinmiş muhabbet kuşları için kafes tellerinin temiz olması da son derece hayati bir konu.

Kuş Kadar Yiyorlar, Bari İyi Beslensinler

Yemlerin yanında doğal darı, yumurta sarısı, meyve kabukları ve güzelce yıkayıp kurulayarak verdiğiniz yeşilliklerle muhabbet kuşunuza ziyafet çekebilirsiniz. Yavru kuşlara yeşillik verilmesi önerilmez çünkü ishal en büyük düşmanları. Bizde kanser neyse onlar da ishal öyle bela bir hastalık, öyle düşünün. Vitamin takviyeleri ise düzenli olarak yapılmalı. Kuş kumu da kafeste olmalı çünkü kuşların dişleri olmadığından sindirimleri biraz sorunlu olabiliyor, kum onlara yardımcı olan bir şey. Başka dünyalar.

Biraz Konuşalım mı?

Muhabbet kuşunu alır almaz “babacık”, “şampiyon, “N’aber kanka?” falan demesini beklemeyin. Sizi sevmesi ve size alışması gerek Bu da ona göstereceğiniz ilgiyle mümkün olacak. Onunla sürekli iletişim halinde olun, öttüğü zaman ona seslenin, onu sevin, ödüllendirin. Söylemesini istediğiniz kelimeyi sabırla düzenli olarak aynı ses tonuyla söyleyin. Dışarı çıkması için zorlamayın, onu korkutmayın, kocaman elinizi kafesin içine sokup ona kâbus yaşatmayın. Kafesinin kapısını açık tutun, elinize yem koyarak sabırla kendisinin gelmesini bekleyin. Çok hassas biri, hem fiziksel hem de duygusal olarak.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Tolgay AYTAR Fotoğraf
Vet.Hek.Tolgay AYTAR
İzmir
Veteriner Hekim
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi56 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Vet.Hek.Tolgay AYTAR'ın Makaleleri
► Veteriner Kardiyoloji Vet.Hek.Gökhan ÖZTÜRK
► Veteriner Hekim Anlamaz Vet.Hek.A.Kutlu DAYIOĞLU
► Veteriner Hekim Olmak Vet.Hek.Dr.Başak TUNÇER ULUKARTAL
► Avrupada Veteriner Hekimlik Vet.Hek.Dr.Mustafa ALTUNTAŞ
► Kamuda Veteriner Hekim İstihdamı Vet.Hek.Dr.Mustafa ALTUNTAŞ
► Kurban,hayvancılık ve Veteriner Hizmetleri Vet.Hek.Dr.Mustafa ALTUNTAŞ
► Abd Uygulaması; Akredite Veteriner Hekimlik Vet.Hek.Dr.Mustafa ALTUNTAŞ
► Hayvan Refahı ve Veteriner Hekimlik Vet.Hek.Dr.Mustafa ALTUNTAŞ
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,765 uzman makalesi arasında 'Muhabbet Kuşu Olanların Bilmesi Gerekenler Kuş Veteriner Kliniği,kuş Veteriner,kuş Veterineri , Kanatlı Veteriner' başlığıyla benzeşen toplam 61 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


15:35
Top