2007'den Bugüne 88,761 Tavsiye, 27,435 Uzman ve 19,542 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Kediler Çim Sever mi ?
YAZI #7218 © Yazan Vet.Hek.Uzm.Uveys Veysel BECERMAN | Yayın Ekim 2021 ÇOK OKUNUYOR
🔸Evet, kediler çim severler. Çimi sevmekle kalmaz afiyetle yerler. Bazı evcil hayvan severler için çok garip gelen acaba kedimin bir sorunu mu var " kedim çim yiyor " diye bana sorduklarında hayir kediler çimen ve bazı bitkileri çok güzel yerler dediğimde yüzlerindeki şaşkın ifadeyi görmek güzel bir his uyandırıyor .

🔸Evimizin iki balkonu olduğunu düşünün ve kediniz bitkilerin olduğu balkonu daha çok sevecektir. Bazen saksilarimizin içine girmeye çalışması orada uyuması falan hepsi aslında bir toprak özlemi bir huzur arayışı diyebilirim .

KEDİLER NEDEN ÇİM YER?

🔸Şimdi kediler neden çim yer konusuna değinecek olursam aslinda bir nedeni yok, bazı durumlarda (zehirlenme, hastalık vb) yiyebilirler. Bazende damak zevki diyip bu nedenle yiyebilirler diyebilirim.

KEDİM ÇİM YİYOR NE DÜŞÜNMELİYİM ?

🔸 Aslında bunun ilk nedeni midelerinin ağrıması, zehirlenme gibi neddenleri düşünebiliriz. Bizler nasıl midemiz ağrıyınca ilaç veya alternatif bitkileri tercih ediyorsak, onlar da çimen, eğer bulamazlarsa da emekle yetiştirdiğimiz çiçeklerimizi yiyorlar. Ben bunun için çok kolay bir şekilde "kedi otu" yetiştiriyorum .

BEN ÇİM YETİSTİREBİLİR MİYİM ?

🔸Elbette yetistirebilirsiniz. Çimen veya kedi otunu küçük bir saksı da bile yetiştirebilirsiniz. Toprağın içine tohumları fazla derine batırmadan yerleştirin ve sulayın. Birkaç gün içinde de flizlenmeye başlayacaklardır. Birkaç santim uzayınca da kedilerinizin gözü başka bir şey görmeyecek ve sizin de çiçekleriniz kurtulacaktır.KEDİMİN ÇİM YEMESİNİN NE GİBİ BİR FAYDASI ONA OLACAK ?

🔸Kedilerin kedi çimi yemelerinin tek bir sebebi yoktur. İhtiyacı olduğunu da düşünebilir, tamamen damak tadı da olabilir diye yukarda bahsetmiştim. Yararlarına kısa kısa değinecek olursam,
🔹Yeşil çim yaprakları krolofil, enzim ve minerallar bakımından oldukça zengindir.

🔹Kedi çimi kedilerin boşaltım sistemini destekleyerek kötü kokulara sebep olan bakterileri önler. Ayrıca sindirimi de kolaylaştırır.

🔹Kedi çimi kedilerin direkt veya dolaylı yoldan aldıkları zehirli maddeleri vücutlarından kusarak atmalarını sağlar.

🔹İyi bir besin kaynağıdır. Güçlü bir B vitamini kaynağıdır ve niyasin eksikliğine iyi gelir.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Vet.Hek.Uzm.Uveys Veysel BECERMAN'ın Makaleleri
► Kediler İçin Aşı Takvimi Vet.Hek.Işıl KARATAN
► Köpekler ve Kediler İçin Aşı Takvimi Vet.Hek.Işıl KARATAN
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,542 uzman makalesi arasında 'Kediler Çim Sever mi ?' başlığıyla benzeşen toplam 10 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Kedi Dostunuz Size Neden Küser ÇOK OKUNUYOR Temmuz 2021
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


00:49
Top