2007'den Bugüne 90,549 Tavsiye, 27,855 Uzman ve 19,765 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Kuşlarda Ayak Şişmesi ve Topallama Nedenleri ? Tedavi ?Kuş Veterineri
YAZI #7230 © Yazan Vet.Hek.Tolgay AYTAR | Yayın Kasım 2021 ÇOK OKUNUYOR
Kuşlarda Ayak Şişmesi Ve Topallama nedenleri ? Tedavi ?

Özellikle muhabbet kuşlarında ayak bileğinde ve parmak eklemlerinde şişme ve buna bağlı olarak da topallama sık karşılaştığımız bir durum maalesef. Önce ayak altında nasır olarak başlayan, kepeklenme ve döküntüyle devam eden durum daha sonra ayak tabanının tam ortasında kabuklu bir yara ve 1 hafta içinde ayak bileği ve parmaklarda apse benzeri bir şişlikle karakterize olur. Hastalığın adı insanlarda, sürüngenlerde ve diğer kuşlarda da görülen gut (ürikozis) hastalığıdır. Kuşların hayatı boyunca yediği katkı maddesi içeren gıdalar, yaşlılık, obezite, bağışıklık sisteminin düşmesi, stres, ayak travması, A vitamini yetmezliği, mide barsak bozukluğu, aşırı protein içeren gıdalarla besleme, böbreğin süzme kapasitesinin azalması gibi faktörler hazırlayıcı sebepler arasındadır… Kuşlarda idrarın yapısında bulunan ürik asitin fazlası eklemler dışında iç organlar ve karın boşluğunda da birikme yapabilir. Bu gibi şişliklerin mutlaka tümörler ve kistlerden ayrılması gerekir. Bu sebeple röntgen çekilmesi faydalı olacaktır. Tedavide ise mutlaka altta yatan sebebin öncelikle ekarte edilmesi, bakım besleme şartlarının düzeltilmesi, daha sonra veteriner hekiminizin uygun gördüğü gerekli ilaçların kullanılması ve eklemler için uygun kremler kullanıldıktan sonra şişkinliğin drenajını mümkün kılan yumuşama şekillendiğinde mini cerrahiyle bir fistül kanalı oluşturup içeriğin boşaltılması sağlanabilir. Klininikte muayene sonrası gerekli bilgilendirme ve uygun tedavi programı belirlenmektedir.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Tolgay AYTAR Fotoğraf
Vet.Hek.Tolgay AYTAR
İzmir
Veteriner Hekim
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi56 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Vet.Hek.Tolgay AYTAR'ın Makaleleri
► Kuşlarda Aspergillosis Vet.Hek.Işıl KARATAN
► Kuşlarda Hastalık Belirtileri Vet.Hek.Ozan Ezgi BERBEROĞLU
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,765 uzman makalesi arasında 'Kuşlarda Ayak Şişmesi ve Topallama Nedenleri ? Tedavi ?Kuş Veterineri' başlığıyla benzeşen toplam 97 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


15:57
Top