2007'den Bugüne 90,566 Tavsiye, 27,857 Uzman ve 19,766 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Gerilim Tipi Baş Ağrısında Osteopati Tedavisi
YAZI #7263 © Yazan Fzt.Cihat SEYREK | Yayın Aralık 2021
Gerilim tipi baş ağrısı, genellikle bilateraldir ve sıklıkla başın frontal, temporal ve suboksipital bölgeleri çevresinde donuk, bant benzeri bir his olarak tanımlanır; boyun da etkilenebilir. Gerilim tipi baş ağrısı en sık zihinsel stres ve kas gerginliği ile tetiklenir, bu da osteopatik bir yaklaşımla en iyi şekilde tedavi edilebilen bir zihin-beden-ruh bağlantısı olduğunu gösterir.


Yüzeysel olarak, arka boyun derin servikal fasya ile kaplıdır. Bu fasya orta hatta dış oksipital çıkıntıya, nukal ligamana ve yedinci servikal spinöz sürece bağlanır. Daha sonra skapulaya bağlanmadan önce trapezius kasını sarmak için lateral olarak yayılır. Arka baş ve boyuna innervasyon servikal spinal sinirler tarafından sağlanır, posterior başın geniş bir alanı duyusal innervasyonunu daha büyük oksipital sinirden (C2 dorsal ramus), üçüncü oksipital sinirden (C3 dorsal ramus) alır ve daha az oksipital ve büyük auriküler sinir (C2’nin ventral ramusu). Trapezius ve semispinalis capitis kasları, arka kafa derisinden duyusal innervasyonu iletmek için üstün şekilde ilerlediğinden, büyük oksipital sinir tarafından delinir. Hipertonik trapezius ve semispinalis capitis ile kolaylaştırılan daha büyük oksipital sinirin sıkışmasının, trigeminal sinirin afferentlerinin ve C2 dorsal boynuzundaki daha büyük oksipital sinirin yakınsamasıyla duramatere atıfta bulunan ağrıya neden olduğu varsayılmaktadır. Her ne kadar gerilim tipi baş ağrısının patogenezi iyi anlaşılmasada, mevcut teoriler servikal miyofasyal tetik noktaları, ileri kafa duruşu, servikal hareketlilik kısıtlamaları ve yansıyan ağrıyı içermektedir. Boyun kaslarının veya suboksipital bölgenin kaslarının somatik işlev bozukluğu, doku dokusu değişiklikleri, hareket kısıtlaması, yönlendirilen ağrı ve hassasiyet ile baş ağrısına katkıda bulunabilir. Literatürün gözden geçirilmesi, manuel terapi ve osteopati ile ağrı, frekans ve baş ağrısı yetersizlik indeksi skorlarında düzelme olduğunu göstermektedir. Yumuşak doku ve artikülatör tekniklerin bu hastalarda depresyon ve anksiyeteyi azalttığı ve baş ağrısını iyileştirdiği, bu durumda zihin ve vücudun birbiriyle ilişkili olduğunu vurguladığı gösterilmiştir.

Servikal bölgedeki osteopati tekniklerinin kontrendikasyonları arasında açık yaralar, akut servikal kırıklar, kutanöz enfeksiyonlar, lokal malignite ve ciddi vasküler uzlaşma bulunur. Ek olarak, akut yaralanan kasların, tendonların, bağların veya eklem kapsüllerinin doğrudan gerilmesi ek doku hasarına veya ağrının artmasına neden olabilir ve bu nedenle kaçınılmalıdır.

Gerilim tipi baş ağrısı biyomekanik, psikolojik ve davranışsal tetikleyicilerle ilişkilidir ve multimodal tedavi yaklaşımının temelini oluşturur. Osteopatik tedavi gerilim tipi baş ağrısının tedavisinde kas-iskelet elemanlarının hafifletilmesinde yardımcı olmak için yararlı bir tedavi yöntemidir.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Cihat SEYREK Fotoğraf
Fzt.Cihat SEYREK
İstanbul
Fizyoterapist
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi11 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Fzt.Cihat SEYREK'in Makaleleri
► Osteopati Fzt.Cihat SEYREK
► Visseral - Kraniosakral Osteopati Fzt.Cihat SEYREK
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,766 uzman makalesi arasında 'Gerilim Tipi Baş Ağrısında Osteopati Tedavisi' başlığıyla benzeşen toplam 18 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Donuk Omuz ve Tedavisi Aralık 2021
► Ortopedik Manuel Terapi Aralık 2021
► Siyatik ve Tedavisi Aralık 2021
► Osteopati Aralık 2021
► İnme (Felç) Tedavisi Aralık 2021
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


03:33
Top