2007'den Bugüne 90,961 Tavsiye, 27,962 Uzman ve 19,826 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Çocukta Özgüven Gelişimi
YAZI #733 © Yazan Uzm.Psk.Nalan EYİN | Yayın Mart 2010
Özgüven en yalın tanımıyla, bir çocuğun veya ergenin kendisi hakkında hissettiği tüm iyi niyetler ve fikirler bütünlüğüdür. Büyüme sürecinde başardığı hamleler, kendisini ispat etmeye yönelik başarılar, çocuğun özgüveninin artmasını ve istikrar kazanmasını sağlayacaktır. Halbuki, güven ve sevilme duygularını ilk aşılayacak olan anne babası tarafından anlaşılamadığını düşünen çocuklar, özgüvenleri eksik, hayata karşı kaygılı, ve insanlardan uzaklaşmaya eğilimli, içine kapanık bireyler olacaktır. Çocuklarımızın hayata bu kadar olumsuz inançlarla başlamasını istemiyorsak, onlara ailemiz içinde ne kadar önemli bir yere sahip olduklarını ve bizler için ne kadar değerli olduklarını hissettirebilmeliyiz. Çünkü, hiç bir insan dünyaya doğuştan özgüvenli olarak gelmez. Özgüven, bir anlamda bir süreçtir. Bu süreci ne kadar erken olumlu bir şekilde başlatabilir ve sürdürebilirsek; yarının gençleri , yetişkinleri, kimbilir belki de liderleri olacak çocuklarımız hayata karşı kendinden emin , özgüvenli bireyler olabilirler.

Çocuğunuzun özgüvenini zedeleyebilecek unsurlardan bazıları aşağıda belirtilmiştir. Bu davranışlara karşı uyanık olmanız dileğiyle:

* Çocuğun yanlışları veya eksiklikleri hakkında başka bireylerin yanında konuşmak

* Çocuğun kapasitesinin üzerinde beklenti içinde olmak

* Şımarmasın diye takdir etmekten kaçınmak

* Daimi olarak çocuğun hata ve yanlışlarına odaklanmak, eleştirmek

* "Sen yapamazsın, beceremezsin, Sen küçüksün anlamazsın" vb cümlelerin çok sık kullanılması

* Büyüklerin sohbetlerine arada sırada da olsa dahil etmemek

* Becerileri ile alay edilmesi

* Başka çocuklar ile kıyaslanması

* Saygıdan uzak yaklaşımlar.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Nalan EYİN Fotoğraf
Uzm.Psk.Nalan EYİN
Kocaeli (Online hizmet de veriyor)
Uzman Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi14 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Uzm.Psk.Nalan EYİN'in Makaleleri
► Çocukta Özgüven Gelişimi Psk.Bengü TOROSLUOĞLU
► Çocukta Özgüven ve Ailenin Rolü Psk.Dnş.Kemal TUNCER
► Özgüven Gelişimi Psk.Yeşim KURUÇAY
► Çocuklarda Özgüven Gelişimi Psk.Dnş.Nuray BAŞTAN AYDIN
► Ergenlerde Özgüven Gelişimi Psk.Özlem DEMİRCİ
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,826 uzman makalesi arasında 'Çocukta Özgüven Gelişimi' başlığıyla benzeşen toplam 16 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Liderlik Becerileri Haziran 2019
► Eyvah Çocuğum Porno İzledi! ÇOK OKUNUYOR Kasım 2011
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


04:26
Top