2007'den Bugüne 90,719 Tavsiye, 27,893 Uzman ve 19,785 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Köpek ve Kedilerde Ürolitiazis (Ürolitiasis)
YAZI #7341 © Yazan Vet.Hek.Uzm.Uveys Veysel BECERMAN | Yayın Şubat 2022
➡️ KÖPEK VE KEDİLERDE ÜROLİTİAZİS (ÜROLİTİASİS) ⬅️

🔹Üriner sistemin görevi metabolik atıkların sıvı halde atılmasını sağlamaktır. İdrar kompozisyonun değişikliğine bağlı olarak gelişen aşırı doymuşluk sonucunda mineraller çökerek mikroskobik ürolitleri yani kristalleri oluştururlar. Kristallerin gelişmesi ile ürolitler oluşur.

🔹Ürolit eradikasyonunun ve önlenmesinin esası, hastalığın altındaki nedenlerle birlikte ürolitlerin mineral kompozisyonlarının belirlenmesidir. Minnesota Ürolit Merkezi'nin 30 yıllık analiz raporlarına göre, magnezyum amonyum fosfat, kalsiyum oksalat ve pürinler köpek ve kedilerin en yaygın ürolit tipleridir.

🔹Klinik semptomlarla birlikte seyreden ürolitlerin medikal veya cerrahi müdahale ile yönetilmesi gerekir.

🔹Strüvit ürolitleri, kalkulolitik diyet ve enfeksiyon kontrolü ile çözdürülebilirler fakat, kalsiyum oksalat ürolitleri üriner sistemden cerrahi veya cerrahi olmayan yöntemlerle alınmalıdır. Strüvit ürolitlerinin zaman içinde prevalansı azalırken kalsiyum oksalatların prevalansı artmıştır.

🔹Kalkulolitik diyetlerin idrarı asitleştirmesinin doğal bir sonucu olarak asidik ortamda oluşan kalsiyum oksalat ürolitlerinin prevalansında artışlar görülmektedir.

🔹Ürolit tekrarlamasının önlenmesi için idrar hacmini artıran kalkulolitik diyetler kullanılmalıdır. Tedavinin sonuçları, idrar analizi ve radyografik yöntemlerle belirli aralıklarla kontrol edilmelidir.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Uveys Veysel BECERMAN Fotoğraf
Vet.Hek.Uzm.Uveys Veysel BECERMAN
İstanbul
Uzman Veteriner Hekim
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi3 kez tavsiye edildi
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Vet.Hek.Uzm.Uveys Veysel BECERMAN'ın Makaleleri
► Köpek - Kedilerde Epileptoik Nöbetler Vet.Hek.Alper BAYRAKAL
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,785 uzman makalesi arasında 'Köpek ve Kedilerde Ürolitiazis (Ürolitiasis)' başlığıyla benzeşen toplam 11 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Kedi Dostunuz Size Neden Küser ÇOK OKUNUYOR Temmuz 2021
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


14:37
Top