2007'den Bugüne 91,832 Tavsiye, 28,134 Uzman ve 19,913 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!İlk Çocuk Dönemi Özellikleri (2-6 Yaş)
YAZI #7344 © Yazan Psk.Tuğba ÇETİNKAYA | Yayın Mart 2022
İlk Çocukluk Dönemi Özellikleri (2-6 Yaş)

İlk çocukluk dönemi, çocuğun 2 yaşından 6 yaşına kadar olan dönemi kapsar. Hareket dönemi olan bu dönemde çocuk artık yavaş yavaş yetişkine olan bağımlılıktan kurtulur. Çeşitli zihinsel işlemlerin yapıldığı bu dönemde düşünce daha çok kendine odakladır. Yani ben merkezlidir. Farklı kişilerin bakış açılarından olaylara bakabilmesi ve bir yetişkin gibi empati kurabilmesi söz konusu değildir.

Bu dönemde çocuk dili kazanır. Sosyalleşme bakımından ilerleme kaydederek akranlarıyla oyun oynamaya başlar. Ancak 4 yaş civarına kadar bu oyunlar daha çok paralel oyunlar şeklinde ilerler. Bu dönemde yetişkinin yaptığı neredeyse tüm hareketleri yapabilir. Ancak ince motor beceri gerektiren işleri yapmakta hala güçlük çekmektedirler.İlk Çocukluk Döneminde Fiziksel ve Motor Gelişim

Üç yaşlarında ortalama 94 cm uzunluğuna olurlar. Ağırlıkları ise doğumdaki vücut ağırlıklarının yaklaşık 7 katına kadar ulaşır. Bu dönemde kaba motor becerilerinin gelişimi ince motor becerilerinin gelişimine göre daha hızlı olabilir. Ayrıca gözler de küçük nesneler ya da ayrıntılar üzerinde odaklanabilmek için yeteri kadar olgunlaşmamıştır, bu nedenle göz uyumları yetersiz olabilir. İşte bu yüzden çocuk kitaplarının yazı ve resimleri büyük boyutlardadır. İlk çocukluk döneminde erkekler kızlara göre daha uzun ve ağır olma eğilimindedirler. Ancak kız çocukları ince motor hareketlerini erkeklerden daha rahat yapabilir.

Çocuklar bu dönemde epeyce hareketli olabilmektedirler. Bu durum ebeveynleri korkutabilir. Ancak burada asıl korkulması gereken çocukların ancak bir yetişkin kadar hareketli olmasıdır. İlk çocukluk döneminde motor gelişim büyük oranda tamamlanır. Yani 6 yaşındaki bir çocuk bir yetişkinin yapabileceği tüm hareketleri yapabilir. Ancak ince kaslarını kullanmalarını gerektirecek işlerde hala zorluk çekmeye devam edebilirler.İlk Çocukluk Döneminde Bilişsel ve Sosyal Gelişim

İlk çocukluk dönemine kadar çocukların en önemli ilişkileri ebeveynleriyle ve diğer bakım verenleriyledir. Çocuklar 3 yaşlarına geldiklerinde önemli ilişkileri diğer çocukları ve yetişkinleri içerecek şekilde genişletirler.

Bu dönemde çocuklar büyük oranda anne-babalarını model alarak yaşıtları, kardeşleri ve diğer insanlarla ilişki örüntüleri geliştirirler. Yanlış ve doğruya ilişkin toplumsal kuralları ve toplumsal rolleri öğrenmeye başlarlar. Bu öğrenmeleri de oyun yoluyla pekiştirir ve geliştirirler.İlk Çocuk Döneminin Genel Özellikleri
Olaylara çok yönlü bakamazlar
Başından geçen olayları basitçe anlatırlar
Genelleme yapamazlar
Hayali arkadaşları olabilir
Hareket eden şeylerin canlı olduğunu düşünürler
Ben-merkezlidirler
Yemek yeme, kendi başına giyinebilme, elini yüzünü yıkama gibi “özbakım” becerilerini edinmeye çalışırlar
Psk. Tuğba ÇETİNKAYA
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Tuğba ÇETİNKAYA Fotoğraf
Psk.Tuğba ÇETİNKAYA
Ankara (Online hizmet de veriyor)
Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi1 kez tavsiye edildi
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.Tuğba ÇETİNKAYA'nın Makale ve Yazıları
► 3-6 Yaş Dönemi Gelişim Özellikleri Psk.Şükriye KARAHAN
► 1.5-3 Yaş Dönemi Gelişim Özellikleri Psk.Şükriye KARAHAN
► Ergenlik Dönemi ve Özellikleri Psk.Dnş.Barışcan ÖZTÜRK
► Ergenlik Dönemi Özellikleri Dr.Psk.Dnş.Ayşe Devrim BURÇAK
► Ergenlik Dönemi ve Özellikleri Psk.Serap DUYGULU
► Gençlik Dönemi ve Özellikleri Psk.Doğan Demirkan ÖZDEMİR
► Ergenlik Dönemi ve Psikososyal Özellikleri Psk.Dnş.Filiz OKUŞ TEZEL
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,913 uzman makalesi arasında 'İlk Çocuk Dönemi Özellikleri (2-6 Yaş)' başlığıyla benzeşen toplam 22 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Çocuklarda Depresyon Ocak 2022
► Kekemelik Nedir? Ocak 2022
► Ergenlik Döneminde Koruyucu Faktörler ÇOK OKUNUYOR Aralık 2021
◊ Çocuklarda İhmal ve İstismar ÇOK OKUNUYOR Ocak 2022
◊ Disleksi Nedir? Ocak 2022
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


01:18
Top