2007'den Bugüne 84,172 Tavsiye, 26,367 Uzman ve 18,814 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
.
Tırnak Yeme
YAZI #740 © Yazan Uzm.Psk.Nalan EYİN | Yayın Mart 2010
Tırnak yeme davranışı, hemen her yaşta karşılaşabileceğimiz, bir çocuğun ise çok küçük yaşlardan itibaren gösterebileceği bir davranıştır. Tırnak Yeme davranışı, bir bakıma çocuğun savunma mekanizması olarak düşünülebilir. Başa çıkmakta zorlandığı sıkıntı, kaygı veya heyecanı olan çocuk, tırnak yemek yoluyla mevcut sıkıntılı durumla başa çıkmaya çalışıyor olabilir. Zaten bir stressör faktöre bağlı olarak gelişen tırnak yeme davranışının çözümünde anne-babalar ikincil bir stres kaynağı yaratmadan, sevecenlik, anlayış ve sabırla yaklaşımda bulunmalıdırlar.

Çünkü kaygı, sadece yetişkinlerin dünyasında değil; çocukların hayatında da geniş bir yer tutabilmektedir. Yeni bir eve taşınmak, kardeş doğumu, okul değiştirmek, anne-babanın aile içi olumsuz tutumları, sürekli kavga edilen bir ortamda bulunmak, anne veya babadan birisnin kaybı, boşanmak ve daha pek çok faktör, çocukların yoğun bir stres ve kaygı yaşamasına, akabinde ise tırnak yeme, saç koparma gibi olumsuz davranışlar sergilemesine neden olabilmektedir.

Tırnak yeme davranışı, cinsiyet farkı göz etmeksizin her iki cins çocukta da sıkça karşılaşılabilmektedir. Davranışsal Psikoterapi ve hipnoterapi ile tırnak yeme davranışına yol açan kaygılar bulunmakta ve bu davranışın devam etmesi engellenmektedir.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Nalan EYİN Fotoğraf
Uzm.Psk.Nalan EYİN
İstanbul
Uzman Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi13 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
.
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Uzm.Psk.Nalan EYİN'in Makaleleri
► Çocuklarda Tırnak Yeme Psk.Dnş.Gizem AKTÜRK
► Tırnak Yeme (Onikofaji) Psk.Duygu YÜKSEL
► Çocuklarda Tırnak Yeme Psk.Dnş.Begüm KODALAK BİLİK
► Çocuklarda Tırnak Yeme Psk.Elif GÜNERİ
► Tırnak Yeme Üzerine... Psk.Akın ÖZGÜN
► Tırnak Yeme Problemi Meral HASANDAYIOĞLU
► Tırnak Yeme Davranışı Psk.Gülçin DÖNMEZ FİDAN
► Tırnak Yeme Davranışı Psk.Aylin AYDEMİR
► Çocuklarda Tırnak Yeme Psk.Serap DUYGULU
► Parmak Emme ve Tırnak Yeme Psk.Aysu YENİEL SİLLE
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,814 uzman makalesi arasında 'Tırnak Yeme' başlığıyla benzeşen toplam 36 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Neden Pilot Olmak İstiyorum? ÇOK OKUNUYOR Temmuz 2019
► Liderlik Becerileri Haziran 2019
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


01:37
Top