2007'den Bugüne 79,684 Tavsiye, 25,520 Uzman ve 17,811 Bilimsel Makale
Site İçi Arama Arayın :
Yeni Tavsiye Ekleyin!Kimden Terapi Alınmalı
YAZI #815 © Yazan Dr.Psk.Murat SARISOY | Yayın Haziran 2010
Son dönemde NLP, Hipnoz ve E.M.D.R. gibi tekniklerin ve bunun yanında da bilimsel geçerliği olmayan bazı uygulamaların konunun uzmanı olmayan, ve hatta psikolog ya da danışman unvanına sahip olmayan kişilerce terapi adı altında kullanıldığı görülmektedir. Bu son derece tehlikeli ve endişe verici bir durumdur, temel psikopatoloji bilgisine dahi sahip olmayan bu kişiler, danışanların ruhsal hayatlarında sonradan ortaya çıkacak hasarlar meydana getirmektedirler. Danışmanlık veya terapi hizmeti alacak kişiler bu konuda son derece dikkatli olmalıdırlar.

Ayrıca psikolog ya da psikolojik danışman gibi ünvanlara kullansalar ya da sahip olsalar dahi birlikte çıkılacak bir yol olan bu tür yardım hizmetlerinde, yardım alınacak kişilerin mesleki birikim ve tecrübelerinin de son derece önemli olduğu asla unutulmamalıdır. Etik ilkelere bağlı çalışmayan, sırf ticari kaygılar nedeniyle seans süresini uzun tutmak ve benzeri ticari manevralarla, akıl çelmeye yönelik popüler yaklaşımlarla psikoloji literatürüne ters düşen bilim dışı yorumlar getiren, danışanlarını yardım alacak insanlar değil de para kaynağı müşteriler olarak tanımlayan kişi ya da kuruluşlardan yardım almanın da kişilere fayda yerine zarar getireceği unutulmamalıdır.

Psikolog ve danışmanların, bu ünvanlar haricinde yukarıda bahsedilen kaygılar nedeniyle kendilerine bilimsel literatürde yer almayan "ilişki danışmanı, "ilişki koçu", "boşanma danışmanı", "karar verme danışmanı" vb. tamamen uydurma kisve ve ünvanlar takıştırmaları ise mesleki etik açısından kabul edilemez bir durumdur. Toplum yararına psikoloji ve psikolojik sorunlar hakkında bilgi vermek, iletişim ve bilimsel araştırmalara gönül vermiş bir psikolog olarak ben bu anlamda siz danışanlarımızı uyarmayı insani bir borç bilirim.

Uzm.Psk. Murat SARISOY
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Google Plus'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Murat SARISOY Fotoğraf
Dr.Psk.Murat SARISOY
İzmir
Doktor Psikolog
Psikolog Dr. Uzman Klinik Psikolog, Çocuk, Ergen, Bireysel Sorunlar, Evlilik Ve Çift Terapisti,
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi209 kez tavsiye edildiİş Adresi KayıtlıTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dr.Psk.Murat SARISOY'un Makaleleri
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 17,811 uzman makalesi arasında 'Kimden Terapi Alınmalı' başlığıyla benzeşen toplam 35 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


19:39
Top