2007'den Bugüne 83,503 Tavsiye, 26,240 Uzman ve 18,615 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Anasınıfı Öğretmenleri Kontrol Edilmeli! -Ntvmsnbc
YAZI #818 © Yazan Dr.Psk.Sevil YAVUZ | Yayın Haziran 2010
Anasınıfı öğretmenleri kontrol edilmeli!

Pedagog Yavuz, öğretmenin, çocuğu tüm sınıf karşısında rencide etmesini ve ayaklarının altına almasını insanlık dışı bir davranış olarak yorumluyor.


İSTANBUL - Antakya'da bir anaokulu öğretmeni, sözünü kesen 6 yaşındaki öğrencisini önce yere yatırarak sonra da tekmeleyerek cezalandırmıştı.

Sınıftaki öğrencilere, "Öğretmeninizin sözünü keserseniz, böyle paspas olursunuz" diye bağıran öğretmenin bu muamelesi, stajyer öğretmen tarafından cep telefonuyla görüntülenmişti.

Bu durum, veliler tarafından tepki görmüş ve öğretmenin Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne şikayette bulunması üzerine öğretmen görevinden uzaklaştırılmıştı.

6 yaşındaki bir çocuğa, bu gibi işkence içeren davranışlarda bulunan öğretmenin ruh durumu ne kadar sağlıklı? Ailelerin üzerine düşen görevler neler?

Söz konusu öğrencinin haricinde sınıftaki diğer çocuklarında olumsuz etkilendiği bu durumu Pedagog Sevil Yavuz Gümüş yorumladı.

İNSANLIK DIŞI BİR UYGULAMA

"Çocuğu tüm sınıf karşısında rencide etmesi ve ayaklarının altına alması hangi yüzyılda kaldı bilmiyorum. Bu insanlık dışı bir davranış" diyen Gümüş, öğretmenin ruh sağlığının yerinde olmadığı düşüncesinde.

Gümüş'e göre; öğretmenin işkence yönündeki bu davranışı sadece söz konusu çocuğa değil, aynı zamanda sınıftaki tüm çocuklara da...

Stajyer öğretmen işkenceyi görüntüledi
MEB ÖZELLİKLE ANASINIFINA ATANACAK ÖĞRETMENLERİ RUH SAĞLIĞINI KONTROL EDEREK ATAMALI
"Anasınıfı çocukların ailende il defa ayrılıp sosyal çevreye girdiği, okula ilk adım attığı dönemdir. Bu dönem çok hassastır. Olumsuz deneyimler çocuğun okuldan soğmasını ve öğretmenden korkmasına neden olacaktır.
Ben bu sınıftaki çocukların okula severek gideceğini, öğretmenden korkmadan okul hayatına devam edeceğini düşünmüyorum.
Bu kadar önemli bir rolü olan öğretmenin kişilik yapısı, ruh sağlığı çok önemli.
Bu sınıflara herhangi biri atanmalı. Atansa bile kontrolleri sıkı yapılmalı.
Sınıflarda kamera sistemi kurulmalı ve okul yetkilileri dışında, müfettişlerde bu kayıtları görebilmeli. En azından anasınıfı bölümlerinde bu yapılmalı.
Bu olay sadece basına yansıyan bir tane olaydır. Buna benzer kimbilir ne uygulamalar oluyor. Anasınıf öğretmenlerine hizmet içi eğitim ve diğer uygulamalarla motivasyonları artırılmalı."

MEB ÇOCUK PSİKOLOJİSİ UZMANLARI (PEDAGOG) İLE ÇALIŞMALI
Milli Eğitim Bakanlığı'nın, eğitim sisteminde değişiklikler yaparken çocuğun ve öğretmenin psikolojisini de göz önünde bulundurması gerektiğinin altını çizen Gümüş, uzman kişilerle beraber çalışılmasının şart olduğunu belirtiyor.

BU ÇOCUK VE DİĞERLERİNİN PSİKOLOJİSİ NE OLACAK?
Gümüş, çocukların ağır bir travma yaşadığını söylüyor ve aileleri uyarıyor:
"Öğretmen adını kirleten bu bayan mutlaka diğer çocuklar da buna benzer hatta daha ağır ceza uygulamaları, yani duygusal, fiziksel istismar örneklerini sergilemiştir. Bu çocukların yaşadığı ağır bir travmadır. Bu çocukların profesyonel destek alınmaları ve bu okuldan ayrılıp yeni bir başlangıç yapmaları şarttır.
Çocuklarında ailesininde profesyonel destek almaları şarttır."

GÖKSUN KÖK
Ntvmsnbc
Güncelleme: 15:37 TSİ 22 Nisan. 2010 Perşembe
http://www.ntvmsnbc.com/id/25085396/
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Sevil YAVUZ Fotoğraf
Dr.Psk.Sevil YAVUZ
İstanbul (Online hizmet de veriyor)
Doktor Pedagog - Klinik Psikolog
Pedagog, Klinik Psikolog, Oyun Terapisti, Akademisyen, Yazar, Emdr Terapisti
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi175 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dr.Psk.Sevil YAVUZ'un Makaleleri
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,615 uzman makalesi arasında 'Anasınıfı Öğretmenleri Kontrol Edilmeli! -Ntvmsnbc' başlığıyla benzeşen toplam 44 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


17:18
Top