2007'den Bugüne 84,202 Tavsiye, 26,369 Uzman ve 18,823 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Bunları İzleme Çocuğum, Hangi Tv Programlar Çocukları Olumsuz Etkiliyor?- Zaman Gazetesi Röportaj
YAZI #830 © Yazan Dr.Psk.Sevil YAVUZ | Yayın Temmuz 2010
'Bunları izleme' çocuğum!


Bazı dizi ve programlar çocukları şiddete teşvik ediyor. SmackDown programını izleyen çocuklar öğrendiği dövüş hareketlerini uygulamaya çalışıyor, Kurtlar Vadisi'ni izleyenler oyuncak da olsa silahlarla oynamaya başlıyor. Uzmanlar bu tür programların izlenmemesi gerektiğini ve yasakların sağlıklı bir çözüm olmadığını düşünüyor. Peki çocuklar bu yayınlardan nasıl korunmalı? Hangi programlar izlenmemeli?

İzlediği programlardan etkilenen çocuklar, ceplerindeki harçlıklarla soluğu oyuncakçı dükkânında alıyor. Kimileri televizyondan gördüğü uzun namlulu silahlardan kimileri otomatik tüfeklerden satın alıyor. Savaşarak stres atan çocukların hayali ise büyüyünce TV'de ya da oyunlarda izlediği 'kahraman'ların yerine geçmek. Bu tür oyunlara her gün geçtiğiniz sokakta rastlamanız mümkün. Kısa bir süre kulak kesilmeniz yeterli. Dizi, film ve bilgisayar oyunlarının çocukları şiddete nasıl yönlendirdiğini görecekseniz. Son dönemde çocuklara zararlı olabileceği düşünülen programlardan biri de Amerikan güreşi olarak adlandırılan Smackdown. Smackdown yıldızlarını yakından takip eden çocuklar, onları örnek alıyor, onlar gibi konuşuyor, hatta dövüşüyorlar. Show amaçlı yapılan bu tür programların aynısını arkadaşları üzerinde uygulamaya çalışanlar da var. "Bizim çocuk öyle şeyler yapmaz!" diye düşünmeyin hemen. Çünkü uzmanlar ilköğretim çağındaki çocukların gösteri amaçlı yapılan bu tür programlardan etkilendiğine ve uygulamak istediğine dikkat çekiyor. Ebeveynlerin "Çocuğuma söz geçiremiyorum" gibi bir bahanesinin olamayacağını aktaran pedagoglar, şiddet içeren bilgisayar oyunlarının oynatılmasını dahi sakıncalı buluyor.

Çocuklar doktor değil karateci olmak ister
Pedagog Sevil Yavuz, çocukların bu tür programları izleyerek güçlü olmayı model aldıklarından bahsediyor. Çocukların yedi yaşına kadar gerçekle gerçek olmayanı ayırt etmekte zorlandığını belirten Gümüş, çocukların ilginç şeyleri daha çabuk öğrendikleri için risk içeren programlara karşı daha meraklı olduklarını söylüyor. Çocuklar, yaptıklarının sonuçlarını düşünmedikleri için de şiddet davranışlarını arkadaş çevresine uyguluyor. Gümüş, "Çocuklarıyla televizyon karşısına geçenler onların yaşına uygun programları tercih etmeli. Aksi takdirde çocuğun hem psikolojisi bozulur hem de ilerde doktor, avukat olmak yerine boksör, karateci olmak ister." diyor.
Reyting uğruna çocuklar zarar görüyor
Televizyon eleştirmeni Yüksel Aytuğ, reyting uğruna kanalların sosyal kaygıları göz ardı etmesinden şikayetçi. Cinsellik ile şiddet içeren dizi, film ve haberlerden çocukların uzak tutulması gerektiğini dile getiren Aytuğ, çocukları televizyon karşısında bırakmayı, sobanın yanında yalnız bırakmaktan daha tehlikeli görüyor. Aytuğ, "Çocuklar için yasak tatlıdır. Onu televizyonun karşısında bırakırsan zehiri kapar. Kumandayı ebeveynler kullanmalı. Çocukların izlediği programlar dikkatle seçilip içlerindeki doğru yanlışı ayırt eden vicdan mekanizması geliştirilmeli." diyor.

Bu programlar çocuklara uygun değil
FOX TV:
- WWW RAW Amerikan güreşi
- WWE SmackDown Amerikan güreşi
- Altın Yumruklar
Show TV:
- Survivor
Kanal D:
- Aşk-ı Memnu
- Arka Sokaklar
Star TV:
- Fear Factor Extreme 2
- Kurtlar Vadisi Pusu
- Çal Kalbimi
- Sabah kuşağındaki evlilik ve magazin programları

ZAMAN
AYHAN HÜLAGÜ
http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=976377&keyfield=736576696C2067C3BC6DC3BCC59F
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Sevil YAVUZ Fotoğraf
Dr.Psk.Sevil YAVUZ
İstanbul
Doktor Pedagog - Klinik Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi175 kez tavsiye edildi
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dr.Psk.Sevil YAVUZ'un Makaleleri
► Çocuğumun Televizyon İzleme Süresi Ne Kadar Olmalı? Psk.Dnş.Reyhan Çakmak YEŞİLOVA
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,823 uzman makalesi arasında 'Bunları İzleme Çocuğum, Hangi Tv Programlar Çocukları Olumsuz Etkiliyor?- Zaman Gazetesi Röportaj' başlığıyla benzeşen toplam 28 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


22:32
Top