2007'den Bugüne 83,847 Tavsiye, 26,315 Uzman ve 18,759 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!'shrek' Çocuklar İçin Tehlikeli mi?
YAZI #831 © Yazan Dr.Psk.Sevil YAVUZ | Yayın Temmuz 2010
'Shrek' çocuklar için tehlikeli mi?
Yediden yetmişe herkes tarafından izlenen, komik ve eğlenceli bulunan bu animasyon filmi, çocuklar için neden sakıncalı?

İSTANBUL - Çocuk ve Ergen Psikolojisi ve Gelişimi Uzmanı Sevil Yavuz Gümüş, Shrek serisinin çocuk psikolojisi ve davranışları üzerinde olumsuz etki yarattığını söylüyor.

Bir çok sahnede olumsuz içeriğin bulunduğunu ifade eden Gümüş, şunları söylüyor:

"Filmin çocuklara uygun bir film olup olmadığını anlamak isteyen Tekdemir ve Gültekin (2010), Shrek 1-2-3 serisinin içeriğini bilimsel olarak incelediler. Çocukların psikolojilerini ve davranışlarını olumsuz etkileyecek içeriklerin olduğu kanısına vardılar.

Filmde iyiliğe karşı kötülük, güzelliğe karşı çirkinlik, edepe karşı edepsizlik gibi kavramlar normalleştirilmiş olarak izleyiciye aktarılıyor. Filmin kahramları her ne kadar iyi olarak kodlansalar da onlar üzerinden olumsuz içerikler normalleştirilerek izleyicilere ulaşmış durumda."

Üç serinin 170 sahnesinde yüzde 43.3'ü "çirkinlik", yüzde 20'si "cinsellik", yüzde 10'u ise "cinsiyet karmaşası" ile karşılaşılıyor. Yani her dört sahneden üçü negatif içeriğe sahip!..

YAŞ SINIRI GETİRİLMESİ GEREK!
Tekdemir & Gültekin (2010), bu animasyon filmini "uniage" olarak adlandırıyor. Çünkü yetişkin ve çocuk ayrımı yapılmadan, her yaş grubuna hitap ediyor. Ebeveynler, çocukları ile beraber izleyebiliyor ancak Gümüş'e göre; anne - babalar için eğlence teşkil ederken, çocuklar için ise sakınca içeriyor.

Bu nedenle, çocuk filmi olarak kabul edilmemesinin ve mutlak suretle yaş sınırı getirilmesinin gerektiğinin altını çiziyor.

"Çünkü çocuklar izledikleri filmlerinin kahramanlarıyla kendilerini özleştirirler, onların yaptıklarını koşulsuz olarak doğru kabul eder ve örnek alırlar. Diğer taraftan örnek alabilecekleri içerik ise argo konuşmalar, cinsel içerikli çirkin espiriler ve görüntülerdir. Bu negatif içerik, hiç kuşkusuz ki çocukların konuşmalarına, davranışlarına yansıyacak ve onların ruh gelişimlerini olumsuz yönde etkileyecektir.


Yetişkinlere yönelik olan, çirkinlik, cinsellik içeren ve cinsiyet karmaşasına neden olan animasyon filmlerinin çocuklar üzerindeki etkileri neler olabilir?

Öncelikle çocuğa neden "çocuk" dediğimizi düşünmemiz gerek. Eğer doğuştan yetişkinlerin bilgi, beceri, bilişsel, duygusal ve sosyal seviyesinde olsalardı tabii ki öyle demezdik. Bu nedenle yaşadıkları ve gördükleri her şey, onların dünyasına uygun olması gerekiyor.

İşte bu serideki sahneleri de, bir yetişkin gibi süzgeçten geçiremeden özümsüyecek ve örnek alacaklar. Yetişkinlere özel "cinsel içerikli espirileri ve sözleri" anlamadıkları için bunları arkadaşlarına ve büyüklerine karşı kullanmaya başlayacaklar ve neticesinde ise tepki görecekler."

Gümüş, anne - babaları da şu konularda uyarıyor:
- Çocuklar, sağlıklı gelişim için her dönemi sağlıklı geçirmeli ve dönem atlamamalılar.

- Çocukluk dönemini yaşamadan ergenliğe ve erken yetişkinlik dönemine girmek sakıncalıdır. Bu sorun, bir sürü çizgi ve animasyon filmlerinde karşımıza çıkıyor. Çocukların dünyasında olmayan "aşk, sevgi, cinsellik, güç, kıskançlık, düşmanlık" gibi kavramlar üzerine hikayeler geliştiriliyor. Bu; çocuğun "çocukluk" dönemini tamamlamadan ergenlik dönemine atılmasına neden oluyor. Neticesinde ise bir çok psikolojik ve davranış problemlerine rastlanabiliniyor.

- Çocuklara, cinsel kimliklerin doğru şekilde sunulması çok önemli. Bir erkeğin ruj sürmediği kesin. Diğer taraftan Shrek filminde Sherk'in dudağına ruj sürmesi, prensin tayt ve eşeğin jartiyer giymesi, Fiona'nın Shrek'le birlikte traş olması gibi sahneleri izleyen çocuk bu durumu normalleştirebilir. Bu davranışların erkeklere özel olduğu düşüncesi gelişebilir. Bunu izleyen bir erkek çocuk, annesinin rujunu sürmek isteyebilir. Aynı zamanda tansseksüel bir ablaya, Fiona'nın bir erkek gibi 3 - 4 kişiyi birden dövmesine ve Shrek'ten daha güçlü olmasına anlam veremeyebilir. Bu gibi durumalr, çocukta cinsiyet karmaşası yaratabilir ve cinsel kimlik gelişimlerini olumsuz etkiler.

- Filmde cinsel içerikli şakalar ve görüntüler de bulunuyor. Örneğin; Shrek'in okulda arkadaşlarının iç çamaşırını indirme şakasını izleyen çocuk, aynısını kendi çevresine uygulamak isteyebilir.

- Yetkililerin, bu tarz filmleri "çocuk filmi" olarak onaylamadan önce mutlaka pedagoglar ile görüşmeli.
- Ebeveynler, çocuklarını bu tarz animasyon ve çizgi filmlerden uzak tutmalı. gerektiği konusunda uyarıyor.

GÖKSUN KÖK
ntvmsnbc
Güncelleme: 14:04 TSİ 24 Haziran. 2010 Perşembe
http://www.ntvmsnbc.com/id/25109188/
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Sevil YAVUZ Fotoğraf
Dr.Psk.Sevil YAVUZ
İstanbul (Online hizmet de veriyor)
Doktor Pedagog - Klinik Psikolog
Pedagog, Klinik Psikolog, Oyun Terapisti, Akademisyen, Yazar, Emdr Terapisti
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi175 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dr.Psk.Sevil YAVUZ'un Makaleleri
► Çocuklar İçin Sporun Önemi Psk.Burcu BAŞOĞLU
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,759 uzman makalesi arasında ''shrek' Çocuklar İçin Tehlikeli mi?' başlığıyla benzeşen toplam 28 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


21:36
Top