2007'den Bugüne 83,866 Tavsiye, 26,322 Uzman ve 18,761 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Çocuklara Meslekler Nasıl Anlatılmalı? Çocuklar Anne Babalarının Mesleklerini Nasıl Tanıyor? -Hürriyet Ik Röportajım
YAZI #852 © Yazan Dr.Psk.Sevil YAVUZ | Yayın Ağustos 2010 ÇOK OKUNUYOR
Hürriyet Gazetesi Muhabiri Zeynep Mengi'ye mesleklerimiz hakkındaki röportajı
Çocuklara işten nasıl bahsetmeli... 25 Nisan 2010


"Benim annem insanları kötülüklerden koruyor, benim babam uçağa binip geziyor..." Çocuklara anne ve babalarının ne iş yaptığı sorulur. Alınan cevaplar ise genelde ilginç olur. Annesi insan kaynakları uzmanı olan bir çocuğun "Benim annem kaynakçı" ya da babası ambalaj işinde olan bir çocuğun "Benim babam eve poşet getiriyor" demesi gibi... Meslekler karmaşık hale geldikçe, çocuklara anlatmak da zorlaştı. Ama yine de çocuğun aklındaki sorulara bir cevap vermek gerekiyor. Uzmanlar, mümkün olduğu kadar basit kelimeler kullanmalı hatta çocukların hayatından örnekler vermeli diyorlar.

Çocuklara genelde annen/baban ne iş yapıyor diye sorulur. Eskiden verebilecekleri belli başlı cevaplar vardı. Doktor, öğretmen, avukat... Zamanla meslekler arttı, karmaşık hale geldi, meslekleri çocuklara anlatmak da zorlaştı. Ne iş yaptığını anlatma zorluğu, basit kelimeleri seçme zorluğu ve çocukların kafasını karıştırmama isteği nedeniyle pek çok anne baba çocuklarına işlerinden hiç bahsetmemeyi yeğliyor. Bir uzman, konuştuğu pek çok çocuğun ana babalarının işleriyle ilgili en ufak bir bilgileri olmadığını, çünkü bazı velilerin iş ve ev hayatları arasına kalın bir duvar ördüğünü söylüyor. Bunu iyi niyetle, çocuklarını korumak, kafalarını karıştırmamak için yapsalar bile, bazen çocuklar kötü etkileniyor. Çocuk, iş dünyasının varlığını bile bilmeden büyüdüğünde hayata iyi hazırlanamıyor ve oluşumu tamamlanamıyor. Ana babasının işinden bahseden arkadaşlarından kaçıyor.

Tabii iş hayatınızı çocuklarınıza anlatın, dendiğinde bu bütün problemleri, sıkıntıları onlarla paylaşın demek değil.

Pedagog Psk. Danışman SEVİL YAVUZ , çocuğun yaşı ilerledikçe meslekler konuşulabilir diyor: "Bir kız öğrenci, annesinin işini ve fakirliğini saplantı haline getirmişti. Biz fakiriz, annem merdivenleri siliyor gibi sözleri sürekli tekrar ediyordu. Annem babam benim için çalışıyor, onlara layık olmalıyım, çok başarılı olmalıyım diyerek yaşının üstünde sorumlulukları üstleniyordu. Kısacası anne babaların ne şartlarda çalıştıklarını gizlemeleri de, çok detaylı anlatmaları da doğru değil."

Çalışan anne babanın işi, çocukların arkadaşları arasındaki statüsünü de etkileyebiliyor. Özellikle ergenlik döneminde çocuklar anne babalarının sahip olduğu statüyle arkadaşlarına hava atabiliyorlar. Bu zengin/fakir kavramıyla direkt ilgili bir konudur, diyen Yavuz: "Annesi personel olarak çalışan bir çocuğa ’Benim annem şu şirkette genel müdür’ diyen arkadaşları olabiliyor. O çocuk da annesine ’anne sen neden müdür değilsin, sen de müdür ol’ diyerek anne babalarının işi sorgulayabiliyor. Aynı zamanda anne babalarının işine ve onların statüsüne, zenginliğine güvenerek okumak istemeyebiliyorlar. Nasıl olsa babamın kendi işyeri var, nasıl olsa babam bana iş bulur gibi düşünenler olabiliyor."

Hikaye şeklinde anlatılabilir

Gümüş, anne ve babaların mesleklerini çocuklarına anlattıklarında çocuğun sosyal farkındalık kazandığını söylüyor. Çocuğa yaşına göre yapılan işin anlatılması, kafasında bir imaj yaratması, bir anlam çıkarması için de önemli. Bilgisayar başında çalışıyorum, insanlara bir şey satmak için çalıştıkları yerlere gidiyorum gibi açıklamalar yapılabilir. Çocuklara günlük hayatta kullandıkları kelimeler ve objelerle detaya girmeden yapılan iş anlatılabilir. Mesela muhasebecisiniz, çocuk 4 işlemi biliyorsa, "Ben de 4 işlem yapıyorum ama daha karmaşık" denebilir. Çocuklara yapılan meslek anlatılırken kısa ve net cümleler kurulması gerektiğini belirten Gümüş, "O mesleğin icra edildiği kurum ziyaret edilebilir. Nasıl ki itfaiyeci ziyaret ediliyorsa çocukların anlamakta zorlanacağı diğer meslek grupları da tarif edilebilir" diyor.

Anne babanın mesleklerini çocuğa açıklaması çocukta hayranlık uyandırabiliyor. Erkek çocuğun babası iş makineleri kullanıyorsa çocuk için babası kahraman oluyor ve o da büyünce iş makinesi kullanmak istiyor. Tam tersi, mesleğin açıklanması çocuğun yeteneği bile olsa o mesleği seçmemesine neden olabilir. Hemşire bir danışanı olduğunu belirten Gümüş: "Nöbetleri nedeniyle düzensiz çalışıyordu ve kızı bu sebeple hemşire olmak istemediğini söylüyordu" diyor.

Çocukların gözünden anne ve babalarının meslekleri
Lal Çinci (4 yaşında)
Annem de babam da mimar. Mimar maket yapar, çizim yapar, bilgisayar çalışması yapar, bina yapar, ev yapar, otel yapar. Annemi babamı çalışırken hiç görmedim, çünkü inşaata bizi almıyorlar, bizim kaskımız yok. Annemle babam anlattı bana yaptıkları işi. Ben de mimar olmak istiyorum büyüdüğümde.
Ege Demir Demirkol (4 yaşında)
Annem yemek pişiriyor aslında. Başka bir şey yapmıyor, evde. Babam işe gidiyor, poşetler alıyor işten. Annem de babam da işleri hakkında konuşuyor benle ama ne anlatıyorlar bilmiyorum. Ben doktor olmak istiyorum. (Ege’nin annesi halkla ilişkiler direktörü imiş, işinden yeni ayrılmış, babası ise makine mühendisi)
Ayça Kendirli (4 yaşında)
Annem eczacı. Eczacı hastaları iyileştirir, ilaç satar. Babam Amerika’ya gidip bize çok güzel şeyler alıyor. Yemek alıyor, oyuncaklar getiriyor. 10 yıldır orada babam. Ben büyüyünce eczacı olacağım. (Ayça’nın babası Amerika’da işletmeci olarak çalışıyor)
Arda Ali (4 yaşında)
Annem sigortacı. Babam da sigortacı. Sigortacı ne yapar bilmiyorum. Ben de büyüyünce sigortacı olmak istiyorum. Poliçe kesmek istiyorum büyüdüğümde.
Deniz Orhan (4 yaşında)
Annem avukat. Annem bazı insanları kötülerden, kötü insanlardan koruyor. Avukatlar insanları korurlar. Babam da ’hayvan doktoru’. Hayvanların bacakları kırık olduğu zaman bacaklarını sarıyor. Ben büyüyünce veteriner olmak istiyorum.
Şengül Özmen (4 yaşında)
Babam para kazanır, benle oyun oynar. Babamla bazen uçağa binip Elazığ’a gideriz. Annem de bebekleri, çocukları kontrol ediyor. Ben büyüyünce ne olayım? Sayı olayım. Hamurlardan sayı yapmaya çalışıyoruz. Ya da ben büyünce başka sınıfın öğretmeni olacağım. (Şengül’ün annesi çocuk doktoru, babası inşaat sektöründe çalışıyor)
Hangi meslek nasıl açıklanabilir?
Kariyer Yolculuğuma Başlıyorum Ansiklopedisi, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı tarafından geliştirilen ve 2007 yılından beri uygulanmakta olan Kariyer Yolculuğuma Başlıyorum projesinden doğdu. Proje 6, 7 ve 8. sınıfa devam eden çocukların kendi yetenekleri, ilgileri ve gereksinimleri ile ilgili farkındalık kazanmalarını amaçlıyor. Bu ansiklopedide de birçok mesleğin tanımı çocuklar için basitleştirilerek anlatıldı. Yaklaşık 300 mesleğin anlatıldığı kitaptan birkaç örnek:
Bankacı
Bankacı parayla ilgili işlerin yapıldığı bankalarda görevli olan kişidir. Banka müşterilerinin parayla ilgili yapmak istedikleri işlemleri yapar ya da onları paralarını daha iyi değerlendirmeleri için bilgilendirir. Bazen su, elektrik, telefon faturası ya da kredi kartı ödeme işlemleri yaptıkları gibi kredi ve finansal konularda danışmanlık da yaparlar; çünkü nasıl para kazanılacağı, harcanacağı ve tasarruf yapılacak konusunda bilgi sahibidirler.
Eczacı
Eczacı, doktorlarca düzenlenen reçetelerde yer alan hazır ilaçları müşteriye satan, hazırlanması gereken ilaçları formüllerine uygun olarak hazırlayan, ilaçların kullanımı hakkında müşteriyi bilgilendiren, laboratuvarda ilaçların geliştirilmesiyle ilgili araştırmalar yapan kişidir.
İK yöneticisi
Çalışmak isteyen pek çok kişi uygun olduklarını düşündükleri pozisyonlar için şirketlere başvuruda bulunur. İnsan kaynakları yöneticisi başvuru yapanların niteliklerini değerlendirir ve şirketin açık pozisyonları için uygun kişilerin işe alınmasını sağlar. Çalışanların motivasyon ve verimliliklerinin artırılması için yapılacakları belirler, emeklilik, izin gibi işlemleri yürütür.
Mağaza yöneticisi
Mağaza yöneticisi, mağaza personelinin idaresinden, ürün yönetiminden ve mağazanın görsel düzeninden sorumlu olan kişidir. Mağaza yöneticisinin hedefi mağazanın performansını artırmak ve daha çok satış yapmasını sağlamaktır.
Üst düzey yönetici
Üst düzey yöneticiler çalıştıkları şirketin hedeflerine ulaşması için izlenmesi gereken yolları belirleyen, uzun süreli planları oluşturan, şirketin yeni planlarını belirleyen ve kararlar alan kişilerdir. Şirketle ilgili büyük ve önemli kararları üst düzey yöneticiler alır.
Sigortacı
Sigortacı, arabalarımızı, mal varlıklarımızı, hatta hayatlarımızı kaza ve doğal afet durumlarına karşı sigortalayan kişidir. Sigortalamak demek, başımıza kötü bir şey geldiğinde bunun maddi yükünün sigorta şirketleri tarafından karşılanması demektir. sağlığımız, evimiz, arabamız hatta hayatımız için sözleşme yaparak bu şirketlere her ay belli bir miktar para yatırırız.
ZEYNEP MENGİ

zmengi@hurriyet.com.tr
     2 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Sevil YAVUZ Fotoğraf
Dr.Psk.Sevil YAVUZ
İstanbul (Online hizmet de veriyor)
Doktor Pedagog - Klinik Psikolog
Pedagog, Klinik Psikolog, Oyun Terapisti, Akademisyen, Yazar, Emdr Terapisti
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi175 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dr.Psk.Sevil YAVUZ'un Makaleleri
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,761 uzman makalesi arasında 'Çocuklara Meslekler Nasıl Anlatılmalı? Çocuklar Anne Babalarının Mesleklerini Nasıl Tanıyor? -Hürriyet Ik Röportajım' başlığıyla benzeşen toplam 26 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


20:20
Top