2007'den Bugüne 83,890 Tavsiye, 26,327 Uzman ve 18,765 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Anne-Baba Boşanıyor Olan Çocuğa Oluyor! Çocuklar Boşanmadan Nasıl Etkileniyor?-Zaman Gazetesi Röportaj
YAZI #853 © Yazan Dr.Psk.Sevil YAVUZ | Yayın Ağustos 2010
Anne-baba boşanıyor olan çocuğa oluyor!


Birtakım sebeplerden dolayı anne-baba geçinemiyor, sürekli tartışıyor, sonra boşanıyor. Fakat bu durumdan en çok zarar gören çocuk oluyor.

Uzmanlara göre, anne-baba çatışmasına, boşanmasına şahit olan çocuklarda kişilik bozuklukları, cinsel kimlik arayışı, içe kapanma, hırçınlık, suçluluk ve kaygı gibi psikolojik rahatsızlıklar meydana geliyor.

"Dokuz aylık bir görüşmenin ardından evlenen Betül ve Emre oldukça mutluydular. Evliliklerinin ikinci yılında ise çocukları Ömer dünyaya gelmişti. Her şey güzel gidiyordu; çocukları vardı, işleri yolundaydı. Bundan 3 yıl sonra Emre işten ayrıldı ve başka bir iş bulamadı. Yaşanan maddi sıkıntılar, kısa süre sonra beraberinde tartışmaları getirdi. Neredeyse her akşam birbirleriyle münakaşa eden Emre ve Betül, artık anlaşamadıklarına, evliliğin bu şekilde yürümeyeceğine inanıp ayrılma kararı almışlardı. Bu durumdan en çok etkilenen 4 yaşına gelen Ömer olmuştu. Sevgiye en çok ihtiyacı olduğu bir zamanda ebeveyn çatışmasıyla karşılaşmıştı. Bu çatışma onu kısa sürede hırçın, huysuz bir çocuk haline dönüştürdü. Kendini tartışmaların sorumlusu olarak görmeye başladı. Olan Ömer'e olmuştu. Kişiliğinin oturacağı bir zamanda problemlerle karşılaşmış ve bu problemlere anlam verememişti."

Anlattığımız olay gerçek hayatta sık sık rastladığımız bir durum. Bazen ufak sebeplerle de olsa yuvalar yıkılıyor, karı-koca boşanıyor. Fakat bu boşanmadan en çok çocuklar etkileniyor. Peki boşanma sonucu çocuklarda hangi problemler görülüyor, ebeveynin boşanması çocuğun ilerideki hayatını etkiliyor mu?

Pedagog Sevil Y. Gümüş'e göre ise küçük yaşlarda anne-babasının ayrılığını gören bireylerin çoğunda suça yatkınlık, madde bağımlılığı gibi problemler görülebiliyor. Bu yüzden uzmanlar, anne-babalara, böyle durumlarda nasıl davranılması gerektiği noktasında bazı önerilerde bulunuyor.
Boşanma çocuğun tüm hayatını etkiliyor.

Anne-babası mutsuz olan çocuklar, ergenlik dönemini sağlıklı bir şekilde atlatamıyor; stresli, her şeyi problem olarak gören, sürekli mutsuz bir ruh hali içinde oluyor.


Boşanma evresinde ebeveynlerin alması gereken önlemler
Pedagog Sevil Yavuz, 'Eşlerin boşanma sürecindeki tutumlarının sağlıklı olması durumunda çocuk bu süreci yara almadan da atlatabilir.' diyor. Ayrıca Gümüş, bu durumda ebeveynlere izlenmesi gereken bir yol haritası çıkarıyor. Buna göre, çocuğun hayatında okul, ev, arkadaş çevresi gibi büyük değişikliklere gidilmemesini, ebeveyn çatışması arasında bırakılmamasını, öç almak için kullanılmamasını, tehdit unsuru olarak görülmemesini tavsiye ediyor. Çocuğa karşı ilgili olunmasını, şımartmaya varacak kadar bir sevgi gösterisinde bulunmamayı öneriyor. Bunların yanında, psikolojik destek alınmasının çocuğun sağlığı için önemli olduğunu vurguluyor. Anne-babanın çocukla eşit derecede ilgilenmesi gerektiğini belirtiyor.

Bu çocuklarda madde bağımlılığı görülüyor
Ebeveyni boşanan çocuklarda çeşitli sıkıntılar görülüyor. Fakat bunların en olumsuzu, ergenlik dönemi ve sonrasında görülen madde bağımlılığı, yanlış arkadaş tercihi, dikkat eksikliği, okula karşı ilgisizlik ve derslerdeki başarısızlık.
ZAMAN

SEVİM ŞENTÜRK

18 Temmuz 2010, Pazar

http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=1006160&title=annebaba-bosaniyor-olan-cocuga-oluyor&haberSayfa=1
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Sevil YAVUZ Fotoğraf
Dr.Psk.Sevil YAVUZ
İstanbul (Online hizmet de veriyor)
Doktor Pedagog - Klinik Psikolog
Pedagog, Klinik Psikolog, Oyun Terapisti, Akademisyen, Yazar, Emdr Terapisti
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi175 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dr.Psk.Sevil YAVUZ'un Makaleleri
► Anne Baba Tepkilerinin Çocuğa Etkileri Psk.Dnş.Hidayet EVİRGEN
► Zor Mizaçlı Çocuklar ve Anne Baba Eğitimi Psk.Gülçin DÖNMEZ FİDAN
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,765 uzman makalesi arasında 'Anne-Baba Boşanıyor Olan Çocuğa Oluyor! Çocuklar Boşanmadan Nasıl Etkileniyor?-Zaman Gazetesi Röportaj' başlığıyla benzeşen toplam 18 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


14:05
Top